Sprintbooster

VW

15

2352

    Vastaukset 15

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • vcxzxcvbvcxcvbcx

      Rahat pois tyhmiltä...

    • AudiA1fan

      Hullultahan se voi tuntua, mutta kyllä Sprintbooster toimii. Ostin 09-mallin Seat Cordoba dieseliin ko. laitteen. Perstuntumalla tehoa tuli reilusti lisää.

      Autosta mitattiin kesällä tehot. Penkityksessä todettiin se, mitä Sprintboosterista ihan selvin sanoin kerrotaan, eli se ei lisää tehoa. Kun kaasun tallaa pohjaan niin auto vastaa heti eikä hetken päästä. Lastutusta en uuteen autoon halunnut, ja mun mielestä tämä ajaa melkein saman asian.

      • VA G-VOIMMOO

        Totta, hullulta se saattaa kuulostaa mutta kyllä toimii! Kaasuun vastaaminen on ollut omassa A4:ssa ärsyttävä ongelma! Tuningstudion jätkät sanoivat että tuolla laitteella vaste-aika pienenee. Kannattaa kokeilla! Tai ainakin laita meiliä Tuningstudiolle ja kysy. Puhelimellakin voi tiedustella.


      • 2008 M3
        VA G-VOIMMOO kirjoitti:

        Totta, hullulta se saattaa kuulostaa mutta kyllä toimii! Kaasuun vastaaminen on ollut omassa A4:ssa ärsyttävä ongelma! Tuningstudion jätkät sanoivat että tuolla laitteella vaste-aika pienenee. Kannattaa kokeilla! Tai ainakin laita meiliä Tuningstudiolle ja kysy. Puhelimellakin voi tiedustella.

        Kyllä jos auton kaasu ei vastaa halutulla tavalla niin eikö se kannattais viedä huoltoon?En lähtis laittamaan tommosta laitetta jos kaasu ei vastaa niikuin pitäisi saattaapi olla jopa vaarallista.


    • munaa pyllyyn

      "helpottaa ajamista urheilullisessa ajossa"

      Tuo on todella tärkeää liikenteessä.

      • 30 vuotta tien pääll

        Valitin uudenkarhen BMW 320d:n moottorista monta kertaa Metro-Autossa. Se oli sellainen laiska: ensin ei lähde mihinkään ja sitten tulee voimaa kuin kuminauhalla. Suoraan sanoen v..nen ajettava. Kaikki oli mekaanikkojen mukaan kunnossa - eikä moottoria sitäpaitsi voinut säätää kun tietokone totesi että kaikki toimii.

        Kolmannella kerralla metron huoltoneuvoja vinkkasii, että laittaisin Sprintboosterin. Sain tuon vehkeen 30 pv palautusoikeudella maahantuojalta. Ajattelin vaan sanoa, että en todellakaan palauta tuota laitetta. Veikeää ajatella, että parin satasen laite tekee neljän kymppitonnin autosta niin paljon paremman.


    • -

      Porsche Carrera GT:hen näyttäisi löytyvän myös, liekö suurikin viive kaasun vastaavuudessa... :)

    • t-sport

      luultavasti porschesta on koittanu ingennöörit tuota viivettä lyhentää, toisin sanoen "sporttiseks" säädetty tuo polkimen painamisen ja kaasun viive, muttei sitä kokonaan ole poistettu.. Kyllähän sen viiveen sais poistettua jokainen valmistaja jos näin tahdottaisiin, mutta kun valmistaja ajattelee markkinoita ja kuskeja jokka autoilla ajaa.. Ei voida eikä uskalleta tehdä autoista ärhäkkäästi hyökkääviä. Sama pätee moneen muuhunkiin kompromissiin mitä automaailmasta löytyy, ajomukavuus "kumma kyllä" menee valmistajan silmissä "sporttisuuden" ja tehojen edelle.. Joskus syinä voi olla kunkin maan verotus yms sellaiset seikat.. vittumainen kaupata 3.0l V6 turbomoottori futismamma minibussia jos päästöt on 290, kuristetaan sieltä täältä, pudotetaan päästöjä (ja samalla verot putoaa), niin sama auto käy huomattavasti paremmin kaupaks..

