IT harjoitteluhommaa tarjolla!

Oletko kiinnostunut rakentamaan kaupallista yhteisöpalvelua yhdessä muiden harrastelijoiden kanssa?

Työstä ei makseta palkkaa vaan oppia ja referenssiä. Tekemiseen osallistuvat saavat muodollisen rahallisenkin palkkion projektin valmistuttua mutta tämä ei ole tarkoitettu työn houkuttimeksi vaan bonukseksi palvelun kaupallisuuden mahdollistamisesta ns. talkoovoimin. Bonusta ei kuitenkaan myönnetä ennen kaupallisuuden tuomaa tuloa, jonka mukaan bonukset arvioidaan. Eli, työ ei välttämättä tuota tuloa tekijiöille ollenkaan jos kaupallisuus ei näytä toimivan.

Työssä käytetään valmisohjelmistoa, joka muokataan tarkoitukseen sopivaksi mm. fi käännöksillä layout rakenteluilla sekä autetikointipalveluiden muokkaamiseksi palveluun sopivaksi.

Työtä johtaa palvelun omistaja (Baari24 Internet Services) mutta ideoita otetaan mieluusti vastaan. Sinulta vaaditaan vähintään 18 vuoden ikää mutta mahdollisiin ylläpitotehtäviin palvelun käynnistyttäessä (palkallinen) olisi yli 25 ikä toiveena. Lisätietoja ym. [email protected]

Perusvaatimuksena on linux ympäristön tunteminen (perusteet) ja kyky itsenäiseen työskentelyyn. Projektin on tarkoitus valmistua vuoteen 2012 mennessä (java,php,sql,html/dhtml/css).

- Tapsa
391336
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 39

Vanhimmat

Aprillipäivä meni jo tältä vuodelta. Olet pahasti myöhässä. Better luck next year.

Äänestä
  • ? aprillia, empä arvannut tuon olevan niin houkutteleva työtarjous jotta aprillipilan piikkiin menis :)

    Joo, ei ole aprillia - ihan oikeata hommaa on, jota voi tehdä tietysti kotona cvs :n kautta ihan omaan tahtiin. Työn tulokset näkyy sitten suoraan rakenteilla olevasta palvelusta pienellä viiveellä. Kehittäjille joku oma foorumi laitetaan pystyyn jos vaan tarvetta on tiedonvaihdon merkeissä. Palkkiota mielellään maksan mutta valitettavasti mahdollista noin isommissa määrin vain kaupallisuuden toteutuessa suunnitelmien mukaan.

    Aikataulu on tarkoituksella kohtuu mittava, jotta homaa on mahdollista tehdä ihan muutama tunti viikossa per kehittäjä noin innostuksen mukaan. Kysykää lisää tuosta postista jos vaan tuntuu kiinnostavalta prokkikselta. Homma sopii ihan harrastelijalle kuin kouluja käyneellekin, hommaa on monen tasoista.

    - Tapsa

    Äänestä

Jotta homma ei tunnu ihan huuhaalta niin ajattelin tarjota pienen palkkion asian eteen työtä tekeville.

Eli, virtuaaliserveripaketti tulee puoleen hintaan vuodeksi aktiivisille kehittäjille. Tämän nyt luulisi olevan jotakin konkreettista alalle aikoville tai siellä jo oleville. Virtuaaliserverillä pääset kokeilemaan palvelinhallintaa kaikilla oikeuksilla lupaan vielä tuon tulevan baari24.fi palvelun tarjoaman maksullisen authorisointipalvelun vuodeksi maksutta.

http://info.baari24.fi/

Äänestä
  • Tätäkö se nyt on: Tehdään virtuaaliserverillä virtuaalipalvelua virtuaaliserverille ja palkkio maksetaan virtuaaliserverinä mutta silti tekijät joutuvat maksamaan että pääsevät mukaan.

    Mutta pääasia että on autentikoitua ja authorisoitua

    Äänestä

  • Mietis vähän. Haet siis ILMAISTA työvoimaa ja kuvittelet, että täällä innosta hihkutaan.

    Äänestä

  • Hei... kirjoitti:

    Mietis vähän. Haet siis ILMAISTA työvoimaa ja kuvittelet, että täällä innosta hihkutaan.

    Jos ei harjoitteluhomma kiinnosta niin pitääkö siitä aukoo päätään?? Minähän tarjoan mahdollisuutta olla mukana pienessä mutta todellisessa IT hankkeessa, josta hyötyä ihan ammatillisessa mielessä tekijälle. Kovin paljoa en tiettävästi vaadi (luo määrittelyt) ja olen itse mukana avustamassa ja rahoittamassa hanketta.

    Virtuaaliserveri on ihan todellista palkkiota (50% hinnasta veks) joka tulee varmasti mutta en anna mitään ilmaiseksi, jotta porukka ei tule pelkästään hakemaan ilmaisia herkkuja ja poistuvat täten alavasempaan..

