Kuuntelin tossa uutisii ja sanottii et Sasserin tekijä on pidätetty, no ei se niitä paljo lohduta, jotka unohti päivitykset ja sai madon. Mutta ehkä se pistää jonkun miettimään, kannaattaako noita matoja ja viruksia tehdä.
Sasserin tekijä on pidätetty
ppp
2297
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
http://ww2.yle.fi/pls/show/frameUutiset?id=247635
Eipä varmaan paljon hidastuta seuraavaa viruksen kirjoittajaa. Kyseinen tekijä ei osannut peittää jälkiään riittävän hyvin, kun näin nopeasti jäi kiinni. Pahus, ellei jopa omalta koneeltaan laittoi levitykseen. No, evoluutio karsii heikot elontieltä, ja vain typerykset jää kiinni, kun nokkelammat jatkavat pahuuksien tekoa.
Taisi tahallaan jäädä kiinni. Tämän jälkeen työtarjouksia satelee tietoturva/virustorjunta yhtiöiltä. Ovathan kuuluisimmat hakkeritkin kehittelemässä palomuureja.