Kuka pelastuukaan?

Kun Jumala on pelastanut niin vähän ihmisiä, niin lukaisin minkälaisia miehiä olivat ne, jotka ainoina saivat jäädä henkiin suurissa tuhoissa; vedenpaisumus ja Sodoma.

Vedenpaisumuksen Nooasta ei Raamattu paljon kerro. 1. Mooses 6:9: "NOOA OLI AIKALAISTENSA KESKUUDESSA HURKAS JA NUHTEETON MIES JA VAELSI JUMALAN YHTEYDESSÄ."
Vedenpaisumuksen jälkeen 1. Mooses 9: 20-21 "JA NOOA OLI PELTOMIES JA ENSIMMÄINEN, JOKA ISTUTTI VIINITARHAN. MUTTA KUN HÄN JOI VIINIÄ, NIIN HÄN JUOPUI JA MAKASI ALASTI MAJASSANSA."

Sodomasta Loot sai armon pelastua. 1. Mooses 19: 1-2: "JA NE KAKSI ENKELIÄ TULIVAT SODOMAAN ILLALLA, JA LOOT ISTUI SODOMAN PORTISSA, JA NÄHTYÄNSÄ HEIDÄT LOOT NOUSI HEITÄ VASTAAN JA KUMARTUI MAAHAN KASVOILLENSA. JA LOOT SANOI: "OI HERRANI, POIKETAKAA PALVELIJANNE TALOON YÖKSI. AAMULLA VARHAIN VOITTE JATKAA MATKAANNE." Siinä Loot osoitti olevansa vieraanvarainen.

Sitten piti kiirehtiä Sodomasta pois: 1 Mooses 19: 17-19 enkelit käskevät Lootia: "PAKENE HENKESI TÄHDEN, ALÄ KATSO TAAKSES, PAKENE VUORILLE "... MUTTA LOOT SANOI: "OI HERRANI, EI NIIN!... MINÄ EN VOI PÄÄSTÄ PAKOON VUORILLE, PELKÄÄN ETTÄ ONNETTOMUUS SAAVUTTAA MINUT JA MINÄ KUOLEN." Tässä Loot oli hyvin epäuskoinen.
1. Mooses 19: 31-36 Lootin tytöt touhusivat: "NIIN HE JUOTTIVAT SINÄ YÖNÄ ISÄLLENSÄ VIINIÄ. JA VANHEMPI MAKASI HÄNEN KANSSAAN, EIKÄ LOOT HUOMANNUT MILLOIN HÄN OLI TULLUT HÄNEN VIEREENSÄ JA MILLOIN LÄHTENYT. Sama tapahtui myös nuoremman tyttären kanssa.

Siinäpä nuo maininnat ainoista, joille Jumala oli armollinen. Loot tosiaan taisi harrastaa insestiä, sillä en mitenkään voi uskoa, että jo vanha mies olisi voinut olla viinistä niin humalassa, että ei tiennyt mitään ja silti olisi vielä saanut kalunsa jotenkin toimimaan. Kyllä Lootin oli pakko olla hyvässä toimintakunnossa, ja tietää mitä oli tekemässä.

Ja kun Jeesus selvästi pelasti ristillä ryövärin, niin eipä tarvitse vissiin olla kovinkaan kummoinen, kun voi pelastua ja päästä taivaaseen. Juodaan sikakänniin, sekstaillaan omien tyttöjen kanssa ja varastellaan ja ollaan epäuskoisia. Tämän käsityksen Raamatusta saa.

0

139

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Epäily: Oppilas puukotti kolmea Pirkkalan koululla

        Tämänhetkisen tiedon mukaan ainakin kolme oppilasta on loukkaantunut puukotuksessa Pirkkalan Vähäjärven koululla. Myös e
        Pirkanmaa
        67
        2090
      2. Sun ja kaivattusi

        ikäero? Kumpi vanhempi, m vai n?
        Ikävä
        104
        1901
      3. Tämän hetken

        Terveiset kaivatullesi ⬇️
        Ikävä
        145
        1661
      4. Kesän odotuksia hyrynsalmella

        Kyllä kesällä hyrynsalmellakin on mahdollisuus osallistua kylän menoon monella tavalla . On kaunislehdon talomuseolla
        Hyrynsalmi
        15
        1641
      5. Kai sä näät

        Ku sua katson et olen aika rakastunut. Rakkaus ei vain ole aina niin yksinkertaista
        Ikävä
        103
        1609
      6. Katsotko mieluiten

        Kaivatussasi mitä?
        Ikävä
        85
        1587
      7. Anne Kukkohovi ei myykkään pikkuhousujaan

        Kyseessä oli vain markkinointitempaus. Anne höynäytti hienosti kaikkia ja Onlyfans-tilinsä tilaajamäärä lähti jyrkkään n
        Maailman menoa
        285
        1367
      8. Mikä on ollut

        Epämiellyttävin hetki sinun ja kaivattusi romanssissa?
        Ikävä
        119
        1289
      9. Voi Rakas siellä

        Olet ollut mun ajatuksissa taas koko päivän. Olet ihmeellinen kertakaikkiaan ja arvostan sinua niin paljon❤️Minulla ei o
        Tunteet
        24
        1160
      10. Vieläkö sä toivot

        Meidän välille jotain?
        Ikävä
        70
        1142
      Aihe