Viime päivinä on julkisuuteen tullut tieto, että Wincapitalta on jäädytetty varoja Virossa ja Espanjassa. Mistä oikein on kyse? Tällä palstalla on kerrottu, että Hannu työskenteli pyyteettä eikä henkilökohtaisesti rikastunut, eli kyseessä ei voi olla Hannun rahat. Mihin Wincapita tavitsi tilejä Virossa ja Espanjassa? Miten ne kytkeytyvät sen rahaliikenteeseen?
Espanjan ja Viron tilit?
Mitä olivat?
23636
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 23
Vanhimmat
Olen seurannut meidän pihaoravaa. Käytännöllisenä oravana se jemmaa ruokaansa useisiin piiloihin. Se on sitä riskin minimointia. Muut pihan rosvot voivat löytää yhden kätkön, mutta ei kaikkia sataa piilopaikaa.
Oravailmiöhän tämä oli. Kultasydämen vanhuudenturvaa oli jemmassa, mutta rikollinen poliisi kaivoin kätköt esiin. Ja lisää löytyy vielä, viserteli tilhi pihapuusta.
Wincapita halusi ottaa positionsa internetin tarjoamissa, kollektiivisissa sijoitusalan liiketoiminnoissa globaalisti. Globaalin talouden substantiivinen marginaali kannusti raitionaalilla pääomanrakenteen desentralisoimiseen. Soliidin valtiotalouden omaavat Nato-maat Viro ja Espanja ajoi sijoitusstrategian riippumattomuuden kehystä vahvasti tulevaisuuteen.
Thaimaaseen ei laittanut latiakaan, koska tiesi, että paikallinen pankki/poliisilaitos on korruptoitunut.
Ainakun hiffaavat, että jollain on pimeetä rahaa, niin tulevat apajalle...
Näin kävi Pedolle ja joulupukille jolta vietiin kaikki..
Mites muuten nämä Wincapitan ulkomaalaiset jäsenet. Kuinka paljon heitä oli ja paljonko he sijoittivat ja kotiuttivat. Aikookohan poliisi olla yhteydessä heihin.
Paljonkohan omaisuutta ja rahaa mahtaa jäädä rajojemme ulkopuolelle?
tavallinen kansainväliseen liiketoimintaan liittyvä tilanne. WIN Capitalla on yhä tilejä ympäri maailmaa odottamassa sopivaa tilannetta loistavalle sijoitukselle.
Miksi poliisit eivät maininneet muita tilejä? No siksi, kun MB:lle siirretyt ja sielä pois siirretyt rahamäärät vastasivat näitä mainittuja tilisiirtoja.
Mitä muita tilejä tiedät olevan olemassa? Kenen nimissä muuten nuo Espanjan ja Viron tilit olivat?
Hannu Kalevin nimellä olivat tilit. Lisäksi oli tili Tiinalle, joka on oikeasti olemassa Hannu Kalevin päinvastaisesta todistuksesta huolimatta.1
että hän on käyttänyt lähipiiriinsä kuuluvien etunimiä jäsenpalvelun hoidossa nimimerkkeinä kuten Tiina, Marco ja Kari. Kaikki henkilöt ovat olemassa.
Liechtenstein
Luxemburg
Andorra
Monaco
St. Kitts & Nevis
Nauru
Vanuatu
Tonga
Neitsytsaaret
Hollannin Antillit
Tilit ovat pääsääntöisesti yksityishenkilön tilejä, mutta taustalla on myös olemassa monimutkaiseksi tarkoitettu säätiörakennelma, jonka säätiön HQ oli tarkoitettu sijaitsevan Amsterdamissa, vaikka säätiö on rekisteröity Antilleille. Tämä järjestelmä ei koskaan kunnolla ehtinyt käynnistyä, mutta rahaa on tileillä kuitenkin. Toinen järjestely oli Liechtensteinilainen säätiö, jonka perustamisohjeet oli annettu sveitsiläiselle lakimiehelle, mutta joka jäi pelosta kokonaan vaiheeseen.
