Kaikkialla masennuksesta puhutaan kertomalla omasta tilanteestaan, kuinka kamalaa on ja että apua on saatavilla jne. Mutta mistä sitä apua sitten saa? Olen yläkoululainen tyttö ja omasta mielestäni hieman masentunut, huonompaan suuntaan menossa. Sairaalloisen ujouteni kanssa siitä ei tule hyvää yhdistelmää. Pian kaikki ihmissuhteeni ovat poikki mutta vielä olen sitä mieltä että tarvitsen ja haluan apua. Miten ja mistä apua pitäisi hakea? Missä tehdään diagnoosi mielenterveyteni tilasta? Rukoilen että joku auttaisi eikä vain tulisi saarnaamaan kuinka tämänkin vastauksen olisi voinut itse päätellä tai lukea lukuisista muista keskusteluista.
Mistä apua?
Kaikki ei kohdallaan
2127
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Heippa!
Koska käyt koulua ja mitä ilmeisemmin yläkoulu tarkoittaa yläastetta niin yksi hyvä ensimmäinen askel on mennä puhumaan koulun terveydenhoitajalle. Koulun terveydenhoitaja voi varata ajan lääkärille tai koulupsykologille jos paikkakunnallanne on sellainen. Jos koulussanne on kuraattori niin voit mennä juttelemaan myös hänen kanssaan myös oma luokanvalvojasi on yksi vaihtoehto jos tuntuu, että hän on sellainen ihminen jolle voisit puhua. Tässä vaihtoehdot mitä keksin miten koulun kautta voisi saada apua. Niin lisäys tähän, että koulun terveydenhoitaja on vaitiolovelvollinen, eikä voi kertoa vanhemmillesi asiasta. Opettajalla ei tälläistä vaitiolovelvollisuutta ole.
Oletan, että vanhemmillesi, et halua kertoa? Tosin hekin varmasti olisivat yksi hyvä vaihtoehto jos he sinusta tuntuvat siltä, että he voisivat ymmärtää ja suhteesi heihin on sellainen, että haluat kertoa. Itse en aikoinani halunnut kertoa vanhemmilleni.
Jos, et halua kertoa asiasta koulusta, etkä myöskään vanhemmillesi niin voit aina varata ajan terveyskeskukseen. Voit valita ajan terveydenhoitajalla tai lääkärille, heillä molemmilla on vaitiovelvollisuus.
Mannerheimmin lastensuojeluliitolla on myös nuorten auttava puhelin, laitan sen yhteystiedot tähän. Lisäksi täällä netissä toimii tukinetti niminen sivusto, johon kirjautumalla voi saada internet"tukihenkilön". Hänelle voi jättää viestiä mieltä painavasta asiasta ja hän vastaa kun kykenee. Tämä ei tosin toimi kovinkaan "akuuteissa" asioissa.
Tässä mahdollisia avunsaamiskanavia mitä minä tiedän. Voimia sinulle kovasti, muista olla sinnkikäs. Lopussa vielä linkit tukinettiin ja mannerheimmin lastensuojeluliitonsivuille mistä löydät nuorten puhelimen numeron yms.
http://www.mll.fi/nuorille/lnpn/
http://www.mll.fi/nuorille/lnpn/
https://www.tukinet.net/
tässä siis oikea linkki