kannataako Möllerin Omega tupla kapseleita syödä nyt kesällä?
Mökillä tulee syötyä kalaa, joten voiko tulla yliannostusta ja onko siitä haittaa?
Mökillä tulee syötyä kalaa, joten voiko tulla yliannostusta ja onko siitä haittaa?
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Kerros, onko se kalaöljy, vai kalanmaksaöljy kapseli?
Ymmärtääkseni ainoa, mikä voi olla harmillista on se mahdollinen d-vitamiinipitoisuus.
Omegan osalta on turha murehtia liika-annostuksesta. Omegaa saa parhaiten vain rasvaisesta kalasta, ja sitäkin saisi popsia sitten melkoisen määrän viikossa, että edes tuo optimaali tarve tulisi täyteen.
Tässäkin ratkaisee oikeastaan omegan ja vitamiinien pitoisuudet ko. kapselissa.
Niitä en tämän kapselin osalta tiedä, joten en ihan suoraan osaa vastata.
Tämä on kalaöljyä!
vihreä pullo,rasvahappo-ja vitamiinikapseleita(A,D,E-vitamiinit)
Otan 2 kapselii päivässä aamiaisella.
Mitäs eroo noilla kalaöljyllä ja kalamaksaöljyllä on,kumpaa kannattaa syödä?
kiitos
Tietää, jotta voisi sanoa, saatko jotain noista aineista liikaa tai liian vähän.
Paha ottaa kesällä, jos reippaasti d-vitamiinia.
Pitäisi omegan kannalta ottaa jatkuvasti, mutta pulmaksi tulee jälleen tuo pitoisuus, onko siinä tarpeeksi omegaa.
E-vitamiiniakaan ei tarvitsisi ottaa 10 mg enempiä päivässä.
Kalaöljyllä ja kalanmaksa öljyllä on se ero, että toinen tehdän kalanmaksasta, toinen koko kalasta.
Kalanmaksaöljyjen omega pitoisuus on aika pieni (n. 20% vähän reilu), kalaöljyssä pitoisuus on suurempi. Kuinka suuri, se riippuu taas valmistajasta, onko sotkettu hirveästi muita aineita sekaan.(vitamiineja yms.)
Kalanmaksaöljyssä on se ongelma, että vähäisen omegapitoisuuden takia sitä pitäisi syödä melkoinen määrä, jotta optimaali omega tarve täyttyis. Ja jos kalanmaksaöljyä sitten syö tarpeeksi omegan kannalta, d-vitamiinipitoisuus nousee liian suureksi.
Eli kalaöljyä. Mieluiten sellaista, jossa ei ole paljoakaan muita vitamiineja, mutta mahdollisimman korkea omega-pitoisuus. Näin omegaa tulee riittävästi, voi huoletta syödä koko vuoden-> terveyshyöty tasainen, eikä sulje pois muita mahdollisia monivitamiini valmisteita. (esim. lady vita, yms.)
Eli mikäli kahdella kapselilla saat n.vajaasta grammasta kahteen grammaan omegaa, ja n. 10 mg e, kaikki on hyvin.
Jos et saa, en suosittele kuitenkaan kyseisen tuotteen annostuksen nostamista d-vitamiinin vuoksi.
Ehdottomasti siis kalaöljyä :)
..ja varminta olisi siis kesällä tuote, jossa vähän d-vitamiinia!
KIITOS tiedosta! :-)