Luetteko siis aina yhden kirjan kerrallaan loppuun ja sitten vasta uuden, vai onko teillä monta kirjaa yhtä aikaa kesken? Itse luen aina yhden kerrallaan loppuun, enkä ole voinut edes kuvitella että lukisin montaa yhtä aikaa! Siinähän menee juonet sekaisin, mieluiten keskittyy yhteen hyvin ja kunnolla.
Oikeastaan kysyn siksi, koska olen viime aikoina tullut lukeneeksi useammankin kirjailijan haastattelun, joissa he mm. riikka pulkkinen kertoo että hänellä on aina monta kirjaa yhtä aikaa kesken. Minua tämä ihmetyttää kovin, luulisi että kirjailijoille olisi nimenomaan tärkeää keskittyä kunnolla aina yhteen kirjaan kerralla. Kun on lisäksi vielä omakin kirja kirjoitettavana, niin siinähän menee munat ja kanat ihan sekaisin.
Luetteko yhden kerrallaan vai monta yhtäaikaa?
3
674
Vastaukset
- -Neule-
Minulla on aina kirja mukana laukussa bussimatkoilla ja odotellessa luettavaksi. Kotona tulee sitten luettua jotain tiiliskiveä. Luen myös muilla kielillä kuin äidinkielelläni, mutta aina se ei tunnu niin rentouttavalta, niin on kiva, että voi lukea omaa äidinkieltään myös vaikka olisi jokin pitkä vieraskielinen kirja kesken. Koskaan en ole huomannut, että juonet menisivät sekaisin. Tuohon vaikuttaa varmasti sekin, että tulee valittua ne samaan aikaan luettavat kirjat varsin erilaisiksi. Ei tule valittua liian samanlaista juonta/tyyliä, kun toisen kirjan aloittamiseen voi olla syynä se, ettei kesken oleva kirja kiinnosta juuri sillä hetkellä.
- amarantin
Jos lukee useampia kirjoja samoihin aikoihin, niiden jännittävyys saattaa jopa kasvaa kumulatiivisesti. Yksi kiero yhdistelmä on Saatana saapuu Moskovaan ja Illuminatus! -trilogia. Kun sulki viimeisenkin kirjan kannen, pää oli aivan sekaisin. Fnord.
- adtfrioypu'
Luen yleensä yhtä "pääkirjaa" kerrallaan, mutta saatan lukaista sen ollessa kesken jotain joutavampaa nopeammin luettavaa, ja yleensä luen sivussa myös jotain ranskankielistä, jota luen hitaammin (aina ei jaksa tarkistella sanakirjasta).
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1625656
- 2653334
Nyt tajusin mitä haet takaa
En epäile etteikö meillä olisi kivaa missä vaan. Se on iso hyppy henkisellä tasolla sinne syvempään päätyyn, kuten tiedä413293Kukapa se Ämmän Kievarissa yöllä riehui?
En ole utelias, mutta haluaisin tietää, kuka riehui Ämmän Kievarissa viime yönä?442728- 361864
Naiselle mieheltä
Huomasin tuossa, että jääkaapissani on eräs sinun ostamasi tuote edelleen avaamattomana. Arvaatko mikä?281637Salilla oli toissapäivänä söpö tumma
Nuori nainen, joka katseli mua. Hymyili kun nähtiin kaupan ovella sen jälkeen411596- 161467
- 231447
- 241357