Onhan niitä tilejä, mutta rahaa niihin ei ole siirretty. Samoin säätiöitä, jotka piti perustaman, mutta rahaa niihin ei ole siiretty.
Juuri hiljan täälä joku kirjoitti asiallisen kirjoituksen, että ei kannata olla niin lapsellinen, että uskoo yhden tilin
toimintaan Wincapitan suhteen, niin voi valtavaa kuinka suolimurot hyökkäsivät tätä vastaan ja nytkö takki kääntyykin taasen kerran vauhdista ja aletaankin väittämään, että ei nillä tileillä ole rahaa??
Kyllä te olettekin lapsellisia vänkääjiä ja aivan turhaan täälä aikaanne kulutatte päivästä toiseen.
kuluu kohta aika mukavasti ulosottomiehen kanssa seuraavat ainoastaan 20 vuotta.
mahtaa siinä moneltakin pää seota, mutta sitähän sitä saa mitä tilasikin.
Huusilla oli jopa 2 MB tiliä, joilta rahaa siirreltiin yli 3000 jäsenten MB tileille ja muutamalle zontan ja parille neljäsosa tiinan tilille. Huom! Jäseniä oli yli 10 000, mutta MB tilejä vain hiukka yli 6 200. Voi mikä sotku tästä tulee.
Jos poliisi ilmoittaa, että tilejä oli Englannissa, Espanjassa ja Virossa, niin mitä järkeä väittää että tilejä oli vain yksi. Kyllähän faktat pitää huomioida.
>Jos poliisi ilmoittaa, että tilejä oli Englannissa, Espanjassa ja Virossa, niin mitä järkeä väittää että tilejä oli vain yksi. Kyllähän faktat pitää huomioida.
Ja eräät suolimurot olivat jämähtäneet ainoastaan tähän MB tiliin, vaikka todellisuudessa jos olisi asioita seurannut, niin tuo Espanjan tilin ovat poliisitkin jo aiemminkin ilmoittaneet.
Tiedoksi vain, että tilejä piisaa vielä näidenkin jälkeen.;)
Tilejä on vain yksi.
1) Laitatko linkin missä poliisi aiemmin kertoo Espanjan tilistä
2) Onko millään tilillä rahaa?
3) Jos tileillä on rahaa miksi toiminnan annettiin ajautua alas? Miksei käytetty muilla tileillä olevia rahoja löysässä hirressä roikkuvien sponssien auttamiseen?
löysässä hirressä, kun TEKEMÄTTÄ MITÄÄN automaattinen treidausjärjestelmä tuottaa 400% korkoa koko ajan.Eihän siihen nettisivuja tarvita, kun sponssi kotiuttaa. Nyt kun Hannulle voi vaikka soittaa johonkin niistä kymmenestä rehellisen valuuttajohtajan pre-paid-numeroista ja sanoo pomolle, että mun uusi muijan nimillä oleva tilinumero on xxx. On se teilä sijoittajilla helppoa.
Missä poliisit on joutuneet toteamaan, että muitakin tilejä on. On menny se ohi.
Jos näi on niin tuskin ne nyt tyhjiä ovat olleet. Meneekö Poliisien laskelmat uusiks, mielenkiintoista.
Ne on tienneet koko ajan kaiken tileistä. Pakettiautollinen pankkikuitteja jo 2008 ;)
Sain mustaa valkoisella tiliotteen tänään, että KRP:stä olivat pyytäneet tiliotteita jo vuonna 2007 pankeista.
Mikseivät toimineet jo silloin? Miksi vetkuttelivat? Alkaa kuulostaan samalta kuin koulusurmien ennaltaehkäisy, joka jäi tekemättä, vaikka tietoa oli.
KRP vastuuseen ja nopeasti toimimatta jättämisestään!
ps. Vai oliko niin isoja nimiä kehissä, että ei uskallettu tehdä mitään.
Olihan niillä rahaa, zonta oli siirtänyt kermaa sivuun pahanpäivän varalle. Onneksi poliiseilla on keinot selvittää tämmöiset asiat.