Haluaisin tietää syyn miksi jotkut käyttää autossa sumuvaloja sellaisella säällä jolloin tieliikennelaki sen kieltää?
Ja taajamassa niitä ei saa käyttää koskaan. Hyvin harvoin on sellainen sää joka sallii sumuvalojen laillisen käytön. Vai onko se vaan hienoo, kun ne siellä keulalla loistavat?
Ja taajamassa niitä ei saa käyttää koskaan. Hyvin harvoin on sellainen sää joka sallii sumuvalojen laillisen käytön. Vai onko se vaan hienoo, kun ne siellä keulalla loistavat?
Vastaukset 25
Vanhimmat
sellaista että jotkut ajaa sumuvaloilla ja jotkut joillain muilla. Olen huomannut, että jos nuita liikaa mietit niin siinä ihan oikeasti pälli leviää!!! Eli sille kun ei voi mitään niin sitä on turha miettiä, eli se on elämää!!!
Ensimmäinen vastaus ja sitä samaa paskaa kuin kaikissa muissakin keskustelun aiheissa.
Lähinnä etsin syytä siihen miksi niitä käytetään kirkkaalla säällä, taajamassa ym. Ei niistä ainakaan mitään hyötyä ole. Siispä se on vaan sitä et niitä pidetään näyttämisen halusta, en ymmärrä. Mitä hienoo siinä on, kun sumuvalot palaa???
syytä esittää. Sitä samaa paskaa tämä elämä on edelleen! Oli sinulla sumuvalot tai ei! Ja edelleenkin, hengitä välillä!!!
Sumuvalojen käyttö lain vastaisesti muutenkin kuin sumulla johtuu älyllisestä kehitysvammaisuudesta. Itse katselen heitä enempikin säälivästi kuin vihaisena, koska vammaisia ihmisiä pitää ymmärtää. He eivät voi vammallensa mitään, eivätkä tahallaan käyttäydy kuten käyttäytyvät.
Kaikilla ei vaan riitä ymmärryskyky näissä autoasioissa ja kun ei sitten osata erottaa, onko ulkona sumua tai sankka lumisade, käytetään varmuuden vuoksi sumuvaloja myös kirkkaalla säällä. Niin kesällä kuin talvellakin.
Osa näistä älyllisesti kehitysvammaisista ei myöskään osaa numeroita. Esimerkiksi 40 km/h alueella ei osata ajaa oikeaa nopeutta, vaan ollaan ihan perseessä kiinni niiden sumuvalojen kanssa. Jostain syystä BMW on hyvin yleinen auto näiden älyllisesti kehitysvammaisten alla. Onkohan se jotenkin helpompi ajaa kun muut autot ja siksi he valitsevat usein sellaisen...
Koska tällainen älyllinen kehitysvammaisuus on pään sisällä oleva vika, se saattaa mahdollisesti heikentää myös näköä. Näkeminenhän kuormittaa yksinään aivoja kaikista eniten. Ehkä siksi nämä älyllisesti kehitysvammaiset kokevat näkevänsä paremmin, kun on kaikki mahdolliset valot päällä koko ajan. Turvallisuus ennen kaikkea!
Nyt tuli selventävä vastaus, muiden ei tarvitse enää asiaa selventää tai yrittää selventää, se tuli tuossa tiivistettynä. On näköjään fiksujakin näillä palstoilla. Vastaus siis tyydyttää täydellisesti. Olen ollut nimittäin samoilla linjoilla, mutta halusin tätä kautta varmistuksen olenko oikeassa vai väärässä. Yritettään siis ymmärtää heitä kaikkinen sumareineen.
Eikö se sitten kuitenkin mene siten, että lainrikkoja itse maksaa sakkonsa?
Itse en edes kiinnitä huomiota tuollaiseen pikkuseikkaan, mutta onneksi on ihmisiä, joilla on aikaa ja energiaa tehdä kehäpäätelmiä tuollaisestakin jutusta.
Itse en kovin helpolla menisi sanomaan tuollaista, koska rajaat oman ajatusmaailmasi toisen ihmisen mielipiteisiin.
huomio- eli päiväajovalot. Mullekkin jotkut valopäät vilkuttelevat valojaan, luulevat varmaan sumareiksi.
Ja vaikka ne olisivatkin sumuvalot, so whåt?
