NISSAN Primera -03 bensa, alkoi varoitusääni kuulumaan ihan yhtäkkiä. Mitään varoitusvaloa ei ole syttynyt. Ääni katoaa kun esim.kun laittaa vilkun päälle, muulloin ärsyttävä piipaus kuuluu kokoajan. Peräkärryn pistoketta ei ole käytetty.
Onko kenelläkään kokemuksia?
Onko kenelläkään kokemuksia?
Vastaukset 4
Vanhimmat
Viime talvena teki samaa, takaluukun painikkeen suojakumi revennyt ja vesi oli mennyt sisään ja jäätynyt. Sulattelin auton ja jotain elektronniikkasprayta taisin suihkutella sinne. Alkoi toimimaan.
Pitää toivoa, että ei tule yhtä kylmä talvi kuin vuosi sitten, hermot menee oven lukkojen kanssa vaikka niitä lukkosulalla silloin tällöin käsittelee.
Primera -05 bensa, myös varoitusääni/piipaus-ongelma. Alkoi yhtäkkiä pysähdystilanteessa, ei peräkärryä käytetty. Jatkuva piipaus, mikään varoitusvalo ei pala. Piipaus lakkaa kun laittaa vilkun päälle. Mikähän muu keino auttaisi, kun vilkkupäälläkään ei viitsi jatkuvasti olla ?
Pari kuukautta sitten vaihtoivat sen mustan mötikän(ohjainyksikkö?). Olin vetänyt traileria ja sen jälkeen alkoi vilkku päällä vilkuttelemaan kuin poltin olisi palanut. Sieltä vois vika löytyä. Maksoi töineen n. 450 euroa. (Joutuu koodaamaan avaimet uudestaan.)
Ehkäpä merkkihuollossa tietävät paremmin jos täältä ei apua saa.
Ei edes enää muista, mitä kaikkea tohon Nissaniin on vuoden aikana vaihdettu, seuraava auto on aivan varmasti muu kuin nissan.
Kyllä tuo kuulostaa samalta ongelmalta kuin minulla viime talvena. Takaluukun mikrokytkin on kontaktissa joten se piippaa kuin sitä painettaisi koko ajan. Uusi kytkin n 120e