koskaan saanut kuulla? Millainen se olisi, mitä siinä lukisi?
Anteeksipyyntö
jota et
652466
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 65
Vanhimmat
http://www.youtube.com/watch?v=4PEqdB9WIag&translated=1
laulussa sanotaan, lupaukset on tehty rikottavaksi. Paljon pyydät ja paljon lupaat, minulle sopisi paremmin, katotaan nyt...
Siihen olisi riittänyt yksi vilpitön sana. Nyt se olisi liian myöhään ja liian vähän. Sitä ihmistä, jolta anteeksi olisi pitänyt pyytää, ei enää ole.
On kaksi tapaa pyytää anteeksi. Epäitsekäs anteeksipyyntö esitetään, kun loukatun oloa halutaan helpottaa. Itsekäs anteeksipyyntö esitetään rauhoittamaan omaa omaatuntoa.
Vain 1 minuutti.
ihan pientä, että ymmärtäisin etten ollut sulle täysin yhdentekevä. :(
Anteeksi, että en ollut rehellinen sinulle van johdin sinua harhaan.
Olen varmaan väärä henkilö vastaamaan kun en ole odottanut häneltä anteeksipyyntöä. Mikä, on se mitä hänen pitäisi pyytää anteeksi? Sydämen tämänhetkistä hankinnan astetta? Luottamus on vaativin sitoumus. Jos hän kokee, että hänen pitäisi pyytää jotakin anteeksi mutta suhtautuu kuitenkin asiaan "Jätän sen sanomatta" niin se ei luottamusta herätä. Ehkä anteeksipyyntö on kulkemisen väylä, monipolvinen, kuin...Meri. Anteeksipyyntöä tai ei, viihdyn edelleen paremmin hänen kuin muiden parissa.
siinä lukisi? Itse esittäisin anteeksipyyntöni suullisesti kasvotusten, sen verran pitää olla kunnioitusta ja arvostusta toista kohtaan, jos siihen ei pysty ei mun mielestä edes oikeasti sitä tarkoita. Sekä itse täytyy tajuta pyytää anteeksi toinen ei voi toista siihen pakottaa, koska silloin se on väkisin väännettyä ja tarkoituksetonta :/ jos ei tajua tehneensä mitään väärää niin ei tajua...... ei voi mitään. Mutta kuinka moni jaksaa kauaa katsella sellaista, joka ei koskaan näe tehneensä mitään väärrää, vaan saa suoltaa ilkeyksiä jatkuvalla syötöllä?
Anteeksi etten kohdellut sinua oikein. Olisin voinut tehdä asiat sinulle helpommaksikin.
Anteeksi että sanoin sinulle niin paljon pahaa, vaikka en edes tunne sinua.
anteeksi että kohtelin sua kuin arvotonta roskaa. Anteeksi, että olin sulle tyly ja töykeä, vaikka en edes tuntenut sinua. Anteeksi, että vääristelin ihastuksesi "häriköinniksi", vaikka et ollut koskaan edes puhunut mulle mitään. Anteeksi, että luulin sinun lukevan ajatukseni. Anteeksi että sain sinut tuntemaan itsesi ja ihastukseksi maailman vastenmielisimmäksi otukseksi ja asiaksi.
Olisin hyvin voinut säästä sulta nämä vuodet olemalla edes yhden kerran inhimillinen.
anteeksi, että rikoin sydämesi, valehtelin rakastavani sinua, mutta rakastinkin toista, anteeksi, että suljin sinut yht´äkkiä elämästäni kuin vanhan, mitättömän rukkasen, anteeksi, että joudut kärsimään takiani, anteeksi, että haukuin luonnettasi ja ulkonäköäsi. anteeksi, että puhuin kauniita sanoja tarkoittamatta niitä.
Haluaisin vain kysyä häneltä, voiko hän antaa minulle anteeksi? Mutta en ole ansainnut hänen anteeksiantoaan. Olen ansainnut häneltä kaiken paskan, vihan ja katkeruuden. Toisaalta harmi sillä parempi olisi, että olisin hänelle täysin yhdentekevä.
Anteeksi kun..
kutsuin kylään mutta halusin olla vain ystävieni kanssa
lähetin sinut hoitamaan asioita ja pidin palvelua itsestään selvyytenä
en lainannut hetkeksi muutamaa minulle merkityksetöntä juttua joista olisit saanut apua
melkein kuolit koska pyyntösi ei mahtunut edes tärkeysjärjestyslistalle
tein lupauksia rikottaviksi
kenkien kiillottaminen oli tärkeämpää kuin aikataulusi
laitoin sinut lähes aina odottamaan
tapani on laukoa hätävalheita ja tottumukseni selvitä elämässä valheella
vastasin hiljaisuudella suoriin kysymyksiin
pakenin epämieluisia tilanteita ja panikoin
pelasin aikaa
pidin sinua lutkana joka jakaa mm. naapureille
annoin ymmärtää mutta en ymmärtänyt antaa
puhuin suuria, tein pieniä, vai teinkö mitään
jätin vastaamatta myös soittopyyntöön
koin tarpeettomaksi maksaa velkaani takaisin
kirjoitin täysin tunnistettavaa palstapaskaa
käyttäydyin röyhkeästi enkä kyennyt perustelemaan
...
...
mikä minun motiivini oli kirjoittaa tämä pintaraapasu paskasta? niin.. kaikella on tarkoituksensa vaikka sitä ei heti oivalla.
..melkein olennaisin unohtui..
kyltymätön ahneuteni ja kunnioituksen puute esti minua lopettamasta seuranhakua edes siksi hetkeksi kun olit vierelläni
ei tsori eikä sorge.
ja sama faijalta joka koko elämäns arvosteli mua :(
lyhyt ja ytimekäs on paras.. no niin ihmiset jotka nyt kokevat tulleensa loukatuksi unohtakaa ne jotka teitä ovat loukanneet.
.... anteeksipyyntöjä, mutta ne eivät enää auttaneet. Toivoisin että sellainen ANTEEKSI olisi ollut, joka olisi kaiken pyyhkinyt pois. Paitsi muistot ja ikävä, ne jäivät jäljelle!
oli kyllä mahdollista, kun sen olisi tehnyt ajoissa.
Nyt se ei ole mahdollista, sellaista ei vain voi anteeksi antaa kellekkään.
Hölmöin sanonta jonka kuulin, aloitetaanko puhtaalta pöydältä.
Pöltan pöytäsi, pölvästi.
Huh, kaikkea sitä kuulee.
Anteeksi, että käytin sinua hyväkseni. Anteeksi, että valehtelin sinulle etten enää mene entisen avovaimoni kanssa yhteen ja kuitenkin menin ja tein heti lapsenkin hänen kanssaan. Anteeksi, että rakastin häntä enkä sinua.
Tuossa anteeksipyyntö, jota en koskaan saa kuulla enkä odotakaan kuulevani. Joskus sitä rakastaa ihmistä, joka ei rakastakaan takaisin. Elämä satuttaa ja silti siitä selviää.
Löysikö kukaan?
pyydä täällä anteeksi tai kerro täällä mitä pyytäisin tai tulen pyytämään.
Ja minkäs takia kommenttini miinustettiin?? Ei kai kukaan tänne anteeksipyyntöä kirjaa?
Oletko velkaa anteeksipyynnön jollekin?
velkaa, mitä se tarkoittaa. En usko sellaisiin määreisiin, että joku on sellaista velkaa. Jos on syytä pyytää jotain anteeksi tai olla pahoillaan, on asia erikseen. Turha sinun on sitä täällä minusta kaivella.
Tuli vaan sellanen tunne, että taidat olla melkoisen anteeksi pyynnön velkaa jollekin. Tuskin mulle kuitenkaan, joten paskatko mä siitä. Koitahan pärjäillä.
Jos sinä sitä joltain toivot, niin vinkkaa sille. Imisillä on niin paljon mureita, että saattavat ajattelemattomuuttaan olla huomaamatta, että toinen on paoittanut mielensä. Sillä tavalla se toinen voi samalla mennä itseensä tai selittää mahdollista väärinkäsitystä.
sori, tuli käytyä päälle porukalla.
sori, kaikkien muiden tunteet ovat tärkeitä, eivät toki sinun.
sori, tuli ymmärrettyä väärin tahallaan jatkuvasti. se oli niin kivaa.
sori, kun ajattelee vain pahaa ihmisestä, jota ei tunne, tulkitsee kaiken negatiivisesti ja keksii itse lisää. sori, näitä tuli kerrottuna totuutena eri ihmisille.
sori, toiset saa arvostella, mutta heitä, meitä ei saa. joidenkin ihmissuhdeymmärryksen ja tulkintojen kyseenalaistaminen, silloinkin kuin joku ihminen itse tietää omat asiansa paremmin, silloinkin kun joku toinen niistä valehtelee... se on kuin arvostelisi kim-il sungin urheilusuorituksia. se ei käy.
sorppa, olit kaverina reilu ja lojaali, ei tullu oltua samaa sulle.
ollut varsinainen reilukerho. pakko kysyä: miksi?
on joskus vain tyhjä sana, vaikka sen toistaisi kuinka monta kertaa... "en halunnut loukata", vaikka tietää niin tehneensä ja toistaa samaa. Ei se sana anteeksi, vaan teoilla osoittaminen... Miksi heilutella huulia, jos kuitenkin jatkaa loukkaavaa tekemistään...
"sori".
Miten paljon se korjaisi? Miten vaikea voi olla?
Ei korjaisi mitään. Silkkaa moukkamaisuutta. Jos joku on mua loukannut, voi jättää moisen hävyttömyyden väliin.
Anteeksi, että luulin sinua hieman fiksummaksi. Tiedän, että olin ajattelematon ja innoistuin ajatuksesta hieman liikaa. Ei pitäisi koskaan tuntemattomalle ihmiselle tehdä niin. Kävi vain hieman kunnian päälle, että olin tavallaan antanut sinun ymmärtää että haluaisin tutustua ihan ystävänäkin.
erilaisten älykkyyden osoiden mittaamiseen ei ole kaiketi olemassa täysin yhtenevää keinoa. Jos on suhteessa tunnesitein, ei ehkä aina kykene ilmaisemaan itseään niin kliinisesti kuin kykenee esimerkiksi kirjoittamalla tuntemattomalle vastaanottajalle. Meille on annettu sanat sanattoman viestinnän tueksi. On suhteellisen helppoa ymmärtää toista ihmistä jos nämä viestinnän muodot ovat sopusoinnissa keskenään, ongelmia syntyy sitten kun sanotaan asioita joita ei tarkoiteta, ja oletetaan että toinen ymmärtää sittenkin.
Älä vastaa asiaan, jota et ole kokenut. Täysin blaablaa.Ihminen vissiin viestii suurimmaksi osaksi elein ja ilmein. Sanoilla ei ole niinkään merkitystä. Mutta mun tilanteessa tietysti sanat sekä ilmeetkin olivat tuomassa tätä selkeyttä esille.
Kaksoisviestintää (!) hänen kohdalla olen miettinyt tämän asian merkitystä uuden kerran. Tässä paradoksissa hän oli siinäkin irl johdonmukainen. Ei jäänyt epäselväksi. Toisaalta jos itseäni ajattelen niin olen ihan yhtä syyllinen.
po. osioiden.
Kokemaasi en tiedä, toisaalta tietääkö kukaan nimettömän viestinkirjoittajan elämäntilannetta. Jokainen taitaa kuitenkin kirjoittaa peilaten omia elämänkokemuksiaan. Olen myös eri mieltä sanojen merkityksestä. Mielensä pahoittanut ihminen reagoi sanoihin eri tavoin kuin ihminen ilman tunnelatausta. Sama repliikki voi sekä satuttaa että esim. huvittaa riippuen ihmisen tunnetilasta. Tärkeät keskustelut pitäisi kaiketi käydä mahdollisimman neutraalissa tunnetilassa, niin jäisi energiaa myös ilmeiden ja eleiden tulkintaan.
Joo,niin pitäis. Olisit voinut vastata myös tuohon alla olevaan. Saman suuntainen vastaus. Ai mitkä virheet?
edellisessä vastauksessani, siitä siis pahoittelut, ja vastasin kirjoittamaasi koska se sattui sillä hetkellä herättämään ajatuksia.
Ajatuksia? Sinähän osaat syvällisiä pohtia. Ja vielä oman tekstini pohjalta. Yllättävää.
Älä turhaan ylläty, tekstisi monentasoinen ristiriitaisuus viehätti. :) Kun annetaan ymmärtää, eikä varmisteta että molemmat ovat samalla aaltopituudella saattaa syntyä ongelmia. Ihmissuhteissahan asetetaan toiselle joskus odotuksia joilla ei ole mitään tekemistä todellisuuden kanssa.
Toisaalta ideaalitilanne olisi ehkä ystävyys ja rakkaus samassa paketissa, sikäli kun ymmärsin viimeisen virkkeesi ajatuskokonaisuuden oikein. Toki voisin ajatella siitä rumempiakin tulkitoja, mutta sanattoman viestinnän puuttuessa pitäydyn tässä tulkinnassa.
Mitä sinäkin hyödyt näistä, kun käyt pyörittelemässä ja kommentoimassa jonkun toisen kokemia tuntemuksia hienoin sanakääntein? Kaikki mitä kirjoitat on totta. Haaskaat aikaasi.
Mistäs sinä tiedät mikä on tuossa on ristiriitaista. Tämäkö on sulle ajatusten vaihtoa? Hienot sanankäänteesi menee inttäjälle. Kaikki on tosiaan suhteellista
Ideaalitilanne -hmm. Minusta ja kaivatustani ei tule koskaan ystäviä eikä meille tule minkään valtakunnan suhdetta. Tämä ei hyödytä, sillä jos hän olisi halunnut, hän olisi oikean elämän puolella osoittanut mitä hän haluaa. Joskus vielä kevään kuluessa pidemmälle saan itselleni niin paljon uutta elämääni, että ehkä voisin vihdoin päästä tämän tuskan yli.
Kirjoitan ja kommentoin asiallisesti mielummin kuin rähjään ja räyhään, siksi valitsen tarkkaan kenen tekstiin vastaan ja aloituksia en kirjoita lainkaan. Tunnetilojen järkeistäminen kun on tapa selvitä oman elämän vastoinkäymisistä siinä missä joku toinenkin, ja tämä sopii minulle.
Ja kommentoin tekstiäsi ja sen ristiriitaisuutta, en siis elämäntilannettasi; kirjoituksesi anteeksipyyntö on ikäänkuin syytös toisen ymmärtämättömyydestä, ei siis anteeksipyyntö lainkaan.
Parempia aikoja kevääseen. Kesällä kaikki on toisin.. toivottavasti.
Se ei ole yhtään ristiriitainen. Se menee juuri noin! Eikä se ole tarkoitettu kuin juuri ja vain hänelle, joka sen ymmärtää aivan oikein. Ja tässähän oli kysymyksessä ketju jossa piti kirjoittaa anteeksipyyntö sen toisen puolesta minulle. Että puhuin niin kuin hänenä. Hänen esittämä anteeksipyyntö minulle.
asian todenperäisyyttä. Toivottavasti tekstisi osuu myös hänen silmiinsä. :)
Jaa, toivottavasti tämä näin paljon ajatuksia ja pohdintaa herättänyt tekstini antoi sinulle jotakin -mitä nyt siitä lähdit itsellesi selvittämään. :) Minun tekstini! :)) Ihan ujostuttaa. Ajattele että yritit kääntää minun ajatukseni ja koetun murskaamisen itsellesi sopivaksi asiaksi. Miten niin se ei muka ole anteeksipyyntö? Se on anteeksipyyntö, jota en koskaan saanut kuulla. Jos sinä koet sen syytöksenä -sulla on hyvin, hyvin outo tapa poimia näitä satunnaisia tekstejä järjestelläksei tunnetilojasi. Eikä mua kiinnosta tieto että teetkö sinä, nimimerkki "toisen fiksuutta" tänne aloituksia vai et.
Tyhjän saa pyytämättäkin.
Anteeksi, että käyttäydyin kuin vähä-älyinen juntti vuosikaudet, mutta en koskaan katsonut omaan peiliini. En koskaan tullut ajatelleeksi, mitä sinä haluat, vaikka kyselin sitä muilta kuin itseltäsi ja annoin muiden sanella mitä joku tuntematon ajattelee, tuntee ja haluaa.
Anteeksi, että luulin sua niin fiksuksi, että haluaisit olla mun ystävä, mikä kunnia.
että muodostit oman haavekuvasi minusta enkä ollutkaan sellainen kuin odotit.
että muodostin oman haavekuvani ja oletin, että minun haavekuvani on tärkeämpi kuin mitä ihminen itse haluaa olla, ja kenen kanssa. Sori vaan, jos häiritsin parikin kertaa haavekuvavaatimusteni pohjalta.
Olet itse ajatellut asian olevan haavekuvakuvitelmaa. Kyse on jostakin Aivan Muusta. Eiköhän asia ole selvinnyt tässä ajan saatossa eikö vaan? :)
puhut väärälle henkilölle. tai jos puhut minulle, olet elämäni kuvottavin häirikkö.
anteeksi pyydellä? Että olet ollut jonkun haave tai unelma. Hui hirveetä. Mikä loukkaus. PYH!
Mietihän omia tekojasi.
omissa teoissani ei ole mitään miettimistä. jos joku on liian tyhmä ymmärtääkseen sanaa ei, en voi auttaa.
Elämäsi kuvottavin häirikkö?
haukut vain tyhmäksi yms. Ei mitään miettimistä.
niin, sellainenkin on olemassa.
älä ota nettikirjoituksia itseesi, jos ne eivät ole sinulle.
että jokaista nettikirjoittajaa pitäisi kehua fiksuksi, vai?
ei tarvitse paljoa miettiä todetakseen, että näin ei ole.
hänelle olivat sitten sellaiset, joissa ei ole mitään miettimistä. Sanoit asiasi toisen tunteita kunnioittaen niin kauniisti, kuin osaat, loukkaamatta ketään. Tuottamatta turhaa huolta.
tuomitsit hänet häiriköksi. Omasi? Ettei vaan sittenkin olisi ollut kysymys ensinnäkin tietämättömyydestä ja toisekseen puhumattomuudesta, jonka jälkeen loukkauksista ja loukkaantumisista.
omani, ei ole tietenkään hänen mittapuunsa. hänellä ei ole varaa puhua "kohteliaisuudesta" kenellekään.
vaikka tietysti odotatte kohteliaisuutta yhteen suuntaan, toiseenhan ei ole koskaan tarvinnutkaan
kohteliaisuus on muuten asia, jota ei tule väärinymmärtää kiinnostukseksi.
Sanoin kyllä, mutta kukaan ei kuunnellut.
(ei ensimmäinen kerta, eikä viimeinen)
enää mitään anteeksipyyntöjä (nämä ovat siis minun ajatuksia). Ei sellaista kannata koskaan toiselta odottaa. Kyllä sen toisen pitää itse ymmärtää pyytää anteeksi jos on loukannut toista. Jos ei ymmärrä niin ei voi mitään.
Mut omalta puolelta ehkä sitä et anteeksi kun ikinä otin sinuun yhteyttä. Ei olisi ehkä pitänyt. Ja ylipäätään ne kaikki viestit, anteeksi. Mut mehän ei enää nähdä joten siinä mielessä voin olla ja hänkin voi olla ihan huoleti.
Perun nuo edelliset sanani.. Ei hän ole tehnyt mitään niin kamalaa etteikö sitä anteeksi voisi antaa. Ja voihan tosiaan olla et on tullut väärinkäsityksiä. Tärkeintä olisi ehkä puhua niistä nenätysten. Ja voihan olla et minäkin olen loukannut häntä jollain tavalla (ehkä joillakin kirjoituksilla näillä palstoilla).
Enkä pyydä anteeksi niitä tekstiviestejä.. Kyllä ne hyvät ja kauniit sanat ovat tulleet ihan sydämestä. Kyllä hänkin varmasti tietää sen.
Kauniita unia hänelle..
anteeksi, että teimme sinut.
http://www.youtube.com/watch?v=MVML7LuspfU&feature=related
Tämä tunnekokemuksen jakaminen!!!
Että olin syönyt, söin, olen syönyt, syön nyt ja tulen syömään nakkeja!!!
http://kotomatrix.ru/images/lolz/2011/02/11/820386.jpg
Juhalle!!!
http://kotomatrix.ru/images/lolz/2010/05/22/581020.jpg