      Hieman meni jo off topiciks, mutta joo sprint booster TOIMII ja poistaa tuon tehtaan "tahallisen virheen"... :)

      • -

        Toimiihan se varmaan joo, 0-100km/h kiihdytyksessä ero on luokkaa 0,0s, eli siltä pohjalta voi sen oman 'perstuntumansa' sitten tarkistaa. Toisaalta isompi pakoputken ulostulo, 'vapaavirtaussuodatin', spoilerit ja korisarja usein myös vaikuttavat samaan tuntumaan. Hyvä tietysti, että itse on tyytyväinen hankintoihinsa.

        Ihan syystä se pieni viive siellä on, äärimmäisen tarkka kaasu on myös äärimmäisen hankala ajattava, esim. ruuhkassa madellessa 10km/h, varsinkin jos autossa oikeasti on yhtään tehoja.


      • Anonyymi
        - kirjoitti:

        Toimiihan se varmaan joo, 0-100km/h kiihdytyksessä ero on luokkaa 0,0s, eli siltä pohjalta voi sen oman 'perstuntumansa' sitten tarkistaa. Toisaalta isompi pakoputken ulostulo, 'vapaavirtaussuodatin', spoilerit ja korisarja usein myös vaikuttavat samaan tuntumaan. Hyvä tietysti, että itse on tyytyväinen hankintoihinsa.

        Ihan syystä se pieni viive siellä on, äärimmäisen tarkka kaasu on myös äärimmäisen hankala ajattava, esim. ruuhkassa madellessa 10km/h, varsinkin jos autossa oikeasti on yhtään tehoja.

        Laite on säädettävissä, eli ei ongelmaa, tai napin painallus ja auto on tehdas säädöissä.


    • mauto

      aion ostaa tässä lähi aikoina toisen kickin subin 12" ja semmosta pitäs kysyä että voiko niitä piuhoja yhdistellä että ei tartteis maaduttaa niit konen alle virtaa ottaa ja subbarissa on vahvistin mukana siinä

    • basisiti

      Voi maadottaa. Sitten laita vielä tommonen Sprintbooster siihen subbarin johtoihin.
      Alkaa basso paukkua ilman viiveitä.

    • Starman & MB-C

      Sprintbooster on lystikäs härveli. TuningStudio.fi sanoo tuotekuvauksessa suoraan, että Sprintbooster ei lisää tehoa. Mutta siltä se tuntuu käytännössä.

      Ostin uudenkarheaan C-Meseen Sprintboosterin myyjän epävirallisen suosituksen jälkeen. Itse käytän sitä "sport-modea" . Vaimo tykkää pitää sitä "semi-sportissa".

      Minusta Sprintbooster on laite ihan paikallaan. Parantaa valmiiksi hyvää autoa.

    • Miksi se stumppaa?

      Mulla muija sammutteli jatkuvasti diesel-mondeota yrittäessään lähteä risteyksistä. Kävin ajamassa sitä kun se aina valitti, että sammuu varottamatta. Auto lähtee kyllä sammumatta jos antaa reippaasti kierroksia lähdössä, eli totta se puhu. Mut jos lähtee tasakaasulla ja vähän tyhjäkäynnin yläpuollella, niin voi hyvinkin sammahtaa varottamatta. Fordilla autoa katottiin ja ne sano että kunnossa on.

      Auttasko Sprintbooster tällaseen?

    • Anonyymi

      Kyllä toimii. Itse asensin 2013 Chevrolet Cruzeen 1,6 124 hp koneeseen ja pikku-ja keskikierroksilla ajaessa kuin eri auto. Kaasun vaste ihan erilainen, jopa kuin pykälää isommassa koneessa. Täyskaasulla tai lähes täyskaasulla eroa ei ole, mutta pikkukaasullahan sitä ajetaan!

      Autot tehdään päästöpolitiikan takia kaiketi sellaiseksi, että sähköinen kaasupoljin antaa signaalia huomattavan hitaasti kaasuläpälle, päästöt ne päästöt...Tuo on kyllä fiksu laite siihen juttuun.