    Ei se ihme ole jos iso osa IT valmistuneita luuraa kortistossa, kun ei tunneta/arvosteta käsitettä harjoittelu ja opettelu esim. jonkin oppisopimushankkeen kautta vaan ollaan heti kättelyssä pyytämässä ammattilaisen liksaa ja ihmetellään ku ei oo duunii. Nyt olis duunii, eikä paljon selkä tässä hommassa väsy. Luuletko muuten, että mun aika on ilmaista jos open noovisille IT hommaa?? Itse olen ollut alalla jo vuodesta -94 ja IT hommaa aktiivisesti tehny yli 10 vuotta. Mutta jokainen tekee itse omat ratkaisunsa.

    Tarjoan tätä hommaa, koska se sopisi IT harkoittelijalle eikä tällä prokkiksella ole niin kiire. Kyse ei siis ole siitä ettenkö kykene tätä kasaamaan ihan omin avuin. Tulee se palvelu langoille 2012 jokatapauksessa.

    Äänestä

  • Paljonko tuon virtuaali serverin verotuksessa työtulona ilmoitettava arvo on? Maksatko sinä siitä lain vaatiman
    - ryhmähenkivakuutuksen,
    - sosiaaliturvamaksun,
    - tapaturmavakuutusmaksu,
    - työeläkemaksun ja
    - työttömyysvakuutusmaksun?

    Mitä vakuutusyhtiötä käytät, jos vaikka loukkaan itseni (esim kaadun kotitoimistossani) sinulle töitä tehdessäni? Vai maksatko hoidon yms omista varoista? Tai jos satut jäämään viimeiseksi työantajakseni ennen kuolemaani, niin missä on toimipisteeni josta omaiseni voivat hakea työnantajan maksettavatavaksi kuuluvan henkivakuutuskorvauksen? Miten työterveyshuolto on järjestetty?

    Mihin lähetän rahat, että sinä voit suorittaa ennakonpidätyksen verottajalle ilmoitettavasta virtuaali serverin arvosta? Tai voisitko maksaa sen verran rahapalkkaa, että pystyisit tilittämään kuukausittaiset ennakonpidätykset?

    Äänestä

"Perusvaatimuksena on linux ympäristön tunteminen (perusteet) ja kyky itsenäiseen työskentelyyn. Projektin on tarkoitus valmistua vuoteen 2012 mennessä (java,php,sql,html/dhtml/css)."

Alahan opiskelemaan alaa nyt, niin ehkä saat projektisi joskus valmiiksi.

Välillä tuntuu, että koko netti on pervoja hyväksikäyttäjiä täynnään. Kukaan tervejärkinen tai ainakaan aikuinen ei lähde ilmaiseksi sinulle työtä tekemään.

Äänestä
  • luehan edellinen yhteenlaskija..

    Äänestä

Kaikennäkösiä omiakin projekteja tulee harjoitusmielessä väänneltyä, eli kykyjeni/jaksamiseni mukaan avustamassa.

[email protected]

Äänestä

En lähtisi mukaan. Tyyppi teettää ilmasilla työntekijöillä palvelun jolla alkaa tekemään itse rahaa. Yleensä näihin haetaan sijoittajilta rahaa/lainaa jonka jälkeen oikeasti palkataan / vuokrataan työntekijät rahalla.

Jos haluaa kokemusta tälläisistä projekteista, niin paljon antoisampaa on osallistua yhteen monista käynnissä olevista OpenSource -hankkeista. Saa tuekseen jopa sadat tai tuhannet kehittäjät kokemuksineen. Lisäksi voi syntyä Open Office tuotteen kaltaista hienoa.

Äänestä
  • Tämän homman tarkoitus on tehdä rahaa jossakin määrin, ainakin tavoite on se. Mun puolesta voit aloittaa suureelliset sijoittaja kuvios ihan vapaasti, tämä on pikkuprokkis - ei muuta.

    Palkkiota en lupaa, kun en ole varma mitä tuleman pitää mutta hyvä hemmo saa varmasti hyvikettä meni juttu syteen tai saveen. Ihan turha luulla kuitenkaan, että huolin tekijäksi ketä tahansa tositietäjää vaan valitsen kaverit, joilla terve pää ja mieli virkee. Mulla on nimi tossa esillä (ja firmakin löytyy) toisin kuin tuolla tyypittelijällä, joten vetää siitä vaan johtopäätöstä.

    Ottaa yhteyttä ken haluaa tietää lisää, en purkaa juttua auki tänne enempiä.

    Äänestä

  • baari24admin kirjoitti:

    Tämän homman tarkoitus on tehdä rahaa jossakin määrin, ainakin tavoite on se. Mun puolesta voit aloittaa suureelliset sijoittaja kuvios ihan vapaasti, tämä on pikkuprokkis - ei muuta.

    Palkkiota en lupaa, kun en ole varma mitä tuleman pitää mutta hyvä hemmo saa varmasti hyvikettä meni juttu syteen tai saveen. Ihan turha luulla kuitenkaan, että huolin tekijäksi ketä tahansa tositietäjää vaan valitsen kaverit, joilla terve pää ja mieli virkee. Mulla on nimi tossa esillä (ja firmakin löytyy) toisin kuin tuolla tyypittelijällä, joten vetää siitä vaan johtopäätöstä.

