On se pakko sanoa

Nittaminax

että kaunista on ulkona nyt, kun eteläänkin saatiin lunta. Tosin kaikki eivät siitäkään pidä kun sitten on liukasta ja jossain vaiheessa se lumi muuttuu loskaksi, mutta kaunista silti. :))

25

336

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • viivatiina

      aamulla satamaan lunta saa sataakkin kun ei tässä meidän kohdalla ainakaan ollu lumipeitettä niinkun kehuvat koko maassa olevan kyllä on ollu pellot paljaana kyllä mää tykkään lumesta vaikka lumi ja jääkelit hankaloittaa ja hidastaa matkantekoa töihin mutta varattava sen verran enemmän aikaa valkoinen maisema on kaunista =)))))

      • heräsin yöllä kahden aikoihin ja en ollut uskoa silmiäni kun ulos katsoin. Lunta tuiskutti ja luulin että joopa joo, et aamulla mitään kuitenkaan maassa näy, mutta onpas kuitenkin.
        Saas nyt sitten nähä kauan kestää maassa, lupasivat pakkasia viikoksi joten kai ainakin sen aikaa jossei ihan vesisateeksi mene. :))


      • Pirre*
        Nittaminax kirjoitti:

        heräsin yöllä kahden aikoihin ja en ollut uskoa silmiäni kun ulos katsoin. Lunta tuiskutti ja luulin että joopa joo, et aamulla mitään kuitenkaan maassa näy, mutta onpas kuitenkin.
        Saas nyt sitten nähä kauan kestää maassa, lupasivat pakkasia viikoksi joten kai ainakin sen aikaa jossei ihan vesisateeksi mene. :))

        sataa paraikaakin, onkin melkoinen lumi myräkkä..onneksi ei tarvia lähteä liikenteeseen seilaamaan vaikken mikään arkajalka ajaja olekaan. Toivottavasti lumi pysyy ja päästään pian hiihtämään :)


    • ilonpillaaja

      Alkaa kovat lumityöt, ranteet, nilkat ja lonkat ovat vaarassa.
      Loska kulkeutuu sisälle, tiet suolataan ja autot ruostuvat.

      Sortsit! ;))

      • ei ainakaan tule loskaa sisälle kun on pikkupakkanen.

        Bikinitpä! :)))


    • viivi-karoliina

      Täällä länsirannikolla on ollut lunta jo vähän,mutta nyt näyttää tulevan lisää.
      Kyllä se lumi vaan maiseman kauniiksi tekee,tulee niin hyvä mieli kun on valoisampaa illallakin,kun koiran kanssa lenkkiä tekee.
      Liukkaus tietysti ei ole hyvä asia,mutta kengänpohjaan "nastat" ne auttaa siihen asiaan.
      Nautitaan erilaisista vuodenajoista se on rikkautta,illalla kynttilöihin valo se antaa rauhallisen ihanan tunnelman.

      • siinä mukavinta onkin kun ei ole niin synkän pimeää jos ei ole lunta.
        Kynttilöiden kanssa me joudutaan olemaan varovaisia ton kissan takia.


    • kastekukka@

      Tervetuoa talvi!

      • vaikka oikeastaan kaikki vuodenajat ovat omallatavallaan mukavia. :)


    • Hih, eilen ei ollut lunta vielä yhtään ja tänään teinkin ekat lumityöt.
      Huh huh kun olikin raskasta niin painavaa lunta ainaskin kymmenen senttiä rapuilla.
      Naapurinkin raput siinä samalla otin :))

      • sitten uuttera olit. Meillä täällä ei ole tarvista itse tehdä lumitöitä kun huoltoyhtiö tekee sen. Ja vaikka haluja olisikin niin eipä ole välineitä, enää.


    • Kyllä se on vaan valonki tuoja toi lumi:)))
      Loppuviikosta on viel luvattu pakkastaki, joten kyllä se lumi pysyy nyt sit ainaki jonkun päivän maassa:)))
      Kävin kaupungissa päivällä ja siellä oli keskelle kävelykatua kerätty lumikinos, muutama pieni lapsi leikki sen päällä, oli kiva katella miten he nauttivat peuhaamisesta ja kiipeämisestä lumivallin päällä:))))

      • olisi itekin siellä lumikasassa ollut peuhaamassa, kuulin vähän sellaisia juoruja ;)))
        Mie kävelin lammen rannoilla ja metsässä, otin kuvia ja latasin galleriaan, kunhan ehtivät näkyviin.
        Tosi kaunista oli, hämärää ja kuitenkin lunta maassa, ei yhtään synkkää.


