Kaiken tämän ikävän ja pimeän vuoksi on joskus kivaa pohtia älyttömiä juttuja mielen piristykseksi. Miehet istuvat useinmiten reidet levällään ja vievät siksi julkisissa kulkuneuvoissa enemmän penkkitilaa kuin siveästi (?) jalat yhdessä istuvat naiset. Miksi miehet mielestäsi istuvat jalat levällään eli reidet auki ? Apinoiltako peritty tapa vai mikä? Onko naiselle sopimatonta istua jalat levällään mummuiässäkin ? Miten sinä istuksit, jalat levällään vai impiumpiniitattuina?
Jalat levällään
Olkaa hyvät!
43795
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 43
Vanhimmat
Otan mieluusti saappaat pois yleisissä kulkuneuvoissa,siinä kun pitäää jalkaa toisella polvella jalkarätit tuulettuu mukavasti.
luonnollista, toinen pyrki pihtaamaan ja toinen ei.
Vanhempana naisten reidet lisääntyvät radikaalisti ja miehillä maha, joten kaikki istuvat jalat leveellään.
Naiset helpottuneena, enää ei tarvitse pyrkiä pihtaamaan vaan päinvastoin. Miehethän eivät muutu mihinkään.
SZ
Kannon päässä istun jalat levällään. Mikäli se kanto ei ole jossain tanssilavan liepehillä ja minä somassa kukkamekossa.
En taida osata istua jalat levällään. Monista äitini opettamista asioista tämä on harvoja perille menneitä. Hieno nainen istuu polvet ja nilkat yhdessä, jalat vähän sivulle käännettyinä. Ainakaan silloin harvoin, kun hametta tai mekkoa käytän, en tästä osaa lipsua. Luulisin.
taijat hieman sievistellä myös puheessasi kuin istuessa. Hyvää lepopäivää rattoisasti.
duunissa olen. Sievistely ei ole minun juttuni, rahvaanomainen olen. Huumoriakaan en onnistu tavoittamaan, tämmönen mä olen.
HÖH, naisilla on vaistomaista erittäin luonnollista istua jalat yhdessä, ei ole tietoista, ilmeisesti vaistomaisesti suojelee ulkoiselta vaaralta heh , jos on tietoista on naisella jokin ruuvi löysällä.
Miehillä on luontaista istua jalat levällään, ei tietoista, johtuu ilmeisesti haarojen välissä olevasta pallosta, on helpompaa istua vapasti, heh etkö ole tienny, nyt tiedät !
http://keskustelu.suomi24.fi/listmessage/9479562/46842825
Hyvin muotoilit uudelleen.
SZ
minä, minä ja minä. Moni ei lue periaatteita "minän" kommentteja.
Et ole maailman napa, vaikka itse niin kuvitteletkin.
toisen unelmia
ei saa koskaan särkeä, olet oikeassa, siitä tulee paha mieli.
millähän luoja hyvittää sen pahan mielen jonka se aiheuttaa lapsilleen.
meidän muidenkin ole hyväksyttävä arkirealismi, eikä leijailtava posket pullollaan pilvissä? ;
Nuttura kireällä.
kyllä meidän on siitä itse selvittävä. Mutta parempi, että on ollut unelma vaikka se ei toteutunutkaan, kuin elää kokonaan ilman unelmia. Mutta toisen unelmaa ei saa särkeä, minä onneksi pystyn sen itsekin tekemään omille unelmilleni.
Ei huolta, kyllä tämä tästä, pärjäile sinäkin.
:)
SZ
jalat levällään.
Siinähän sukukalleudet ja housut tuulettuu samalla mukavasti eikä tunnu niin kuumalta.
Minun unelmiani ei voi särkeä, minä elän niitä vielä.
Jalat ja aivot levällään.
H.
sen verran hoikat reidet, etteivät läskit hinkkaa toisiaan vasten, tuuletus kyllä pelaa.
Tiedät kyllä kuka.
marlyn on tai sillee?
Tai sit Kuopiosta?
Friidu.
kyllä sä tsennaat vähemmälläki. Et kuka.
Yritin pysyä piilossa mut ei näköjään onnistu.
tsau:Friidu
kaikkea tunnustaa?
Luulevat vielä minua poikaystäväksi.
Heevetti että alkaa kiinnostamaan.
:)
H
Kyllä onkin aikuismaista ja ylentävää ajatustenvaihtoa, että.
roikkuvatkin.
Niin henkiset kuin ruumiillisetkin.
60 eivät enää osaa ottaa ihan oikein. Kaikki kun riippuu, ajatuksetkin.
olin ilkeä. :))
Mitä välii sillä oikeastaan? Kato...tää on vain elämää:)))
tsau:Friidu
Siis ei ajatukset ainakaa...
tsau:Friidu
epäile ja sotke juttuihisi : (
siitä, mistä se roikkuu. Että osataanko oikein ottein.
Onks tää nyt sitä sellasta sättiä?
entisiä, nykyisiä ja vielä joku tulossakin, niin väkisinhän siinä sekaisin menee ;))
Minä taidan siirtyä takaisin viiskymppisiin, kun täällä alkaa olla liikaa porukkaa.
En halua roikkua.
mut mitä välii...joo samaa mieltä riippuu aina siitä mikä roikkuu eiku mistä roikkuu;))) eiku....
tsau:Friidu
minä olen vain vieraileva tähti täällä:))) En pysyvä asukas. Joten otappa rauhassa.
tsau:Friidu
minäkin täällä olen ja aivan rauhallinen.
anteeksi.
H.
HTZAn ja Ancelin välissä
vastasin Hunksille. En Ancelille.. Tsiigaa vähän tarkemmin Hiivis;))
tsau:Friidu
Mulla taitaa olla henkiset munat, istun niinkuin huvittaa ja seison myös.
vatsan pitää päästä siihen jalkojen väliin.
http://keskustelu.suomi24.fi/listmessage/9479562/46842825
mitä tarkoitat?
Niin... Sukupuolen pikatestihän on sellainen... Vaatetuksesta huolimatta heitetään istuvan syliin pika-pikaa jokin esine... Miehet vetävät jalkansa yhteen, naiset levälleen, saadakseen esineen kiinni... Naiset ovat tottuneet hameensa "koppikykyyn"...
Julkisia kulkuneuvoja käytän hyvin vähän. Lentokoneissa on niin vähän tilaa, jotta jalat ovat sekä miehillä, että naisilla hyvin sievästi supussa. Tosin on inhottavaa jos joutuisi koneessa ylikiloisen hikisen miehen tai naisen viereen. Istua siinä tunteja... hui kauhistus....Onneksi olen säästynyt, mutta seurasin kerran, kolmenpenkin keskipaikalla istunutta isoa miestä. Ei ollut naapureilla tilaa ollut vaan ikäänkuin litistyneinä penkeissään kyhöttivät. Ruokailukin näytti hupaisalta, mutta matka kului töllistellessä ; )
No, tälläistä ja nyt suihkuun!!!