Kuka pelastuukaan?

Kun Jumala on pelastanut niin vähän ihmisiä, niin lukaisin minkälaisia miehiä olivat ne, jotka ainoina saivat jäädä henkiin suurissa tuhoissa; vedenpaisumus ja Sodoma.

Vedenpaisumuksen Nooasta ei Raamattu paljon kerro. 1. Mooses 6:9: "NOOA OLI AIKALAISTENSA KESKUUDESSA HURKAS JA NUHTEETON MIES JA VAELSI JUMALAN YHTEYDESSÄ."
Vedenpaisumuksen jälkeen 1. Mooses 9: 20-21 "JA NOOA OLI PELTOMIES JA ENSIMMÄINEN, JOKA ISTUTTI VIINITARHAN. MUTTA KUN HÄN JOI VIINIÄ, NIIN HÄN JUOPUI JA MAKASI ALASTI MAJASSANSA."

Sodomasta Loot sai armon pelastua. 1. Mooses 19: 1-2: "JA NE KAKSI ENKELIÄ TULIVAT SODOMAAN ILLALLA, JA LOOT ISTUI SODOMAN PORTISSA, JA NÄHTYÄNSÄ HEIDÄT LOOT NOUSI HEITÄ VASTAAN JA KUMARTUI MAAHAN KASVOILLENSA. JA LOOT SANOI: "OI HERRANI, POIKETAKAA PALVELIJANNE TALOON YÖKSI. AAMULLA VARHAIN VOITTE JATKAA MATKAANNE." Siinä Loot osoitti olevansa vieraanvarainen.

Sitten piti kiirehtiä Sodomasta pois: 1 Mooses 19: 17-19 enkelit käskevät Lootia: "PAKENE HENKESI TÄHDEN, ALÄ KATSO TAAKSES, PAKENE VUORILLE "... MUTTA LOOT SANOI: "OI HERRANI, EI NIIN!... MINÄ EN VOI PÄÄSTÄ PAKOON VUORILLE, PELKÄÄN ETTÄ ONNETTOMUUS SAAVUTTAA MINUT JA MINÄ KUOLEN." Tässä Loot oli hyvin epäuskoinen.
1. Mooses 19: 31-36 Lootin tytöt touhusivat: "NIIN HE JUOTTIVAT SINÄ YÖNÄ ISÄLLENSÄ VIINIÄ. JA VANHEMPI MAKASI HÄNEN KANSSAAN, EIKÄ LOOT HUOMANNUT MILLOIN HÄN OLI TULLUT HÄNEN VIEREENSÄ JA MILLOIN LÄHTENYT. Sama tapahtui myös nuoremman tyttären kanssa.

Siinäpä nuo maininnat ainoista, joille Jumala oli armollinen. Loot tosiaan taisi harrastaa insestiä, sillä en mitenkään voi uskoa, että jo vanha mies olisi voinut olla viinistä niin humalassa, että ei tiennyt mitään ja silti olisi vielä saanut kalunsa jotenkin toimimaan. Kyllä Lootin oli pakko olla hyvässä toimintakunnossa, ja tietää mitä oli tekemässä.

Ja kun Jeesus selvästi pelasti ristillä ryövärin, niin eipä tarvitse vissiin olla kovinkaan kummoinen, kun voi pelastua ja päästä taivaaseen. Juodaan sikakänniin, sekstaillaan omien tyttöjen kanssa ja varastellaan ja ollaan epäuskoisia. Tämän käsityksen Raamatusta saa.

0

192

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin

        Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http
        Maailman menoa
        230
        4123
      2. Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi

        se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?
        Maailman menoa
        111
        2603
      3. Miten löydän sinut

        Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit
        Ikävä
        38
        2335
      4. Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla

        Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?
        Heinola
        81
        1416
      5. Vaikea tilanne

        Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te
        Ikävä
        111
        1350
      6. Milloin kaivatullasi

        .. on nimipäivä?
        Ikävä
        48
        1159
      7. Kehtaisitko näyttäytyä

        kaivattusi seurassa?
        Ikävä
        75
        1057
      8. Ne viimeiset kerrat

        Kun katsoit minua niin lämpimästi. En unohda sitä ❤️
        Ikävä
        59
        923
      9. Missä kunnassa kaivattusi asuu

        Kuinka tarkkaa uskalla sanoa?
        Ikävä
        45
        906
      10. Emme koskaan keskustelleet kasvotusten syistä välirikollemme

        Enkä voisi kertoa perimmäistä rehellistä syytä. Kerroin sinulle pintapuolisen ”paketin” ja otin tavallaan omalle vastuu
        Ikävä
        58
        901
      Aihe