Käyttekö te äiskät ikinä pikkujouluissa?
Minä mietin nyt, että pitäiskö lähteä töiden pikkujouluristeilylle Tallinnaan? En ole aikaisemmin sellaisilla käynyt, onko jollakin kokemuksia onko siellä oikeasti hauskaakin vai pelkkää örveltämistä?
Olen yksinhuoltaja, mutta saisin lapsen isoäidille hoitoon siksi ajaksi.
Minä mietin nyt, että pitäiskö lähteä töiden pikkujouluristeilylle Tallinnaan? En ole aikaisemmin sellaisilla käynyt, onko jollakin kokemuksia onko siellä oikeasti hauskaakin vai pelkkää örveltämistä?
Olen yksinhuoltaja, mutta saisin lapsen isoäidille hoitoon siksi ajaksi.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Riippuu työpaikan porukasta, että onko örvelvämistä vai ei... Oman kokemuksen mukaan yleensä ovat täysin örveltämis reissuja, mutta työskentelenkin mies valtaisella alalla. Eli pikkujoulu aikaan liikenteessä on kaikki kynnelle kykenevät.. nekin, jotka eivät yleensä kotoapoistumislupaa saa. Ja meno on sen mukaista. Kaikki naiset (vapaat ja varatut) tuntuvat olevan vapaata riistaa ja Ei vastausta ei ymmärretä (tai ei haluta ymmärtää). Sillä tokihan kaikki on liikenteessa pettämis aikeet mielessä. Tai siis näin miehet tuntuvat ajattelevan (ja osa naisistakin). Itse ajattelin osallistua tänä vuonna työpaikan pikkujoulujen alkuiltaan (kuten viime vuonnakin).. Eli se rauhallinen osuus.. ohjelma ja ruoka. Sitten kotiin oman perheen luo :-) ennen kuin porukka on liian humalassa. Sinkkuna sitä jaksoi sitä örveltämistäkin katsella vaikka se ukkomiesten vonkaaminen kävikin hermoille.
vaikka oiskin örveltämistä...
mä olen ainakin kyllästynyt siihen etten IKINÄ käy missään...nykyisessä työpaikassani olen ollut nyt yli 3 vuotta töissä ja tänä vuonna olin ekaa kertaa MISSÄÄN työporukan kanssa juhlimassa!! ja kivaa oli...
En ole mikään bilehirmu, ne ajat oon elänyt ennen lapsia, mutta tekee kyllä niin hyvää välillä laittaa päällensä muutakin kuin farkut ja meikata muutenkin kuin ripsarilla :) vaikka oikeestaan uskoisin että mulla olis kivempaa herkkujen ja miehen äärellä mutta tarvii ne aivot happeakin :)
Mies käy aika useesti ulkona ja nyt oon päättäny että perhana, ei kai mun pidä kotona kökkiä vuosia putkeen..se että lähden ystävien kanssa ulos pari kolme kertaa vuodessa ei tee musta huonoa äitiä, ei vaikka kävisin joka kuukausi (johon en kyllä jaksais ruveta kylläkään :D )
Nyt oon lähössä viel risteilylle ystävien kanssa.. huh, tässähän tulee ihan huono omatunto..
aina pikkujouluissa hänen työpaikan järkätyissä. Hän pyytäämut aina mukaan koska oon kuulemma niin ihana ja kaunis. Kehtaa mielihyvin näytellä.
Me viemme lapset hoitoon tai joku tulee meille, kun olemme poissa sen hetken. Illalla tulemme sitten kuin vanha aviopari kotiin. Illalla sitten heitän ukon kuuseen.