39 2 kaksi yötä ja kaksi päivää ollut menkkamaisia kipuja tosi lievää limasta vuotoa, tullut aika harvakseltaan ja nyt tulee sitten tosi tiheeseen...ja kivuliaampiakin ja tuntuu myös alaselässä, ei enää vain alavatsassa. Menee vielä suht nopsaan mutta myös tulee takaisin nopsaan. Luulin että synnytyssupistukset ois niinkuin harjoitussupparit että vatsa menee kovaksi mutta enpäs enää taidakkaan luulla :) Jokohan sitä aamulla olisin äiti
onko nämä synnytyssupistuksia????
odotusta täynnä on..
6718
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Mulla ne alko juurikin tuollee.. Alkoi sillee jännästi polttamaan jossain vaiheessa.. Siks niitä kai poltoiksi sanotaankin :) Sitten ne pikku hiljaa koveni ja olin jo, että mitä kaikki siitä kivusta valittaa, että kyllähän nää nyt sattuu, mutta ei tää niiiin kauheeta oo.. Mutta kipu siinä kasvoi ja kasvoi ja kasvoi ja kasvoi.. Kyllä voin sanoa, että synnytys supistukset tunnistat! Silloin sulla ei ole epäilystäkään että onko ne vai ei!!
Supistuksia ei aina kyllä tunnista, mulla kävi niin kun luulin että selässä on vaan joku puristuksissa.. menin sitte kuitenki lääkäriin ja olinki synnyttämässä kun paikat auki 6 cm :) parin tunnin päästä synty poika... että aina ku sanotaa että supistukset kyllä tunnistaa, niin siihen EI kannata luottaa!
Kuulostaa siltä että ne on alkaneet. Ei niistä synnytyssupistuksista kyllä voi erehtyä. Mulla ei ollut koko raskauden aikana oikeastaan ollenkaan selkeitä supistuksia, vain pientä vatsan kovettumista silloin tällöin. On tietysti yksilöllistä miten ne supistukset tuntee. Kun oikeat supistukset alkoi mulla ei ollut epäilystäkään niistä, sen verran erilaisia ovat ja tosiaan pahenee ja kovenee vaan ajan kanssa. Todella epämiellyttävän tuntuista. Tsemppiä sulle synnytykseen!
Joko vauva syntyi. Olis kiva jos joskus kuulisi keskustelijoiden mietteitä vielä h-hetken jälkeenkin. Mistä keskusteltiin ja miten meni.
Varsinkin ne jotka ovat pelänneet jotain, oliko pelko aiheellista vai turhaa.
oli synnytyssuppareita ja 12h kärvistelin kotona kunnes en enää jaksanut, tuli supistuksia 5min välein...mentiin sairaalaan, olin vain 2cm auki, kalvot puhkaistiin, jouduin piuhoihin ja tuomio oli että sängyssä koko synnytys, vauvan päähän laitettiin se ihme anturi. Vähän yli kolmisen tuntia siinä ilokaasun voimalla kärvistelin, en auennut kuin sentin lisää ja kohdunsuu tai jokin alkoi ilmeisesti paksuuntumaan ja synnytys ei ollut hyvin käynnissä, vauvan hapensaannista oli huoli ja sitten tie veikin kiireelliseen sektioon ja hetken päästä olin äiti. Kamalinta kaikessa oli epiduraali joka sektiossa annettiin (ja myös se että olin odottanut mahdollisimman luonnollista synnytystä kaikkine liikkumisineen ja ammeineen), oli ne supistuksetkin aika kamalia kyllä. Lapsivuodeosastolla meni sitten viisi päivää. MUTTA nyt minulla on maailman ihanin pikkuinen ja olen niin onnellinen
:)