"Ja vaikka ne olisivatkin sumuvalot, so whåt? "
Tieliikennelaki sanoo yksiselitteisesti sen, että autolla ajaessa on käytettävä AJOVALOJA!!!! ELI LYHYET AJOVALOT!!! Onko tämä lakiteksti niin vaikeatajuista? Jos on niin älä helvetissä lähde ajamaan minkäänlaista autoa, koska et ilmeisesti kuulut niihin ihmisiin jonka älykkyysosamäärä on kengännumeron luokkaa!
markkinoille on tullut päivävälon nimellä olevia ledivaloja,ettet sekota niihin.ne sumarit on vaan hienon näköiset,siksi niitä pidetään päällä...takana puskurissa kiinniolevan saa jättäytymään taakse,kun vetäset käsijarrusta.mukavasti säikäyttää.
Jos tekee rikkomuksen liikenteessä, niin siihen on varmaan sitten valmiuksia maksaa ne seuraamukset. Onko tuo mahdollinen rangaistusseuraamus jotenkin sinulta pois?
Oletko todella tuolla periaatteella liikkeellä?? " Jos tekee rikkomuksen liikenteessä, niin siihen on varmaan sitten valmiuksia maksaa ne seuraamukset". Ikäänkuin hyväksyt rikkeet, kunhan maksaa seuraamukset. Kyllä niistä jotka eivät välitä liikennesäännöistä juuri mitään on erittäin paljon haittaa kunniallisille tiellä liikkujille. Tuo sumari juttu vähäpätöisimmästä päästä. Vilkun käyttämättä jättäminen on tosi yleistä, miksi? Miten se voi olla joistakin niin hankalaa? Ryhmittymiset ja yleensä risteysajo, mättää pahasti. Kaistaa vaihdetaan keskellä risteysaluetta, ajetaan suoraan oikeaan laitaan vasemmalle käännyttäessä, ajetaan kiihdyttämällä läpi punaisista, sitten on niitä jotka eivät ymmärrä lähteä valoista oikealle vaikka vihreänuoli palaa, puhumattakaan näistä kiertoliittymistä, kierretään ympyrää vilkku päällä ja sitten, kun se pitäisi laittaa päälle niin otetaan pois, eli juuri päinvastoin kuten pitäis. Ja niitä ledi-päivävaloja ei voi sotkea sumuvaloihin.
olen sillä periaatteella, että pidän huolen siitä, että noudatan itse liikennesääntöjä. Pari parkkisakkoa on tullut ja ylinopeussakoistakin on jo aika pitkän aikaa. Parkkisakot on ihan oma moka, kun en muistanut laittaa kiekkoa ja sen joutuu siis rikkeentekijä itse maksamaan.
Ei ole siis kyse siitä, että itse ajelisin miten sattuu, vaan siitä, etten ole maksajana noiden muiden virheille.
Olet oikeassa, että se vilkun käyttö ja päin punaisia ajelu tuntuu olevan vaikeaa joillekkin, mutta edelleenkin niistä on määritelty rangaistus. Punaisia päin ajosta taitaa lähteä korttikin kuivumaan, jos on jo jotain muuta, pientäkin alla. Ei ole siis ihan pienestä jutusta kyse.
Kaikki kuljettajat eivät todellakaan ole mitään bemarijunnuja, vaan liikenteessä on paljon seniorikuljettajia, joille sääntöjen noudattaminen ei ole kyse asenteesta, vaan kyvystä hallita tilannetta. (ryhmityminen, kiertoliittymä jne.) Periaatteessa monet heistä ovat liikenteessä riski joka kerta, kun he astuvat rattiin, mutta hyvällä tuurilla he vaan kerrasta toiseen onnistuvat ilman isoa kolaria....Kunnes se sitten tapahtuu. Kyseessä ei ole siis mikään kusipäisyys, vaan iän ja terveydentilanteen tuomat haitat, joita vanhukset eivät itse ehkä kykene arvioimaan. Kannattaa siis pikkuisen miettiä asiaa, ennenkuin laittaa tuonne "kannatan täydellisesti tuota kirjoitusta"-tyyppisiä lauseita.
Sumarit on pienin rikkeistä mielestäni ja jos niistä joku saa kiksejä, niin antaa palaa vaan. Kuten sanottua, jos poliisi sakottaa asiasta, niin kuljettaja maksaa. Ehkäpä sitten sakon jälkeen valoille löytyy katkaisin.