    Ottaa yhteyttä ken haluaa tietää lisää, en purkaa juttua auki tänne enempiä.

    Kaikki hakijat muistakaa:

    Palkattomaan harjoitteluu ei kannata lähteä sillä palkatonta harjoittelijaa pidetään hyvin usein nollan arvoisena. Työkkärissäkin kun näitä harjoittelu paikkoja niillä työkkäri yrittää saada vain työttömän asiakkaan pois tilastoista (vääristelleen tilostoja). Ja moneesa yrityksesä kuten sinunkin vissiin tämä on vain yksi keino teettää ILMAISTA työtä ja vaihtaa tekijä heti kun ilmaisuus loppuu. En suosittele että yksikään tekijä tulee tekemään tätä harjoittelua ilman kunnollista palkkaa (kunnollinen palkka alkaa alan työehtosopimuksen mukaisesta palkasta 80% yleensä).

    Ilmainen työnteko voidaan rinnastaa orjatyöhön tosin tässä tapauksessa taitaa olla jopa niin että orjatkin olivat paremmassa työsuhteessa kun sinä olet jos menet tähän. Sillä silloin kuin orjia käytettiin heille yleensä annattiin ruokaakin (ei aina mutta välillä).

    Itse olen orjatyötä tehnyt kahteen kertaa niin työkkärille kuin opinnoissakin voin sanoa en enään ikinä tule sitä tekemään. Palkaton henkilö on todellakin nollan arvoinen, minkä arvoiseksi itse pidät itseäsi?

    Jos oikeasti haluaa palkottomia projekteja tehdä silloin kannattaa mennä sellaiseen projektiin jonka tarkoituksena ei ole tuottaa rahaa sille teko kohteelle. Kuten edellinen käyttäjä täällä sanonut niin opensource projektit niihin vaan tekemään ilmaiseksi, sekin on orjatyötä mutta vähemmän sitä(enemmänkin harrastus).

    Äänestä

  • orjatyötä, ei kiitos kirjoitti:

    Kaikki hakijat muistakaa:

    Palkattomaan harjoitteluu ei kannata lähteä sillä palkatonta harjoittelijaa pidetään hyvin usein nollan arvoisena. Työkkärissäkin kun näitä harjoittelu paikkoja niillä työkkäri yrittää saada vain työttömän asiakkaan pois tilastoista (vääristelleen tilostoja). Ja moneesa yrityksesä kuten sinunkin vissiin tämä on vain yksi keino teettää ILMAISTA työtä ja vaihtaa tekijä heti kun ilmaisuus loppuu. En suosittele että yksikään tekijä tulee tekemään tätä harjoittelua ilman kunnollista palkkaa (kunnollinen palkka alkaa alan työehtosopimuksen mukaisesta palkasta 80% yleensä).

    Ilmainen työnteko voidaan rinnastaa orjatyöhön tosin tässä tapauksessa taitaa olla jopa niin että orjatkin olivat paremmassa työsuhteessa kun sinä olet jos menet tähän. Sillä silloin kuin orjia käytettiin heille yleensä annattiin ruokaakin (ei aina mutta välillä).

    Itse olen orjatyötä tehnyt kahteen kertaa niin työkkärille kuin opinnoissakin voin sanoa en enään ikinä tule sitä tekemään. Palkaton henkilö on todellakin nollan arvoinen, minkä arvoiseksi itse pidät itseäsi?

    Jos oikeasti haluaa palkottomia projekteja tehdä silloin kannattaa mennä sellaiseen projektiin jonka tarkoituksena ei ole tuottaa rahaa sille teko kohteelle. Kuten edellinen käyttäjä täällä sanonut niin opensource projektit niihin vaan tekemään ilmaiseksi, sekin on orjatyötä mutta vähemmän sitä(enemmänkin harrastus).

    Minä en ole kertaakaan teettänyt yhden yhtä IT työtä kenelläkään, en edes ilmaiseksi. Jos tän kerran asiaa kokeilen harrastelijoiden kanssa ja tämmönen huuto siitä tulee niin varmaan jää joo viimeiseksi kerraksi. Aika hupaisaa sinänsä, että yks tuttu just voivotteli, kun ei edes harjoittelupaikkaa saa mistään!

    ..mistähän johtuu?


    Toinen asia on sitte se, että jos mulla selvä tilattu projekti menossa niin en kyllä siinä säästä ottamalla aloittelijoita hommiin. Nyt on kadonnu kyllä mopo kädestä joltakin ja reaaliteetit hukassa.

    Äänestä

  • baari24admin kirjoitti:

    Minä en ole kertaakaan teettänyt yhden yhtä IT työtä kenelläkään, en edes ilmaiseksi. Jos tän kerran asiaa kokeilen harrastelijoiden kanssa ja tämmönen huuto siitä tulee niin varmaan jää joo viimeiseksi kerraksi. Aika hupaisaa sinänsä, että yks tuttu just voivotteli, kun ei edes harjoittelupaikkaa saa mistään!

    ..mistähän johtuu?


