Mistä reservin sotilasarvosta lähtien esim. paraateissa tai kunniavartiossa voi käyttää 1. rähinäremmivyötä 2. miekkaa?
Rähinäremmin ja miekan käyttö
2
2285
Vastaukset
- ooks ostanu
samurai miekan??
rähinä remmi on vm-palvelusta tuttu.
reservin johtajat saa käyttää miekkaa.
mutta miekkaa ei saa miten vain kantaa eikä sen kanssa päde opittu sulkeisjärjestys.
siinä on vähän opiskelemista.
se on pikkasen kallis miekka. - Reservissä since -89
Rähinäremmi on/oli kessusta eteenpäin olevien varuste. Vanhan maastopuvun kanssa sitä käytettiin maastossakin. Turhin ja hankalin varusesine mitä on SA:ssa keksitty käyttöön ottaa. Onneksi jäi unholaan ysiykkösten myötä.
Kunniavartioissa asia on ihan kiinni järjestävästä seurasta. Meidän "kylässä" kaikilla on rähinäremmi, sotamiehestä everstiluutnanttiin. Kunniavartiossa aina väh. 2 miestä ja heillä oltava yhdenmukainen varustus. Reserviyhdistyksessä nykyään saa olla missä sotilasarvossa vaan (ei enää pakko olla johtajakoulutusta kuten ennen vanhaan). Ei siis voi olla niin että olisi epäyhdenmukainen varustus jos toinen esim kessu ja toinen jääkäri. Miekan kanssa sama juttu. Se on kylläkin vapaaehtoinen varuste. Jos käytetään, niin molemmilla vartioparista tietenkin oltava. Harva käyttää koska ei ole opetellut niitä sulkeistemppuja. Aikuiset äijät ymmärtää että naurettavaksi tekee itsensä jos ottaa miekan vain koska se olisi muka hienoa ja sitten mokailee sen kanssa. Yleensä on "vartioaseena" pistoolikotelot. Tyhjät tietenkin. Tapa vaihtelee paikallisesti, ehkä paljonkin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vain vasemmistolaiset rakennemuutokset pelastavat Suomen
Kansaa on ankeutettu viimeiset 30+ vuotta porvarillisella minäminä-talouspolitiikalla, jossa tavalliselta kansalta on ot993775Persut huutaa taas: "kato! muslimi!"
Persut on lyhyessä ajassa ajaneet läpi kaksi työntekijöiden oikeuksien heikennystä, joita se on aiemmin vastustanut. Pe523126- 793037
- 192875
- 282744
- 522472
- 192207
- 602138
- 591986
KL: Mari Hynynen avoimena - Jouni-rakkaan ja Joel-pojan välit ovat nämä!
Mari Hynynen (ent. Perankoski) on naimisissa Jouni Hynysen kanssa. Marilla on edellisestä liitosta yksi lapsi, Joel Vola121888