Kuinka ruokkisin tätä kolmikkoa?

ahmatti *2 +nirso =?

Minulla on kolme kissaa, neljävuotias leikattu poika, kaksivuotias leikattu tyttö ja viisikuinen poika. Pienempi poju tuli meille pari kuukautta sitten, ja noin kuukausi sen tulon jälkeen on alkanut kaksivuotias tyttöni nirsoilla aivan mahdottomasti, mikään märkäruoka ei enää kelpaa, kuivamuona maistuu hyvin pienissä määrin. Onko kellään kokemusta tällaisesta? Pennulla on muuten myös erittäin paha tapa käydä aikuisten kupeilla syömässä aikuisten raksuja, vaikka omassa kupissa olisikin (pentu)ruokaa jäljellä. Molemmat poikani ovat muuten aika kaikkiruokaisia, ainakaan vanhimmalle ei koskaan ole tullut vastaan mitään ruokaa, joka ei kelpaisi.

Mitähän minun kannattaisi tehdä tuolle tytölleni? Johtuuko yhtäkkiä alkanut nirsous uudesta pennusta? Olisi myös kiva kuulla, mitä kuivamuonaa (ja mikseipä märkäruokaakin) suosittelisitte kissoilleni, sekä aikuisten että pentujen ruokaa. Tähän mennessä olemme eläneet markettiruuilla, koska kotikylässäni ei ole eläinlääkäriä/eläinkauppaa, mutta tarvittaessa voin toki tehdä reissuja läheisimpään kaupunkiin.

1

341

    Vastaukset 1

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • lizelette

      Tuttu tilanne :) Minullakin kolme kissaa, mutta hieman eri järjestyksessä ja eri ikäisinä. Joka tapauksessa anna pennun syödä aikuistenkin ruokaa, koska enemmänhän kyse on kestääkö sen maha ja toisekseen , että syöhän se joka tapauksessa omaakin sapuskaa???

      Kissat ovat todellakin tarkkoja asemastaan laumassa ja leikattuina vähän siltä väliltä kuka saa olla pomo ja kuka ei. Mutta kaksivuotias on kuin murkkuikäinen ja jää aika epävarmaan vaiheeseen omasta asemastaan, joten yksi keino niille on ryhtyä perfektionisteiksi. Ainakin meillä oma perfektionistimme saa siten tyydytyksen omassa paikassaan ja lauman pomojen eli meidän ihmisten huomion.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kajaanissa on kadoksissa 27vuotias nainen.

      Poliisin tiedoteessa on ,että 1.9.2026 katosi kajaanissa 27vuotias nainen. Kuva löytyy ja tiedot pituudesta ,iästä yms.
      Kajaani
      36
      1256
    2. Onko ankeampaa kyläpahasta kuin Haapavesi?

      Koiria kidutetaan, mustalaiset vie invaparkit, makkarakastike on finedining, kylät kuolee pois, nuoret häipyy pois ja ke
      Haapavesi
      58
      1025
    3. Mies sun käytös satutti...

      Mahdatko sitä ymmärtää...😔 Olisipa kaikki mennyt hyvin. Vaikea tästä on enää mitään ihanaa rakentaa.
      Ikävä
      63
      943
    4. Sukunimesi eka kirjain?

      🤗
      Ikävä
      56
      904
    5. Mies tykkään edelleen sinusta

      Harmittaa vaan tämä tilanne. Tai se kun ei ole mitään tilannetta.
      Ikävä
      51
      781
    6. 65
      768
    7. Haluatko mies mennä naimisiin melko pian, ku ollaan kohdattu?

      Mä haluaisin mennä mahdollisimman nopeesti....💍
      Ikävä
      81
      716
    8. Tönölän hukkaputki

      Tönölään rakennettiin kunnon hukkaputki verorahoilla. Ihmettelin tätä mökki sekamelskaa jo alunperin, Eikö tuollainen le
      Kuhmo
      38
      688
    9. Kerro vain.

      Lipsauta johtolanka...
      Ikävä
      82
      682
    10. Ei mitään käytöstä

      Ei Jumalauta. Videoidaan kun jollain hengenvaarallinen tilanne. Ja laitetaan nettiin. VITTU HÄPEÄ. Olisko kiva jos su
      Ähtäri
      30
      625
    Aihe