    Toinen asia on sitte se, että jos mulla selvä tilattu projekti menossa niin en kyllä siinä säästä ottamalla aloittelijoita hommiin. Nyt on kadonnu kyllä mopo kädestä joltakin ja reaaliteetit hukassa.

    Harjoittelupaikka on pikkasen eri asia. Opiskelija saa yleensä palkattomasta työharjoittelusta silti yritykseltä noin 500eur palkan jonka yritys voi hakea valtiolta takaisin. Lisäksi opiskelija saa normaalin opintotuen ja asumislisän, yhteensä siis noin 1000 eur. Firmalle kulu on nolla euroa, mitta sitoo firman tietty ohjaukseen, arviointiin jne.

    Jos siis oikeesti työharjoittelupaikka hakusssa niin ehdottomasti ottaisin mielummin tälläisen vaihtoehdon kuin ketjun aloittelija tarjoaman.

    Äänestä

  • baari24admin kirjoitti:

    Minä en ole kertaakaan teettänyt yhden yhtä IT työtä kenelläkään, en edes ilmaiseksi. Jos tän kerran asiaa kokeilen harrastelijoiden kanssa ja tämmönen huuto siitä tulee niin varmaan jää joo viimeiseksi kerraksi. Aika hupaisaa sinänsä, että yks tuttu just voivotteli, kun ei edes harjoittelupaikkaa saa mistään!

    ..mistähän johtuu?


    Toinen asia on sitte se, että jos mulla selvä tilattu projekti menossa niin en kyllä siinä säästä ottamalla aloittelijoita hommiin. Nyt on kadonnu kyllä mopo kädestä joltakin ja reaaliteetit hukassa.

    "Nyt on kadonnu kyllä mopo kädestä joltakin ja reaaliteetit hukassa."

    Kyllä palstaa lukevilla ja täällä kommentoivilla on hyvinkin selkeät reaaliteetit.

    Jos et ole itse halukas kyseistä projektia tekemään, etkä etsimään sille rahoistusta, etkä maksamaan siitä käytännössä mitään rahallista korvausta, ei sellaista softaa kenenkään kannata tehdä edes harjoitusmielessä. Hankkeesi on tuolloin pelkkää kaikkien työajan haaskuuta. Parempi kunkin väsätä itselleen vaikka jotain omaa viritystä kuin osallistua "projektiin", jossa ei tuoteta kuin jokin räpellys kokeeksi. Hankkeesi taitaa olla pelkkä visio vailla mitään reaaliteetteja onnistua saatika tuottaa jotain hyvää sen tekijöille.

    Jos tällä palstalla tosiaan on niin tekemisen puutteessa olevia, että kaikki kelpaa, niin minullakin on tuhansia henkilötyövuosia vaativa projekti, josta en maksa kenellekkään siitä koskaan euro-senttiäkään ja tekijänoikeudet rojaltineen jäävät yksin minulle. Hopi hopi, tulkaa tekemään minulle töitä. :)

    Äänestä

  • duunarihhhh kirjoitti:

    Harjoittelupaikka on pikkasen eri asia. Opiskelija saa yleensä palkattomasta työharjoittelusta silti yritykseltä noin 500eur palkan jonka yritys voi hakea valtiolta takaisin. Lisäksi opiskelija saa normaalin opintotuen ja asumislisän, yhteensä siis noin 1000 eur. Firmalle kulu on nolla euroa, mitta sitoo firman tietty ohjaukseen, arviointiin jne.

    Jos siis oikeesti työharjoittelupaikka hakusssa niin ehdottomasti ottaisin mielummin tälläisen vaihtoehdon kuin ketjun aloittelija tarjoaman.

    Epäilemättä tulee yks sun toinen tekemään duunia 1-2h/viikko 500 eurolla/kk - voi jessus sentään!


    Lukekaa nyt edes odotukset harrastejoilta ennenkuin alatte huutamaan orjatyöstä. Mutta, joo-o meuhkatkaa ihan vapaasti, näyttää olevan pääasia, että saa meuhkata - tosiasoista viis.




    Alkaa olla niin käsittämätöntä paskoo jo, että taitaa olla yks ja sama hörhö, joka esiintyy usealla persoonalla. Mulle tais nyt riittää tää "keskustelu".

    Äänestä

Mistähän vois löytää 10 työtöntä raksaäijää rakentaa mulle vuodeks omakotitalon? Saisivat arvokasta kokemusta. Voisin tarjoo kaljat ku talo valmis jos onnistunu hyvin.

Äänestä

Ehkä aloituksesta ei tullut nyt riittävän hyvin esille, että hommassa ei odoteta vapaaehtoistekijöiltä mitään kovin kummosta työpanosta. Tämä on tosiaan harjoitteluksi tarkoitettua osittain vaapaaehtoisvoimin kasattu projekti, eikä tästä odoteta mitään ihmeitä. Jos käy niin, että palvelu saakin tuulta alleen niin luonnollisesti aktiivisia harjoittelijoita palkitaan asiaan kuuluvalla tavalla. Itsehän tässä teen käytännössä suurimman osan ellei se nyt tullut jotenkin selväksi jo ja teen tätä prokkista harrastemielessä (koettakaa nyt sisäistää tämä).


