meillä ei ole varaa ruokkia venäläisiä.älytöntä että moista harrastetaan. kyllähän nämä jussit kasvattavat vaikka norsuja jos siitä aina maksetaan
¨Sianlihan ylituotanto alas
siasta norsuksi
6165
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Suomalaisia toimittamaan HYVÄLAATUISIA elintarvikkeita halvalla, samoin jätehuolto ja kirkkojen rakentaminen joilla erikoisaloilla olemme hyviä ja halpoja.
Venäjäsuhteiden hyvä hoito on suomalaisen talonpojan kunnia-asia.
sianlihan ylituotanto alas. Tanskalaisilla ei ole varaa ruokkia suomalaisia.......
eikä monen muunkaan kansalaisia:)
"Tanska on maailman suurin sianlihan viejä ja sianliha maan tärkein vientituote. Tanskan n. 22,8 miljoonan sian vuosituotannosta menee vientiin huikeat 90 prosenttia. Tärkeimmät kohdemaat ovat Saksa, Iso-Britannia, Japani, Italia ja USA. Kaikkiaan tanskalaista sianlihaa viedään n. 140 maahan. Vientiponnistuksia ja muutakin yhteistyötä koordinoi Danske Slagterier yhteenliittymä. Osuustoiminnallinen jättiyritys Danish Crown on maailman suurin sianlihan viejäyritys ja maailman toiseksi suurin sianlihan tuottaja. Tanskan teurastusmääristä Danish Crownin osuus on noin 90 prosenttia eli 20.7 miljoonaa sikaa vuodessa. "
http://materiaalinaliha.net/index.php?option=com_content&task=view&id=40&Itemid=7
ehkä kaunein:
"Tanska on viime vuosina panostanut merkittävästi eläintautitilanteen parantamiseen. Salmonellatasot ovatkin kansainvälisesti vertaillen alhaisia. Toki tanskalaisilla on vielä pitkä matka suomalaiseen nollatoleranssiin. Tanska on proteiinirehun osalta paljolti tuonnin varassa. Geenimuunneltua tuontirehua ei erotella. Tanskalaiset muistuttavatkin, että vaikka tieto rehun geenimuuntelusta siirtyy lihalastin mukana asiakirjoissa tilalta teurastamoon ja sieltä jalostamoon, ei geenimuunnellun rehun käyttöä nykyisten EU-säädösten mukaan tarvitse ilmoittaa kuluttajille.
Tanskan sikaklusterin ongelmana ovat peltopinta-alan loppuminen sekä kallis kustannustaso. Tanskaan ei mahdu nykyistä enempää sikoja. Siksi tanskalaiset sikayritykset hakevat kasvua maan rajojen ulkopuolelta. Runsaasti lisätehoja on saatavissa jalostusastetta nostamalla. Nykyisellään teurastamot myyvät ison osan lihoista karkeapaloiteltuina. Kuluttajapakkaukset ja leikkuu tehdään suurelta osin elintarvikemyymälöiden lihahuoneissa. Jalostusasteen kasvattaminen voikin tarkoittaa siirtymistä ns. ”Suomen malliin”, jossa teurastamot leikkaavat ja pakkaavat tuorelihoja kauppojen ja kuluttajien toiveiden mukaan."
Lähde sama kuin ylläkin.
Tanskan maatalouden valka on 50 miljardia joilla ruokitaan myös suomalaisia, kuten arska sanoo "hyvää ja halpaa kinkkua tanskasta".
Mitähän paikalliset arskat tuumaavat kun velka tulee heidän maksettavakseen, tai saattaa tulla jopa suomalaisten arskojen maksettavaksi kuten on käynyt kreikan kohdalla ja melkovarmasti nyt irlannin tapauksessa.