sattui yks napsahtaa poikki kun kiristin vähän liikaa ja en kyl jaksa itte avaa konet ku menee ajotukset, joten onko kellään tietoa mitä maksaa jos veisi johonki moto liikkeeseen ja pyytas vaihtaa? selviikö alle 50e?
kannen pinnanpultti?
öklömöömmömköklö
8294
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
Veikkaanpa että maksaa enemmän kuin 50€. Se yläkerran avaaminen on aina oma hommansa.
Yleensä on noin tunnin homma ja tunnin työ on yleensä n. 60e eli tuskin tota enemmän. helppo homma ainakin yläkerta avata ja kasata.
Ajoituksista kun puhuttiin niin voisi päätellä että kyseessä on nelarikone, jolloin yläkerran purkaminen on hieman hankalempaa, mutta ei siinä mene kahtakaan tuntia jos osaa hommansa.
miten on napsahtanut poikki, jos ihan kierteen juuresta, niin menee herkästi irtokierteiden tekemiseksi, joka tosin sinällään ei ole suuri homma, mutta voi viedä pahimmillaan aikaa. Muuten normaalisti ihan simppeli juttu 30-80€.
Vaan sitä ihmettelen, että mitä ihmettä olet ollut kiristelemässä, kun se pultti meni poikki? Momenttiavain on keksitty ja muutenkaan, jos ajoitukset ei ole hanskassa, niin kannattaa jättää tälläiset remontit niille jotka niitä osaa tehdä. Nyt näet konkreettisesti seuraukset1
Momentti avain on keksitty, mutta kuka alkaa maksamaan semmosesta noin 80-200 euroa? Samalla hinnalla saisi jo normi avaimia ison setin, ja jos vähääkään käyttää järkeä sen voiman kanssa millä noita pultteja kiristää, niin kierteiden ei pitäisi mennä.Hongkongin avaimen tietenkin voisi ostaa 30-50 eurolla, mutta se laatu voi olla mitä vaan...
TOisaalta, tekemällä oppii tekemään noita remontteja, jokasella on joskus edessä se eka kone, jonka kanssa evotetaan, ja paskotaan osia kovaa tahtia kun ei osata.
Itselläni nyt sattuu olemaan laadukas momenttiavain ja olen sitä joskus vuokrannutkin pientä korvausta vastaan. Joitakin työkaluja on myös vuokrattavissa työkonevuokraamoista.
Kyllä nuo kiristysmomentit pitää ottaa tosissaan, eikä vain "laihian momentilla" (kunnes pääsee pieru:D) pultteja kiristellä. Joitakin kannenpultteja vielä venytetäänkin kiristyksen yhteydessä, kyllä tieto pitää olla, muuten rikkoo kaiken.
"Kyllä nuo kiristysmomentit pitää ottaa tosissaan, eikä vain "laihian momentilla" (kunnes pääsee pieru:D) pultteja kiristellä. "
Järjellä pärjää tässäkin hommassa. Siitä momenttiavaimesta saa tosin kylläkin osviittaa että miten paljon tuota pitää kiristää, mutta ilmankin pärjää. Jos järjen pitää päässä siinä kiristyshommassa, niin mitään ei katkea.
Itse avasin nuoruudessani sylinterin mopostani lähes joka päivä, koska viilailin inokkaasti tällä "milli sinne milli tänne"-menetelmällä. Silloin ei mistään moottorin laskukaavoista tietoakaan, ainakaan suomen kielellä. Rahaa ei erityisemmin ollut mihinkään ylimääräseen. Itselläkin olisi mennyt ties kuinka paljon jos olisin sen momenttiavaimen joka kerta vuokrannut.
omalleen tehdä mitä haluaa ja ostella sitten katkenneita pinnapultteja. Nyt vain on niin, että valmistajalta löytyy kiristysmomentit vehkeeseen kuin vehkeeseen ja ei niitä ole turhan vuoksi laadittu.
Onhan toki hupaisiakin "momentteja" tässä elämän varrella vastaan tullut, muistaakseni Gaz-kuorma-auton kannentiivisteen momentiksi valmistajan ohje oli, että väännetään niin paljon, kuin mukana tulevalla avaimella normaali mies jaksaa vääntää (noin vapaasti suomennettuna).
Jos arvelee paljon tarvitsevansa avaimia, ne kannattaa aina ostaa omaksi!