Mitenkä tämän asian nyt muotoilis jottei tätä orjatyöksi mielletä täällä. Ehkä olen vaan täysin eri sukupolvea, jotta en ymmärrä tällästä kiihkoa tyhjästä.

Keskustelu tästä aiheesta on jo aika turhaa, menee niin ohi raiteen, jotta kolina vaan käy pusikossa.


Toista kertaa en tarjoa mitään harjoittelua kyllä kellekään!


- Tapsa

ps. lukekaan tarkemmin info.baari24.fi

Äänestä

Itse olen päivätyössä toisella alalla ja on muutakin elämää, silti oon ilmoittanut halukkuuteni olla mukana.. sillä mun ajatusmaailma on ehkä hieman erinlainen kuin teidän, en minä ajattele mitä Tapsa tällä tienaa, mulle tämä on harrastus, harrastus jossa voin kehittää samalla ihteäni.
Eläkää käyttäkö tätä interwebbiä jos ette halua kenenkään tienaavan sen ihimeellisessä maailmassa..myykää se kone!

Äänestä

Voi jeesus mikä jysky.

Äänestä
  • Kokemattomille työharjoittelu on kannattavaa ponahduslautana oikeaan palaklliseen työelämään. Ajatelkaa se ponnahduslautana josta saa kokemusta ja työtodistuksen todisteeksi osaamisesta.
    Ilmoituksen jättäjääle suositteleen että työharjoittelussa ei vaadita sitä mitä ammattilaiseta ja vain 6 tuntia duunia per PV.. jos kerran tällaisia tarjoatte niin vastatkaa asian mukaisesti työn ohjauksesta. Ja harjoitelijoita ei ikuisesti sidota tai muuta kyseen alasita.

    Äänestä

Aloitus oli selkeesti nyt epäselvä, pahoittelut siitä. Eipä sitä tässä helppo ole täydentää mutta täsmällisemmin sama asia linkin takaa.

http://info.baari24.fi

Äänestä

Vai että pitäis ihan Tapsalle ilmaseks koodata?

Järkyttävää! Normaalisti kun aloitetaan palvelua, jota ei osaa itse toteuttaa hankitaan riskirahaa ja teetetään työ ammattilaisilla, jotka myös saavat palkan työstä.

Älkää hyvät ihmiset olko sinisilmäisiä. Ilmaista työtä ei kannata tehdä kuin vain hyväntekeväisyyteen vaikka oman paikkakunnan työttömien toimistolla mieluummin.

Tämä varmasti uppoaa moneen nuoreen, jotka eivät vielä ymmärrä työelämän pelinhenkeä.

Äänestä
  • Ihmettelen vaan mitä tämänkaltaisilla kommenteilla oikeen haetaan. Jos vähänkään lukee juttua tarkemmin tuolta info sivulta niin selvinnee, että kyse ei ole mistään riistobisneksestä jos nyt bisneksestä ollenkaan. Olen aikoinani ylläpitänyt ja ottanut taitelijoita mukaan taidegalleriaan, josta minä olen lähinnä varmaan riistänyt itseäni jos rahasta puhutaan.

    Hieman samankaltaisesta hommasta nyt kyse mutta ei taiteesta vaan yhteisöpalvelusta, jossa annan harrastelijoille mahdollisuuden olla mukana hommassa ja saamassa oppiakin kenties. Mutta hei, senkun spämmäätte tätä palstaa (todennäläisesti vaan 1 tai 2 hörhöö), saan aivan ilmaista mainosta uudelle palvelulle.

    Tätä vauhtia Baari24.fi pääsee vielä iltalehteen ja palvelun tilaus on varma 2012 :)

    Äänestä

  • baari24admin kirjoitti:

    Ihmettelen vaan mitä tämänkaltaisilla kommenteilla oikeen haetaan. Jos vähänkään lukee juttua tarkemmin tuolta info sivulta niin selvinnee, että kyse ei ole mistään riistobisneksestä jos nyt bisneksestä ollenkaan. Olen aikoinani ylläpitänyt ja ottanut taitelijoita mukaan taidegalleriaan, josta minä olen lähinnä varmaan riistänyt itseäni jos rahasta puhutaan.

    Hieman samankaltaisesta hommasta nyt kyse mutta ei taiteesta vaan yhteisöpalvelusta, jossa annan harrastelijoille mahdollisuuden olla mukana hommassa ja saamassa oppiakin kenties. Mutta hei, senkun spämmäätte tätä palstaa (todennäläisesti vaan 1 tai 2 hörhöö), saan aivan ilmaista mainosta uudelle palvelulle.

    Tätä vauhtia Baari24.fi pääsee vielä iltalehteen ja palvelun tilaus on varma 2012 :)

    Sopii kuvaan... Taidegalleriatkin voi nähdä riistobisneksenä, sillä taiteilijat joutuvat maksamaan maksua galleristeille siitä, että saavat töitänsä esille ja näin toivon paremmasta tulevaisuudesta.

