Olen menossa Vekaranjärvelle tammikuussa 2011 ja kutsunnoissa en ilmoittanut oikeastaan mitään toivomusta aselajien suhteen, jokatapauksessa nyt tiedän että haluan sissi- ja tiedustelu hommiin.
Niin miten kannattaisi toimia? Pitäiskö tästä soittaa etukäteen jonnekkin, ja ilmoittaa haluukkuuteni tuolle linjalle? Vaiko mennä vaan palvelukseen ja sanoa siellä heti alusta lähtien että haluan kyseiseen aselajiin?
Aselajin ilmoittaminen
4
984
Vastaukset
- sä.........
siellä opit tiedustelemaan jos ei muuta niin ainakin milloin PU on tulossa pitämään kaappitarkastusta
- Intin käynyt
Kaikki ovat alussa alokkaita. Niin sanottu e-kausi seuraa vasta peruskoulutuskauden (joka päättyy valaan) jälkeen, jossa teidät jaetaan omiin aselajeihinne. Halukkuuttasi tullaan kyllä kysymään alokasaikana monta kertaa, ja päätön tehdään ajallaan.
- Fluff
Itselläni tuo on takana ja juuri noinhan siellä toimitaan kuten Intin käynyt jo vastasi. Itse menin Vekaranjärvelle kesällä 2009 ja pääsin tammikuussa 2010 pois. Jokin pieni muotoinen haastattelukin oli yksikön kapteenin kanssa ellen väärin muista, siinäkin sitä mielipidettä kysyttiin. Ei siinä pitäisi mitään ihmeempiä kiireitä olla sitä omaa halukkuuttaan julistamaan. Onnea kuitenkin tulevaan koitokseen!
- Ennekin siellä ollut
Käyppä katsomassa intin sivuilta (puolustusvoimat.fi) ja karjan prikaatin sivuilta, niin homma selviää. Ennen palvelukseenastumista ainakin ennen oli mahdollista ilmoittaa halukkuutensa. Vekaralla on kaikki aselajit, joten löytyy. Sisit ovat muuten Kymen Jääkäripataljoonassa. Jos kunto kestää niin mene sinne.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mies, miksi et vaikuta halukkaalta?
Ihmeellistä käytöstä mieheltä. Toki et ole mikään teinipoika enää.1011631- 2101507
Ikävä on häntä
Josta on tullut niin tärkeä ja rakas. Olisinko onnellinen hänen kanssaan. Ne rakastavat silmät jotka mua katsoo aina jos591000Minkä kultakimpaleen
Menetän jos en saa häntä. Joku muu saisi nauttia siitä hellyydestä, huumorista ja intohimosta. Ehkä hän ymmärtää nyt mik31979Terveystalon lääkärit ylilaskuttaneet
Tämän pörriäiset osaavat, laskuttamisen. Terveystalo myöntää asian. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011134269.html "K54797Helppo selvittää onko oma täällä
Laittaa yhden selvän kysymyksen ja jos kukaan ei osaa vastata, niin oikea ei ole täällä. Saa käyttää vapaasti hyödykse49765En kai koskaan saa sinua
Koska et usko että riitäisit minulle. Olet aina pitänyt itseäsi liian risana ja heikkona. Katkot korkeutesi, ja poraat k46732Tykkäsit nainen
Aina eniten lähetyssaarnaajassa, muistan miten nautit!😎😚 meidän pitää päästä vielä kokemaan se.36715The Summit Suomi: Maxie avaa hyytävästä tilanteesta kuvauksissa: "Veri roiskui ja tajusi, että..."
Oletko seurannut The Summit Suomea? Tykkäätkö vai et tai mitä mieltä ylipäätään olet sarjasta? Moni katsoja on kaikonnut5712Kerroppas nyt
M mies, että kenestä sinä oikein tykkäät, niin saadaan tämä asia muillekin selväksi 😉54702