Niin, oon paasannut Sodomasta eri yhteyksissä, yrittäen oikoa ihmisten ihmeellisiä käsityksiä Sodoman synneistä ja kaupungin tuhosta. En tiedä onko mennyt perille!
No, Raamatusta se asia pitää selvittää, ei siitä, mitä eri ihmiset ajattelevat. Onko homoutta vai ei.
Se, mitä nuo julkeat Sodoman miehet; perheenisät, piilohomot ym. "kaikki miehet", sanoivat tarkoitusperikseen tulla Lootin talolle.
1. Mooses 19:5: "JA HE HUUSIVAT LOOTIA SANOEN: "MISSÄ OVAT NE MIEHET, JOTKA TULIVAT LUOKSESI YÖLLÄ? TUO HEIDÄT TÄNNE MEIDÄN LUOKSEMME, RYHTYÄKSEMME HEIHIN."
Ja mitä sitten tapahtui? Loot tarjosi omia tyttäriään, mutta... miehet olivat Lootille vihaisia:
1. Mooses 19: 9: "MENE TIEHESI! TUO YKSI ON TULLUT TÄNNE ASUMAAN MUUKALAISENA, JA YHTÄKAIKKI HÄN ALATI PYRKII HALLITSEMAAN. NYTPÄ ME PITELEMMEKIN SINUA (LOOT) PAHEMMIN KUIN HEITÄ." JA HE KÄVIVÄT VÄKIVALTAISESTI LOOTIN KIMPPUUN.
Itse en millään saa käsitystä, että siellä haluttiin harrastaa homoseksiä. Minulle näyttää olevan tarkoitus vain vieraiden miesten paha kohtelu. Raiskaus? Rasismi. Ei Jumalakaan ilmoittanut homoutta Sodoman synniksi. Syyt olivat ihan toiset. Onneksi ainakin Jumala ajattelee asiasta samoin kuin minä. En ainakaan saanut silmiini, että miehet olisivat halunneet nauttia seksistä noiden muukalaismiesten kanssa.
SODOMA ja ryhtyvät miehet
0
166
Vastaukset
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 585070
Suomen kaksikielisyys - täyttä huuhaata
Eivätkö muuten yksilöt pysty arvioimaan mitä kieliä he tarvitsevat? Ulkomaalaiselle osaajalle riittää Suomessa kielitai544572Työeläkeloisinta 27,5 mrd. per vuosi
Tuo kaikki on pois palkansaajien ostovoimasta. Ja sitten puupäät ihmettelee miksei Suomen talous kasva. No eihän se kas1224509Mikä on vaikeinta siinä, että menetti yhteyden kaivattuun, jota vielä ajattelee?
Mikä jäi kaihertamaan? Jos jokin olisi voinut mennä toisin, mitä se olisi ollut? Mitä olisit toivonut vielä ehtiväsi san2961717- 891381
- 791334
- 2281308
- 3061015
- 199940
Pääsit koskettamaan
Sellaista osaa minussa jota kukaan ei ole ennen koskettanut. Siksi on hyvin vaikea unohtaa sinut kokonaan.50840