    Varsinainen filantrooppi tosiaan kyseessä. Tämän kaltaista "harjoittelua" suosittelen välttämään.

    Äänestä

  • kuka tekee kirjoitti:

    Sopii kuvaan... Taidegalleriatkin voi nähdä riistobisneksenä, sillä taiteilijat joutuvat maksamaan maksua galleristeille siitä, että saavat töitänsä esille ja näin toivon paremmasta tulevaisuudesta.

    Varsinainen filantrooppi tosiaan kyseessä. Tämän kaltaista "harjoittelua" suosittelen välttämään.

    Aika hauska veikko olet, riistoa kehdosta hautaan jos näin sen haluaa nähdä :)

    Onko yhtäkään asiaa sulla, mikä ei olis riistoa?

    (..ulos tai tulos vaikka ulostaessa..)

    Äänestä

  • baari24admin kirjoitti:

    Ihmettelen vaan mitä tämänkaltaisilla kommenteilla oikeen haetaan. Jos vähänkään lukee juttua tarkemmin tuolta info sivulta niin selvinnee, että kyse ei ole mistään riistobisneksestä jos nyt bisneksestä ollenkaan. Olen aikoinani ylläpitänyt ja ottanut taitelijoita mukaan taidegalleriaan, josta minä olen lähinnä varmaan riistänyt itseäni jos rahasta puhutaan.

    Hieman samankaltaisesta hommasta nyt kyse mutta ei taiteesta vaan yhteisöpalvelusta, jossa annan harrastelijoille mahdollisuuden olla mukana hommassa ja saamassa oppiakin kenties. Mutta hei, senkun spämmäätte tätä palstaa (todennäläisesti vaan 1 tai 2 hörhöö), saan aivan ilmaista mainosta uudelle palvelulle.

    Tätä vauhtia Baari24.fi pääsee vielä iltalehteen ja palvelun tilaus on varma 2012 :)

    Että ihan iltalehteen. Hyvä ettei rimaa nosteta liian korkealle.

    Äänestä

  • hahohoho... kirjoitti:

    Että ihan iltalehteen. Hyvä ettei rimaa nosteta liian korkealle.

    joo, kato kaikki ei kulje pää pilvissä :)

    Äänestä

  • kuka tekee kirjoitti:

    Sopii kuvaan... Taidegalleriatkin voi nähdä riistobisneksenä, sillä taiteilijat joutuvat maksamaan maksua galleristeille siitä, että saavat töitänsä esille ja näin toivon paremmasta tulevaisuudesta.

    Varsinainen filantrooppi tosiaan kyseessä. Tämän kaltaista "harjoittelua" suosittelen välttämään.

    Teimpä tässä sulle hieman puuhaa, kun et ole tuonut julki moraalisia tulkintojasi riistotyöstä auttaen siinä iltalehti asiassa. Vähä noita peukkuja kääntelin, jotta saan sulle terapiatyötä, voit taas väännellä niitä toiseen suuntaan kaikille persoonillesi tietty.. tuo liekin kuvakin tossa himmenny jo.

    Kerroppas taas joku uus tulkintasi moriaalista. Vai menitkös toiselle palstalle paskomaan?

    Äänestä

  • baari24admin kirjoitti:

    joo, kato kaikki ei kulje pää pilvissä :)

    Menitkös multipersoona ihan mykäksi.. osuinko arkaan paikkaa?

    Onkos sulla kokemusta suurista ideoista joista mikään ei tuota tulosta, sellasta pilvikävelyä?

    Senkös takia paskot tänne mun alotukseen? Mulla riittää tuota mainitsemaasi filantrooppi apua ihan kriisiapuna sullekin jos pata kiristää. Paas tänne tuntojas niin nuppi hellittään, ehkä..

    Äänestä

  • baari24admin kirjoitti:

    Menitkös multipersoona ihan mykäksi.. osuinko arkaan paikkaa?

    Onkos sulla kokemusta suurista ideoista joista mikään ei tuota tulosta, sellasta pilvikävelyä?

    Senkös takia paskot tänne mun alotukseen? Mulla riittää tuota mainitsemaasi filantrooppi apua ihan kriisiapuna sullekin jos pata kiristää. Paas tänne tuntojas niin nuppi hellittään, ehkä..

    Hmmm...

    Jotenkin musta tuntuu, että kritisoijat taisivat osua arkaan paikkaan, kun aloittajan pitää täällä kärkkyä hakemassa hyväksyntää aloitukselleen.

    Tervetuloa siis tekemään kaupallista yhteisöpalvelua ilmaiseksi. Hyvää päivää.

    Äänestä

  • huhhuh... :D kirjoitti:

    Hmmm...

    Jotenkin musta tuntuu, että kritisoijat taisivat osua arkaan paikkaan, kun aloittajan pitää täällä kärkkyä hakemassa hyväksyntää aloitukselleen.

    Tervetuloa siis tekemään kaupallista yhteisöpalvelua ilmaiseksi. Hyvää päivää.