      Sitten jos sinulla on todella tehokas urheiluauto ja poikia jälkikasvuna, kas laitteella saa leikattua suorituskykyä aika kätevästi. Sitten saa myös koko koneen lukittua, niin että auto ei toimi kuin tyhjäkäynnillä. Salaisella pin-koodilla homma hoituu.

      Minusta oikein hyvä laite eikä 200 euroa ole paha hinta. Kreikasta tilasin, jossa niitä tehdään.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä on totta mikä ei?

      Onko juoru vai ei että nimeltä mainitsematon henkilö on tehnyt naiselle/naisille jotain joka on väärin?
      Kuhmo
      23
      1525
    2. Viesti sinulle

      Tiedät että tunteet ja ajatukset ja meillä on vahva yhteys mistä molemmat tiedetään. Odotan sinua ☀️
      Ikävä
      65
      1268
    3. Olen kironnut sinut alimpaan helvettiin

      Hyvää matkaa.
      Ikävä
      98
      1020
    4. Mitä sinulle on tapahtunut lapsena

      Kun olet noin sairas päästäsi? Pikkupojalle ( Miehen kehossa)
      Ikävä
      105
      944
    5. Persujen Puhoksen retki

      Perussuomalaiset olivat tehneet turistibussimatkan Puhokseen. Tosin raukat olivat niin peloissaan, etteivät uskaltaneet
      Perussuomalaiset
      311
      859
    6. Haluan purkaa vielä tuntemuksia

      Tykkään sinusta kovin paljon❤️ olen surullinen tilanteestasi ja siitä mitä me olemme yhdessä joutuneet kokemaan. Tämä ei
      Ikävä
      21
      807
    7. Lopetetaanko tämä

      Juttu ja mennään eteenpäin? Pystytkö?
      Ikävä
      120
      745
    8. Tunteiden käsittely kertoo ihmisestä.

      Kun puhutaan "tavallisesta" ihmisestä, joka on suht tasapainoinen eläjä, niin puhutaan oikeastaan taitavasta tunteiden k
      Sinkut
      223
      724
    9. Kyllä tiedän sun

      Likaiset pelit selän takana
      Ikävä
      61
      685
    10. Onko tuo joku katkera nainen oikeasti

      Joka sinua syyttää?
      Ikävä
      103
      646
    11. Ketkä käy potkimassa ovia öisin?

      Enää ei naurata.
      Haapavesi
      13
      604
    12. Jopa poliisi nauraa paskaista pelkuripersuille

      Puhoksessa jäi "isänmaantoivot" bussiin vapisemaan :-D https://www.is.fi/politiikka/art-2000012319632.html
      Maailman menoa
      298
      603
    13. Just saying

      Mies joka antaa naiselle turvallisen olon, on seksikäs. Ei kieroja kikkoja ja haluaa olla vain sen yhden naisen mies.
      Ikävä
      105
      556
    14. 37
      505
    15. Pilkettä sunnuntain silmässä

      😉 Jos tästä ketjusta löytyisi yksi ihminen, joka saisi sut hymyilemään tänään… Millainen hän olisi? Ei tarvitse kerto
      Sinkut
      73
      491
    16. Tehdään yhdessä itsestämme

      Parhaat versiot❤️ Se vaatii molemmilta hyvää itsetuntoa!
      Ikävä
      40
      490
    17. Voisin antaa sulle nyt

      Halin❤️
      Ikävä
      47
      474
    18. Jos selviäisi että kaivattusi

      Olisi savant asperger? Rakastaisitko vielä? Savant-lahjakkuus olisi kapea-alaista neroutta liittyen mekanisiin ja tilan
      Ikävä
      81
      467
    19. Päivän aivopieru Trumpilta

      Trump julisti sodan hyttysiä vastaan. Myös punkit ovat Trumpin sodan kohteena. Eikö vieläkään USA:n kansa tajua tuon uko
      Maailman menoa
      59
      465
    20. Oliko Jani Halmeen aika jo tippua TTK:sta?

      Jani Halme ja Claudia Ketonen joutuivat jättämään TTK:n. Halme ja Ketonen saivat viimeiseksi jäänestä tanssista, sambas
      Tanssii tähtien kanssa
      25
      461
    Aihe