Pappien koulutuksesta

karo.ca

Mihin historian aikaan pappeja alettiin kouluttaa lähinnä akateemisella tasolla.
Ja milloin siis virkapappeus on astunut voimaan.

Ja mikä instanssi on päättänyt, että papeilla ovat jotkin erilliset oikeudet, joita ei ole muilla seurakuntalaisilla.

Mihin siis perustuu esim. ev.lut kirkon pappeusinstituutti.

6

109

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • tuhat ja yksi

      vaan Ruotsin kuninkaat Tukoholmsta Upsalasta ja Turussa koulutti vierasmaakaista papistoa suomalaisen talonpojan elätettäväksi ja samalla ansati maat kuninkaan haltuun,laittoi kansan verolle ja sotiinsa otti miehistöä ja kaiken maksoi esivallan alistama kansa.
      Tuo papisto lisääntyi suurilukuiseksi ja niistä suvuista tuli lisää elätettäviä ja suuret pappisuvut rasittivat vähäväkisten ja varaisten Suomalaisten elatusta, aikaamyöten tuli myös käänynnäisistä pakanoista myös pappisäädyn kanattajia, nämä yhdessä porvariston kanssa ryöstivät kanssa joka lopulta johti yhtenottoon mm, Nuijasodassa ja sitten mm, kansalaissodassa suuri on ollut juopa porvariston/ papiston ja kansan välillä-
      Kansan ryöstäjä on ollut Jumalan esivalta ja kansa alinomainen paha ,perisyntinen syntymästään saakka !

      Joten Ruotsista ja Saksanmaalta "

      • ja päätyi helsiinkiin,,kuuluu sanonta...moni pappi on uskossa ennen koulutusta hesassa,,ihme kun opetajinna on sellaiset tyypit jotka eivät usko Raamatuun,,tai ainakin ottavat pois ja laitavat sellaista mitä siellä ei ole..


      • tuhat ja yksi
        aksu521 kirjoitti:

        ja päätyi helsiinkiin,,kuuluu sanonta...moni pappi on uskossa ennen koulutusta hesassa,,ihme kun opetajinna on sellaiset tyypit jotka eivät usko Raamatuun,,tai ainakin ottavat pois ja laitavat sellaista mitä siellä ei ole..

        ".moni pappi on uskossa ennen koulutusta hesassa,,"

        Niinhän tuo lienee ja parempi näin jotta nuorukaiset lisätietoa saatuaan alkavat ymmärtää asioita.

        Muta minne ne häviävät ne hesassa koulutetut kun eivät tule kertomaan suurelle yleisölle , saamiaan tietoja vai onko edellenkin niin jotta jäävät epäselvyyteen ja ottavat sen työpaikan mihin osoitetaan ?


      • ao

        Tuomarilla on lipri viellä Venäjällä .
        Mitähän pappi tekee liperillä,kun ei osaa lukea /tulkita sanaa/luopunnut sanasta


      • tuhat ja yksi
        ao kirjoitti:

        Tuomarilla on lipri viellä Venäjällä .
        Mitähän pappi tekee liperillä,kun ei osaa lukea /tulkita sanaa/luopunnut sanasta

        samoin kuin näyttelijöilläkin ja nykyään on työasut monilla työpaikoilla yhtäläistetty väreillä ja logolla osoitetaan oltavan tietyn fitman palveluksessa .

        Ja liperi ja risti ovat pappien tunnusmerkit ,täytyyhän väentunnoksessa eroittaa kuka pappi on ,koska mitään muuta eroavaisuutta papilla ei olekkaan tavalliseen kansalaisen verrattuna , tietenkin hän saa papin palkkaa ,- noh mutta jotkut seurakuntalaiset saapalkkaa ja vielä enemmän muualta.

        Vielä on tuomio kirkkokin mutta papilla ei juurikaan tuota tuomiovaltaa yhteiskunnassamme ole .


    • maksattaa sen muilla?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Näin lähellä

      Se on näin 🤏 lähellä että heitän hanskat tiskiin sun kanssasi.
      Ikävä
      68
      3159
    2. Kerro jotakin hauskaa. :)

      Kirjoita jotakin mukavaa vaikka kaivatustasi. :) Ei törkytekstejä kiitos. :)
      Ikävä
      75
      3057
    3. Mä sanon tän suoraan.

      Se on sun käytös mikä ajaa pois. Et välitä muitten tunteista kun omistasi.
      Ikävä
      68
      2922
    4. On olemassa tiettyjä sääntöjä!

      Ja jos aiot pärjätä mun kanssa niin teet vain niinkuin mä sanon. Mieheltä Naiselle
      Ikävä
      66
      2601
    5. Oliko pakko olla taas tyly?

      Miksi oot niin tyly mua kohtaan nykyään? Ei edes tunneta kunnolla. Katseita vaihdettu ja varmasti tunteet molemmin puoli
      Ikävä
      44
      2112
    6. Olen niin yksinäinen...

      ... puhukaa mulle jotain kivaa 🥺
      Ikävä
      60
      1667
    7. Hyvää huomenta

      Hyvää huomenta ja alkavaa viikonloppua ihanalle naiselle! Mitä ikinä teetkään, niin täälä sua yksi miekkonen ajattelee.
      Ikävä
      18
      1649
    8. Huomenna heitän järjen

      romukoppaan ja annan tunteen viedä. Kerran tässä kuitenkin vain eletään. Muistan myös jonkun minua viisaamman sanoneen,
      Ikävä
      25
      1637
    9. Lähtisitkö nainen

      🚐Reissuun matkailuautolla🤔 👋😎❤️
      Ikävä
      35
      1625
    10. Perjantai-ilta ootko nainen menos

      Bilettää löytyyks jäbii? Tai jotain muita
      Ikävä
      59
      1566
    Aihe