kotiutusmisvaatteet

Pakkasta on n. 5-10 astetta.
Niin riittääkö vauvalle
body housut,
huppari collegehousut,
sukat villasukat,
kypärämyssy hattu,
2tumput käsiin,
toppapuku?
7479
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Itse ehkä jättäisin tuosta vielä tuon hupparin ja collegehousut pois. Harso kannattaa laittaa turvakaukalon päälle pakkaselta suojaamaan. Vai menettekö autolla?

Äänestä
  • Minä en kyllä jättäisi mitään pois. Ennemmin korvaisin collegevaatteet villalla jos pakkanen on lähempänä -10. Laitetaanhan kesälläkin vastasyntyneelle kaksi vaatekerrosta ja nykyään toppapuvut on tosi ohuita.

    Äänestä

  • johnu kirjoitti:

    Minä en kyllä jättäisi mitään pois. Ennemmin korvaisin collegevaatteet villalla jos pakkanen on lähempänä -10. Laitetaanhan kesälläkin vastasyntyneelle kaksi vaatekerrosta ja nykyään toppapuvut on tosi ohuita.

    prinsessalla, kesäkuussa syntyneellä, mitään kahta vaatekerrosta ollut kun kotiuduimme....Body, tossut ja myssy, siinäpä vaatetus, siinä helteessä.

    Äänestä

  • johnu kirjoitti:

    Minä en kyllä jättäisi mitään pois. Ennemmin korvaisin collegevaatteet villalla jos pakkanen on lähempänä -10. Laitetaanhan kesälläkin vastasyntyneelle kaksi vaatekerrosta ja nykyään toppapuvut on tosi ohuita.

    Meillä poitsu syntyi helmikuun pakkasilla ja kotiutumisvaatteina oli body puolipotkarit, villasukat tumput, kypärälakki pipo ja vuorellinen fleecehaalari.

    Lämmin auto odotti sairaalan ovella eli autolle käveltiin n. 15m ja kotona autolta sisälle se sama 15m. Ei tainnut minuuttia kauempaa olla ulkona yhteensä kotimatkan aikana..

    Äänestä

ihan hyvältä kuulostaa. ei se nyt niin vaarallista ole jos on vähän liikaa päällä. vauva tarvitsee syntymänsä jälkeen todella paljon vaatetta/peitettä. sairaalassakin topattiin ihan mahdottomasti. parempi liikaa kuin liian vähän, ei se kotimatka luultavasti ihan hirveen kauan kestä niin ei haittaa vaikka on vähän liikaa vaatetta.

Äänestä

kuulostaa hyvälle! Tuollaisella varustuksella minäkin olen vauvani kotiin kantanut. Voihan sitä pukua avata autossa jos kuuma tulee. Ennemmin kuitenkin liikaa kuin liian vähän.

Äänestä

Hupparin ja collegehousujen sijaan laittaisin välihaalarin, helpottaa pukemista ja riisumista huomattavasti! Muuten kyllä varmaan riittää.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


lalähenee kirjoitti:

Pakkasta on n. 5-10 astetta.
Niin riittääkö vauvalle
body housut,
huppari collegehousut,
sukat villasukat,
kypärämyssy hattu,
2tumput käsiin,
toppapuku?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu