onko tämä dementiaa?

huolestuako?

Olen huolestunut 76v. isästäni, hänen käyttäytymisensä on ollut jo muutaman vuoden ajan outoa.
Kerron esimerkin;

Vierailin hänen luonaan(asuu yksin omakotitalossa), sitten kävelimme yhdessä ulkona talon edustalla ja huomasin kahden katuvalon olevan pimeänä. Sanoin, että "Tuosta kannattaisi ilmoittaa kaupungille, voisivat tulla korjaamaan" Hän vastasi tyyliinsä "Nii-in". Pari viikkoa myöhemmin kun olin taas käymässä hänen luonaan, hän sitten kertoi minulle, että kaksi katuvaloa talon edustalla on pimeenä ja hän on miettinyt, että kannattaisikohan ilmoittaa kaupungille, ehkä tulisivat sitten korjaamaan.

Minä olen aina kuin puusta pudonnut, kun hän alkaa kertomaan minulta kuulemaansa uutista tai ideaa, niin kuin hän olisi sen ensin tiennyt tai keksinyt. Tämä toistuu melkein aina kun vierailen hänen luonaan.

2

721

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • muista muistaa

      Sekä vielä jopa nuoremmat voivat unohtaa eri asioita, eivätkä aina muista, mitä on kenellekkin kertonut.
      Kannattaa varmaan seurata myöskin muutakin käyttäytymistä ja miten se muisti silloin toimii. Ei tarvitse välttämättä olla mitään vakavaa mutta yleensä se muisti ei ainakaan parane vanhetessa.

      • dadad,wwww

        ei ole mitenkään hälyttävää tuommoinen. Jos päivän aikana unohtuu asioita niin sitte voi jo alkaa miettimään.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Oletko tyytyväinen viime tapaamiseemme?

      Vai toivoitko sen menevän toisella tavalla? Miten?
      Ikävä
      100
      3437
    2. Nyt se sit loppuu

      Et ei enää nähdä ja yhteyttä pidetä.
      Ikävä
      62
      3117
    3. Kuoleman pelko katosi

      Olen pelännyt koko elämän ajan kuolemaa mutta yhtäkkiä kun hindut paljastivat totuuksia uskonnoista noin aloin yhtäkkiä
      Hindulaisuus
      434
      2614
    4. Myötähäpeä kun näkee sut,

      tekisit jotain ittelles. Ihan hyvällä tämä!
      Ikävä
      80
      2413
    5. Viikonloppu terveiset kaivatulle

      tähän alas ⬇️⬇️⬇️
      Ikävä
      84
      2366
    6. Jos sitä keittelis teetä

      Ja miettis mitä mies siellä jossain touhuilee... ☕️
      Ikävä
      96
      2076
    7. Toiselle puolikkaalleni

      Sinulla ei taida olla kaikki nyt ihan hyvin? Minua itketti eilen kauheasti, sinunko itkuja itkin? Kyllä kaikki selviää j
      Ikävä
      40
      2066
    8. Kuhmolainen on selvästi kepun lehti

      Kuhmolaise etukannessa oli Kuva kun Jaskalle annettiin karhu patsas.mutta kukmolaislehti oli niin kepulainen että Jaskan
      Kuhmo
      22
      1690
    9. Huomenta ........

      Huomenta 💗 Tiedän, että tuntuisit hyvälle.
      Ikävä
      12
      1676
    10. Ei mun tunteet

      ole mihinkään kadonnut. Enkä mä sua inhoa tai ole kyllästynyt. Mä ymmärsin, ettet ole kiinnostunut minusta, ainakaan sil
      Ikävä
      41
      1637
    Aihe