    Lukaisin juuri ketjun läpi. baari24adminilla pääsi tosiaan mopo käsistä. Ei niin hyvää ilmaista mainosta.

    Äänestä

  • z898 kirjoitti:

    Lukaisin juuri ketjun läpi. baari24adminilla pääsi tosiaan mopo käsistä. Ei niin hyvää ilmaista mainosta.

    jaaha, koetat siis tollasta käänteispsyykkausta :)

    en kaipaa kuule hyväksyntää keltään mutta sinä urpo lähdet ketjua sotkemaan omien vinoutuneiden mietteittesi takia niin sotketaan sitten oikeen ohi aiheen jo ja keskitytään siihen tarpeesiisi paskoa foorumilla. Oletko miettynyt, mikä tuo tarpeesi on?


    Jos aloituksessa on jotakin huonoa tai jotakin sellasta mikä saa sen kuulostamaan huonolta niin asiallisella vasta-argumentilla pääsee pitkällä, paskan heitto osoittaa vaan yhteiskunnallista tarpeettomuutta, jota ilman yhteiskunta voisi paljon paremmin. Vaikka paskonheittäjä kääriikiin asiansa muka asialliseen kontekstiin ehkä jopa itselleen perustellen toimintaansa niin ei tässä varmasti tule tehtyä palvelusta kenellekään kuitenkaan - jotta mitä mieltä olla yhteiskunnan häirikkö?

    Äänestä

  • baari24admin kirjoitti:

    jaaha, koetat siis tollasta käänteispsyykkausta :)

    en kaipaa kuule hyväksyntää keltään mutta sinä urpo lähdet ketjua sotkemaan omien vinoutuneiden mietteittesi takia niin sotketaan sitten oikeen ohi aiheen jo ja keskitytään siihen tarpeesiisi paskoa foorumilla. Oletko miettynyt, mikä tuo tarpeesi on?


    Jos aloituksessa on jotakin huonoa tai jotakin sellasta mikä saa sen kuulostamaan huonolta niin asiallisella vasta-argumentilla pääsee pitkällä, paskan heitto osoittaa vaan yhteiskunnallista tarpeettomuutta, jota ilman yhteiskunta voisi paljon paremmin. Vaikka paskonheittäjä kääriikiin asiansa muka asialliseen kontekstiin ehkä jopa itselleen perustellen toimintaansa niin ei tässä varmasti tule tehtyä palvelusta kenellekään kuitenkaan - jotta mitä mieltä olla yhteiskunnan häirikkö?

    kuinka läpinäkyvää toimintasi on?

    ei tarvinnut paljoa tönästä niin läksit saat noita peukkuja kääntelee harva normaali ihminen nyt muutenkaan kääntää peukkua itselleen uudessa postauksessa :)

    jotta hyvää hyvää päivää vaan ja jonkinlaista menestykstä sullekin tulevaisuudessa

    Äänestä

  • baari24admin kirjoitti:

    jaaha, koetat siis tollasta käänteispsyykkausta :)

    en kaipaa kuule hyväksyntää keltään mutta sinä urpo lähdet ketjua sotkemaan omien vinoutuneiden mietteittesi takia niin sotketaan sitten oikeen ohi aiheen jo ja keskitytään siihen tarpeesiisi paskoa foorumilla. Oletko miettynyt, mikä tuo tarpeesi on?


    Jos aloituksessa on jotakin huonoa tai jotakin sellasta mikä saa sen kuulostamaan huonolta niin asiallisella vasta-argumentilla pääsee pitkällä, paskan heitto osoittaa vaan yhteiskunnallista tarpeettomuutta, jota ilman yhteiskunta voisi paljon paremmin. Vaikka paskonheittäjä kääriikiin asiansa muka asialliseen kontekstiin ehkä jopa itselleen perustellen toimintaansa niin ei tässä varmasti tule tehtyä palvelusta kenellekään kuitenkaan - jotta mitä mieltä olla yhteiskunnan häirikkö?

    Mielestäsi siis kaikki, jotka kritisoivat viestiäsi eivätkä ole asiasta samaa mieltä, ovat automaattisesti häirikköjä ja viestit asiattomuuksia ja kaikki vain selkäänpuukottavat? Jännä asenne. Ei tämä ole mikään kilpailu, jossa paras viesti palkitaan.

    Olen pahoillani, jos olet loukkaantunut, mutta nettikeskustelut yleensä ovat hyvinkin kiivaita, eikä niitä niinkään kannattaisi henkilökohtaisesti ottaa.

    Kaikkea hyvää!

    Äänestä

  • äläotavakavasti... kirjoitti:

    Mielestäsi siis kaikki, jotka kritisoivat viestiäsi eivätkä ole asiasta samaa mieltä, ovat automaattisesti häirikköjä ja viestit asiattomuuksia ja kaikki vain selkäänpuukottavat? Jännä asenne. Ei tämä ole mikään kilpailu, jossa paras viesti palkitaan.

    Olen pahoillani, jos olet loukkaantunut, mutta nettikeskustelut yleensä ovat hyvinkin kiivaita, eikä niitä niinkään kannattaisi henkilökohtaisesti ottaa.

