Kun Jumala on pelastanut niin vähän ihmisiä, niin lukaisin minkälaisia miehiä olivat ne, jotka ainoina saivat jäädä henkiin suurissa tuhoissa; vedenpaisumus ja Sodoma.
Vedenpaisumuksen Nooasta ei Raamattu paljon kerro. 1. Mooses 6:9: "NOOA OLI AIKALAISTENSA KESKUUDESSA HURKAS JA NUHTEETON MIES JA VAELSI JUMALAN YHTEYDESSÄ."
Vedenpaisumuksen jälkeen 1. Mooses 9: 20-21 "JA NOOA OLI PELTOMIES JA ENSIMMÄINEN, JOKA ISTUTTI VIINITARHAN. MUTTA KUN HÄN JOI VIINIÄ, NIIN HÄN JUOPUI JA MAKASI ALASTI MAJASSANSA."
Sodomasta Loot sai armon pelastua. 1. Mooses 19: 1-2: "JA NE KAKSI ENKELIÄ TULIVAT SODOMAAN ILLALLA, JA LOOT ISTUI SODOMAN PORTISSA, JA NÄHTYÄNSÄ HEIDÄT LOOT NOUSI HEITÄ VASTAAN JA KUMARTUI MAAHAN KASVOILLENSA. JA LOOT SANOI: "OI HERRANI, POIKETAKAA PALVELIJANNE TALOON YÖKSI. AAMULLA VARHAIN VOITTE JATKAA MATKAANNE." Siinä Loot osoitti olevansa vieraanvarainen.
Sitten piti kiirehtiä Sodomasta pois: 1 Mooses 19: 17-19 enkelit käskevät Lootia: "PAKENE HENKESI TÄHDEN, ALÄ KATSO TAAKSES, PAKENE VUORILLE "... MUTTA LOOT SANOI: "OI HERRANI, EI NIIN!... MINÄ EN VOI PÄÄSTÄ PAKOON VUORILLE, PELKÄÄN ETTÄ ONNETTOMUUS SAAVUTTAA MINUT JA MINÄ KUOLEN." Tässä Loot oli hyvin epäuskoinen.
1. Mooses 19: 31-36 Lootin tytöt touhusivat: "NIIN HE JUOTTIVAT SINÄ YÖNÄ ISÄLLENSÄ VIINIÄ. JA VANHEMPI MAKASI HÄNEN KANSSAAN, EIKÄ LOOT HUOMANNUT MILLOIN HÄN OLI TULLUT HÄNEN VIEREENSÄ JA MILLOIN LÄHTENYT. Sama tapahtui myös nuoremman tyttären kanssa.
Siinäpä nuo maininnat ainoista, joille Jumala oli armollinen. Loot tosiaan taisi harrastaa insestiä, sillä en mitenkään voi uskoa, että jo vanha mies olisi voinut olla viinistä niin humalassa, että ei tiennyt mitään ja silti olisi vielä saanut kalunsa jotenkin toimimaan. Kyllä Lootin oli pakko olla hyvässä toimintakunnossa, ja tietää mitä oli tekemässä.
Ja kun Jeesus selvästi pelasti ristillä ryövärin, niin eipä tarvitse vissiin olla kovinkaan kummoinen, kun voi pelastua ja päästä taivaaseen. Juodaan sikakänniin, sekstaillaan omien tyttöjen kanssa ja varastellaan ja ollaan epäuskoisia. Tämän käsityksen Raamatusta saa.
Kuka pelastuukaan?
0
155
Vastaukset
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 693114
- 453003
Oletko pitkävihainen ja onko sinulla " huono muisti muisti "?
Mitä asioita et unohda tai anna anteeksi ? Mitä asioita voit " unohtaa" tai unohtaa? Vastaa koskien kaivattuasi tai yle512331Kokoomus haluaa leikata vielä lisää sosiaaliturvasta
Kokoomuksen Sanni-Granhn Laasonen pyytänyt KELA:aa selvittämään mistä leikataan vähäosaisilta vielä lisää sosiaaliturvas3411980- 1401749
Kaikesta muusta
Mulla on hyvä fiilis. Mä selviän tästä ja sit musta tulee parempi ihminenkin. Ainut, mitä mun pitää nyt välttää on se ko161565Ikävöin sua
Sä vaan pyörit mun mielessä, en saa sua unohdettua. Tilanteesta tekee vaikean sen kun molemmat ollaan varattuja ja tilan111408Neljä kuukautta vankeutta, kenelle?
Kuka tuomittiin ehdottomaan neljän kuukauden vankeustuomioon ja korvauksiin?101237- 421156
Oho! Esko Eerikäinen joutuu palaamaan "kalakukkokaupunkiin" - Tämä syy ei jätä kylmäksi!
Esko Eerikäinen on kyllä monessa mukana ja uskaltaa heittäytyä. Hatun nosto siitä! Eerikäinen palasi “kalakukkokaupunkii661106