kaksoistutkinto jyväskylässä

muybueno

Meinasin tarjoilijaksi priimuksessa, mutta tuli todettua miksei voisi ottaa lukion siihen kaveriksi kun ei siinä mitään ainakaan häviä. Myöhempää varten se olisi todella hyöllinen käydä molemmat ja jos liian raskaalta tuntuu niin jättää lukion pois. Mutta miten se opiskelu sitten käytännössä tapahtuu? Onko lukio ja amis vuorojaksoin vai kenties sekotettu miten sattuu? Onko mahdollista käydä 3 vuoteen vai tarviiko lisävuoden? Ja kuinkas raskasta mahtaa olla kaksoistutkinto? Priimuksen lisäksi menisin cygnaeukseen. Kuinka pitkiä päivät on?

Se tässä vain arvelluttaa kun itselläni opiskelumotivaatio ei ole mitään ihan huippua. Keskiarvo on siinä 8 paikkeilla. Ainakin vielä. Pelkästään yläaste tuottaa tuskaa. Joten onko mitään mahollisuuksia pärjätä kaksoistutkinnossa tai edes pelkässä lukiossa. Vai onko lukio niin eri asia, että sitä ei voi edes verrata yläasteeseen ja että motivaatio on siellä automaattisesti eri tasoa? Ja se tietysti riippuu ihmisestä. Ei ole mikään kehuskelun aihe ollenkaan mutta jos esim saan 5 kokeesta niin se ei paljoa hätkäytä kun taas eräs kaverini reagoisi siihen kyyneleillä. Tällä meinasin siis sitä että tapa jolla mun pitäis suhtautua tuollaseen numeroon niin olisi ennemin tuo jälkimmäinen. Tästä huomaa kuinka en ota kovin vakavasti koulunkäyntiä vaikka ehkä päätä olisikin : D

2

763

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • hhhh9999

      Jaksottelu vaihtelee kaupungettain, mutta nykyään pyritään siihen, että lukio ja amis ovat vuorojaksoin. Ei tuo kaksoistutkinto lukiota vaikeampaa ole kun luetaan vain 4 ainetta lukion puolella. Tarjoilija-alalle on varmasti kielet ihan hyviä eikä matikka varmasti pahitteeksi olisi.

    • 2017MI

      UP

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala

      Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka
      Maailman menoa
      67
      2395
    2. Tiedän satavarmasti ettet tule koskaan

      Uskaltamaan mitään. Ei me tulla edes näkemään koskaan.
      Ikävä
      66
      1377
    3. Kyläkauppias ajoi kännissä töistä kotiin

      Ei edes kallis auto estä humalassa ajamista, vaikka luulisi alkolukko olevan sellaisessa jo vakiovarusteena. https://ww
      Maailman menoa
      74
      1185
    4. EU komissio - EU-elpymisrahoja voidaan käyttää TILAPÄISESTI väärin!

      Espanja ohjasi miljardeja euroja – Nyt EU-komissio teki yllättävän paljastuksen Skandaaliksi noussut Espanjan EU-rahoje
      Maailman menoa
      4
      1107
    5. Miks me oikein

      Rakastuttiin vaikka kaikki on mahdotonta?
      Ikävä
      79
      835
    6. Kiitos upeasta palvelusta kukkamyyjä

      Kiitos sinulle upea kaunis kukkamyyjä Kuhmon torilla 🌹 Upea iloinen asenteesi ja kaunis hymysi pelasti päiväni ❤️ Jäi
      Kuhmo
      19
      780
    7. Nainen, mikset lähetä

      miehelle viestiä? Tiedän, että sulla on asiaa ja kysyttävää.
      Ikävä
      43
      678
    8. Ratikka Turkuun

      Ei hyvä. Ja syy on siinä , kukaan ei osaa suunnitella oikeaa reittiä. Pitää huomioide, kiskoja sijaintia ei voi muutta
      Turku
      82
      660
    9. Miehet trikoissaan

      On se kauhian näkköistä, kun miehet tiukossa trikkoissa juoksentelloo ja mulukku paestaa trikkoijjen läpi. Kahtokkee pe
      Suomussalmi
      24
      638
    10. Rakastan sinua

      Yhä.
      Ikävä
      30
      636
    Aihe