Kyllä kirjoituksesi on asiaa kokonaan. Minua vaan henk.koht. ottaa päähän ne sumari/bemari sällit, ei tietysti pitäis. Tärkeämpiä arkumentteja on nuo kaikki muut. Asenneongelma tuntuu olevan liian monella ja ne ikäihmiset ovet toki asia erikseen. Pitääkin tästä eteenpäin vilauttaa sumari miehille omia sumareita et on ne mullakin ;)
Mukavaa pikkujouluaikaa sulle Varkkila, mä lähen kohta pikkujouluihin mässäämään.
Eikös päin punaisia ajelu tulisikin olla vaikeeta kaikille? Ja vanha totuushan on että mitä enemmän on
"pimmeyttä" koslan sisällä niin sitä enemmän loistaa lyhtyjä samaisen koslan ulkopuolella jopa
kirkkaassa päivänvalossakin.
Olisi jo korkea aika alkaa vakavasti harkita liikenne- ym. sääntöjen noudattamisen aloittamista
muunkin kuin rangaistusseuraamuksen pelon takia. Esimerkkinä voin mainita vaikkapa toisten ja jopa
omankin terveyden ja hengen säilyttäminen sekä yleisen turvallisuuden lisääminen.
Ihmetellä pitää meleko valtavasti jos ainut kriteeri esim liikennesääntöjen noudattamiselle on ai-
noastaan rangaistusseuraamuksien välttäminen!?
Onneksi tämä tarve ei koske kaikkia.
Niinpä, toiset rikkoo sääntöjä tahallaan, kuten moninkertaiset rattijuopot. Ei ole enää korttia, ei vakuutusta autolle yms. ja silti vaan ajellaan.
Minua ärsyttää ne tyypit todella, ei niinkään nuo sumarin käyttäjät. Saisivat ottaa auton joka kerta pois ja paaliin tai huutokauppaan. Se taitaa olla ainoa rangaistus, joka niihin puree.
Hyvää pikkujoulua sinne vaan. Pitänee tässä jossain vaiheessa itsekkin sonnustautua moisiin juhliin.
pyöräilijöihin ja jalankulkijoihin. Aika vähillä valoilla ja heijastimilla ne kulkee, vaikka tietoa on, miten turvallisuutta tiellä lisätään helpoilla konsteilla, vai kuinka?
Itsestä ja omista asenteista se lähtee. Kuten tuossa jo kirjoitin, niin samaa toivoisin noilta jalankulkijoilta ja pyöräilijöiltä. Lisää valoa ja heijastimia peliin.
Rangaistuksen pelko (Moninkertaiset rattijuopot yms.) ei siis aina todellakaan ole riittävä kannustin, mutta joillekkin kai sitten se ainoa tie.
so whåt, hanki elämä ja opettele kirottamaan, ennenkuin alat muiden äo:ta epäilemään.
Mitä tarkoittaa kirottaminen på finska??
joutessas niin oot pois hölömöilemästä.
....ei liity varsinaisesti kenenkään kommenttiin. Mutta tuolla maantieajossa minua ainakin häikäisee sumuvalot väärinkäytettynä. Ja jossakin lehdessä oli myös aikoinaan juttu (en kyllä muista missä), että sumuvalot maantieajossa myös tekee ajajalle harhailluusion: lähelle näkee hyvin, mutta tavallaan sokaistuu kauemmaksi hämärään näkemiseen. Eli jos hirvi esim. pomppaa tielle, niin sumuvalojen käyttäjä huomaa sen paljon myöhemmin, kuin oikein valoja käyttävä. Ilmeisti ilmiö on samantapainen, kuin valosta pimeään meno: aluksi ei näe oikein mitään, mutta kun silmä tottuu, niin alkaa näkemään. Minun puolesta kaupungissa käyttäköön valoja miten kukakin haluaa, mutta maantieajossa ja pimeissä olosuhteissa sumuvalojen väärinkäyttö vaarantaa sekä käyttäjän ja vastaan tulevan ajoturvallisuuden.
ei niistä oikeasti ole mitään iloa hyvällä kelillä - päinvastoin. Mut ei ne kyllä häikäsekkään eikä vaaranna yhtään mitään kunhan ei ala tuijottamaan niitä.
kuuluvat siihen ihmisryhmään, jotka ovat vammaisia! Ne eivät yksinkertaisesti tajua sitä tosiasiaa, että toisille palaa vihrea valo!