    Kaikkea hyvää!

    En tod. loukkaannu tollasesta, huvittaa kyllä tuo sun peukun nosto omille viesteilles :)

    Äänestä

Tää on uskomattomin juttu mitä olen lukenut pitkänä aikaan.!

Joku Tapsa tosiaan luulee saavansa ilmaista työvoimaa täältä. Minulla ei ainakaan oleaikaa ilmaseksi tehdä mitään tuommoisia,mikä tosiaan haiskahtaa hyväksikäytöltä. 1 tunti viikossa on ehdottomasti liikaa.Varsinkin kun joutuu alottaa jonkun oudon projektin.

Sitten tämä Tapsa vastaa provosoivasti takaisin ihmisten kommenteihin. Jos hän tosissaan haluaisi antaa hyvää kuvaa tekeleestään, ei kannattaisi haukkau takaisin tai provosoitua yhtään. On sanomattakin selvää että tällä palstalla on turhautuneita ja ilmasia työprojekteja kohtaan tulee vittuilua.

Sitten tää Tapsa luulee että hänelle vastaa vain yksi ihminen, ja sekoillen vastailee takasin ja haukkuu multipersoonaksi. Ei varmasti tee hyvää kuvaa itsestään.

Voihan se olla että visetiketjussa olisi Tapsalle vain yksi vastaaja, mutta uskon sen olevan todella epätodennäköistä.

Yhtä kaikki, hyvin harva ja tyhmä lähtee tommosiin projekteihin mukaan. Paitsi jos on todella epätoivoinen, vaikka avioeron juuri kokenut mies tai muuten elämänvaihtelua haluava ihminen. Mutta tavallisten ihmisten joukossa tuskin löytyy auttajaa ilmaseksi Tapsalle.

Ja minä kirjoitan takuulla ensimmäistä kertaa tähän viestiketjuun. Nyt yön tunneilla löysin tän huvittavan ketjun.

Minä olen työtön, sossu takaa Kelan kanssa yhteistyössä 1300 euron nettotulot kuukaudessa. Summa sisäsltää reilun tonnin puhdasta käteistä ja vpautuksen 2 lapsen elatusmaksuista.

Voinpa sanoa että nukun aamulla pitkään ja makoisasti kun muut menevät töihin.

Vuorenvarmasti en riko vapauttani antamalla tommosiin huijariprojekteihin minuutinkana työpanosta viikossa. Sitten jos/kun saan taas it-alan töitä, on palkkapyyntöni 3200-3500.

Nyt sais aika paljon maksaa että rikkoisin vapauteni.

JA HAH jollakin ilmaistyötä kerjäävälle onnenonkijalle.........

Mieti Tapsa mainettasi ja naamaasi ja katotaan mitä oot saanu aikaan vuoteen 2012 mennessä, laitoin sivustosi sivuhistoriaani.....
n

Äänestä

Toivottavasti tälläiseen ei lähde kukaan mukaan. Ei varmasti palvele työhön lähtevää yhtään. Jos työtä on vain tuo mainitsemasi 2h/viikko tms., niin siinä ajassa ei kukaan opi yhtään mitään eikä saa mitään kokemusta. Jos työtä on vaikka sitten 20h/viikko, niin se on taas ihan liikaa tehdä ilmaiseksi hommia kaupallista projektia varten. Ei kai kukaan kadulta tule talvirenkaitasikaan vaihtamaan vapaaehtoisesti ilman korvausta.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


baari24admin kirjoitti:

Oletko kiinnostunut rakentamaan kaupallista yhteisöpalvelua yhdessä muiden harrastelijoiden kanssa?

Työstä ei makseta palkkaa vaan oppia ja referenssiä. Tekemiseen osallistuvat saavat muodollisen rahallisenkin palkkion projektin valmistuttua mutta tämä ei ole tarkoitettu työn houkuttimeksi vaan bonukseksi palvelun kaupallisuuden mahdollistamisesta ns. talkoovoimin. Bonusta ei kuitenkaan myönnetä ennen kaupallisuuden tuomaa tuloa, jonka mukaan bonukset arvioidaan. Eli, työ ei välttämättä tuota tuloa tekijiöille ollenkaan jos kaupallisuus ei näytä toimivan.

Työssä käytetään valmisohjelmistoa, joka muokataan tarkoitukseen sopivaksi mm. fi käännöksillä layout rakenteluilla sekä autetikointipalveluiden muokkaamiseksi palveluun sopivaksi.

Työtä johtaa palvelun omistaja (Baari24 Internet Services) mutta ideoita otetaan mieluusti vastaan. Sinulta vaaditaan vähintään 18 vuoden ikää mutta mahdollisiin ylläpitotehtäviin palvelun käynnistyttäessä (palkallinen) olisi yli 25 ikä toiveena. Lisätietoja ym. [email protected]

Perusvaatimuksena on linux ympäristön tunteminen (perusteet) ja kyky itsenäiseen työskentelyyn. Projektin on tarkoitus valmistua vuoteen 2012 mennessä (java,php,sql,html/dhtml/css).

- Tapsa

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu