sen näytti taas mc-avaus hiihdossa. Suomalaiset on peloteltu dopingkohulla ja sitä kautta hiihtäjät ja taustajoukot ovat jääneet kyydistä suoritusta parantavien aineiden käytössä ja kehittelyssä.
Siitä taas seuraa huono menestys kisoissa...siitä taas pienet katsojaluvut...siitä taas sponsorien mielenkiinnon hiipuminen...ja siitä taas......summasummarun...puhtaat jauhot pussissa ei pärjää maailmalla..fakta mikä fakta
Siitä taas seuraa huono menestys kisoissa...siitä taas pienet katsojaluvut...siitä taas sponsorien mielenkiinnon hiipuminen...ja siitä taas......summasummarun...puhtaat jauhot pussissa ei pärjää maailmalla..fakta mikä fakta
Vastaukset 6
Vanhimmat
Näinhän se on. Mm Björgen voitti eilen kielletyllä aineella - siis muilta kielletyllä astma lääkeellä poikkeus luvalla. Aine parantaa suorituskykyä kuten nähtiin.
Mistä norskit muuten tiesi että juuri tuo aine parantaa björgenin suorituskykyä ja että juuri sille on hankittava poikkeuslupa? Heidän on täytynyt sitä testata etukäteen jossain että tämän tiedon saavat. Taisi olla että tuli viimekauden avaukseen tämän uuden ihmelääkkeensä kanssa. Siinä on harjoituskaudella taidettu kokeilla yhtä sun toista eikä pelkoa kiinni jäämisestä koska tiedämme keitä on siellä wadassa.. Eli toisin sanoen hänet olisi voitu käräytää dopingista tämän kokeilun aikana jos sielläpäin maailmaa toimisi antidoping tai testaus olisi aukotonta. Suomessahan tällainen ei olisi mahdollista. Kyllä siellä vähintään joku kateellinen kanssa kilpailija olisi jonkun pullon nähnyt pöydällä..
peittää dopingin? Nappi kaurapuuron sekaan
Lahden jupakka joka sekin olisi ollut vältettävissä mutta kävi juuri niin kuin tuossa edellä
kuvattiin.....joku oli kateellinen jollekin ja siitä se sitten lähti...
en ymmärrä tätä suomalaisten intoa olla muka puhtaan urheilun puolestapuhuja....varsinkaan
nykyisillä tuloksilla. Kohta varmaan ajetaan urheilijat, jotka haluavat pärjätä maailmalla, harjoittelemaan
johonkin suotuisampaan ilmapiiriin....vaikka norjaan:)
Oloksen tykkikisat luokiteltiin "leirikisaksi", suomalaiset jäykkiä kovasta harjoittelusta. Jällivaara kai sitten vielä sitä "leirijäykkyyttä". Tulee mieleen v2002 olympialaiset salt lake cityssä, jossa miehet jossain 50-70 sijoilla, viestiaaä toisella kymmenellä neljä minuuttia voittajajoukkueelle takkiin.
Katsotaan kuitenkin Nordic open 26.-28.11.2010 Kuusamossa ennenkuin solvataan lisää, se kun ei tässä vaiheessa vie kuin taaksepäin. Mitään varamiehiä tai -naisia ei ole eikä tule tälle kaudelle, kansallinen ryhmä lykkii eri maailmassa. Pakko uskoa jotta sami jauhojärvi, matti heikkinen, teemu kattilakoski näyttävät mitä ovat miehiään ammattihiihtäjinä, juha lallukka antoi jo vanhan näytön.
pakettiin kaikki oleellinen nähty suomen tasosta "booring"
kun Myllylät ja Kirvesniemet sentään pärjäsi piti sitten jonkun pilata sekin ilo...