      • Anceli kirjoitti:

        olisi itekin siellä lumikasassa ollut peuhaamassa, kuulin vähän sellaisia juoruja ;)))
        Mie kävelin lammen rannoilla ja metsässä, otin kuvia ja latasin galleriaan, kunhan ehtivät näkyviin.
        Tosi kaunista oli, hämärää ja kuitenkin lunta maassa, ei yhtään synkkää.

        etteikö tehny mieli mennä, mut sain nipin napin pidättettyä itteni aisoissa:)))


      • sasus kirjoitti:

        etteikö tehny mieli mennä, mut sain nipin napin pidättettyä itteni aisoissa:)))

        huomisessa lehdessä on kuulemma valokuva, silloin ainakn paljastut. :)
        Eihän se mikään häpeä ole, että ihminen on leikkisällä tuulella, miekin olen harva se päivä. (Mutta en julkisella paikalla ala riekkumaan) :))))


      • Anceli kirjoitti:

        huomisessa lehdessä on kuulemma valokuva, silloin ainakn paljastut. :)
        Eihän se mikään häpeä ole, että ihminen on leikkisällä tuulella, miekin olen harva se päivä. (Mutta en julkisella paikalla ala riekkumaan) :))))

        Nyt jäin sit kiinni, hävettävä juttu, mahotonta ku en huomannu sitä kuvaajaa, aattelin ihan vaan yhen kerran laskee pyllymäkee, ja nyt se on kaikkien nähtävänä.. Täs nyt naamataulu helottaa kirkkaanpunaisena):
        :)))))


      • sitä lunta riittää jouluaatoksikin. Ikävintä mitä tiedän on musta joulu.


      • Nittaminax kirjoitti:

        sitä lunta riittää jouluaatoksikin. Ikävintä mitä tiedän on musta joulu.

        kuin asiaa, jouluna pitää ehdottomasti olla lunta, muuten se ei ole kunnon joulu.
        Täällä on lunta ainakin 10 senttiä, puut lumisina, kyllä on kaunista.
        Hyvää viikonloppua sinulle!


    • Ihanaa se taas kaivella lumikola valmiiksi, kun lumilinkokin on sökönä. HUH...

      • Mukavaa hyötyliikuntaa:)))))


      • kipinkapin ostamaan uutta linkoa taikka vanhan korjaukseen. No ei se varmaan pahaksi ole jos lapiotakin joutuu joskus heiluttamaan tai kolaa työntämään. :)


    • tanj a

      Pakko pilata hyvät lumifiilarit ja todeta: eiiiiiiiiiiii, eiiiiiiiiiiiiii, eiiiiiiiiiiiiiii lunta. Kolasin tänään lumet kulkuväyliltä ja parkkipaikalta ja odottelin myöhemmin bussia, joka ei ikinä tullut sohjon takia ja tapaaminen piti perua.

      • mutta jos se bussi jäikin tulematta jonkin muun takia. Jos se vaikka sytty palamaan.


    • vaikken talvi-ihmisiä ole, on eilinen loska muuttunu valoksi, ja toivottavasti pysyy ilman tulipalopakkasia :)

      • talvi mukavaa jos pakkaset pysyisivät alle 10 asteen eikä laskisi jonnekkin 30 paikkeile kamalan tuulen kera. :)
        Kovastihan ne ennustaa tuosta vuosisadan tai mitä lie, kovimmista pakkasista. No katsotaan kuin käy.


    Ketjusta on poistettu 10 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kysymys muille miehille

      Onko teille varattu nainen ongelma? Mikään muu naisessa ei töki kun se että hän on varattu. Kamppailen houkutuksen kanss
      Ikävä
      140
      7929
    2. Kaipaisin nyt kosketusta

      jota ei koskaan ole ollut. Saisinpa tuntea kätesi niskallani ja silittelemässä päätäni. Sulaisin varmasti siihen.
      Ikävä
      31
      3126
    3. Imaami kysyy, miksi pojat uivat ilman valvontaa

      Kalajoen särkät ovat usean kilometrin pituiset. Siellä on kylttejä, joissa varoitetaan rannan vaaroista. Siellä ei ole
      Maailman menoa
      382
      2198
    4. Mansikkatiloilla hyväksikäytetään ukrainalaisia

      Työolot ovat surkeita ja palkka kelvoton. https://yle.fi/a/74-20172942
      Maailman menoa
      284
      1760
    5. Kerrostaloihin ilmalämpöpumput

      Ulkomailla näkee paljon ilmalämpöpumppuja kerrostalojen ulkoseinissä. Mikä estää taloyhtiötä hankkimasta niitä asuntoih
      Sinkut
      147
      1583
    6. Tukalaa kuumuutta

      Tietäisitpä vaan kuinka kuumana olen käynyt viime päivät. Eikä johdu helteestä, vaan sinusta. Mitäköhän taikoja olet teh
      Ikävä
      21
      1421
    7. Sokea "ystävälle"

      Oletko oikeasti noin sokea?
      Ikävä
      100
      1229
    8. Sinä, ihastukseni

      Mitä haluaisit tehdä kanssani ensimmäisenä?
      Ihastuminen
      15
      1228
    9. En ymmärrä käytöstäsi

      Se on ollut eräänlaista hyväksikäyttöä. Että seura kyllä kelpaa palstan välityksellä silloin kun ei ole parempaakaan tek
      Ikävä
      137
      1152
    10. Tiedät ettei tule toimimaan.

      Mielenterveys ei kummallakaan kestä.
      Ikävä
      18
      1112
    Aihe