reilu

hölömistynyt

vuoden ikäinen ajokoirauros pölläytteli sulan maan aikaan reilun 10 minuutin ajoja useita mutta ammuttua ei oo saatu vielä ristiturpaa. nyt lumikeleillä tuntuu olevan ihan hukassa eli ei paljon jäljet kiinnosta ja pyörii vaan jaloissa. sanokaapa nyt hyvät kokeneemmat kollegat mikä neuvoksi vai tekeekö aika tehtävänsä

7

589

    Vastaukset 7

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • harmaa parta

      Vie vain koira sellaiselle alueelle, missä on jäniksenjälkiä, ja anna sen hakea useita tunteja. Kannattaa kokeilla aluksi varhaista aamua, jolloin jäljet vielä tuoksuvat voimakkaasti.

    • posavikkeli

      Tuttuni hankki Venäjältä tuodun, rekatun, 2-vuotiaan posavinajokoirauroksen. Sen koiran omistaja oli kertonut koiran vanhempien ajanan jäniksiä ja kettuja, mutta tuo koira ei kiinnostu ainakaan kettujen ja jänisten tuoreistä jäljistä. Hirvenkin metsässä nähtyään se juoksi ulkoiluttajansa jalkojen taaksi vain ihmettelemään >>isoa, pelottavaa otusta>>. Ihmisten kanssa ulkoillessa se kulkee aivan ihmisten kannoilla, eikä remmissäkään ollessaan vedä lainkaan. Se koira on rauhallinen kuin mikä, eikä sen omistaja enää muuta käyttötarkoitusta sille löydä kuin seurakoiran, sillä se ei edes vaadi paljoa liikuntaa, vaan makoilee mieluusti sohvalla melkein aamusta iltaan, eikä edes piittaa vieraiden saapumisesta kylään, vaikka onkin niille ystävällinen ja tykkää haastaa toisia koiria leikkiin. Tosin metsälle se koira ei ole ennen päässytkään, vaan ainoastaan ulkotarhassa asunut, joten ilmeisesti ei rodustaan huolimatta tajua metsästyksestä mitään, vaan on kuin lotossa voittanut tarhavankeudesta päästyään.

      • aira samulin

        Ja vielä kerran metsää
        Uskokaa jo se on nähty niin monta kertaa. Antakaa koiran hakea aivan rauhassa,itsellä 3 suokkia joku oli vaikee ja joku helppo tapaus mut kaikki ajaa paukuttaa ! Jos se on sulalla ottanu ylös niin ottaase sen lumeltakin, ensi lumi vaan uus elementti koiralla ja joka reikä mikä lumessa on niin kiinnostaa! kokemusta myös itsellä samanlaisesta tapauksesta! nyt koiralla ikää 1,5v ja toimii melekosen hyvin vaikka ensi kertaa lumella oli äänen anto erittäin huonoa mutta paranee koko ajan! JA vielä kerran metsää, istut vaan paikallaan ja annat koiran hakea.


    • Annettava vaan etsiä,eikä miehen liikkua jos on jälkiä puppelista.Otat evästä reppuun ja rupeat istuksimaan,kyllä tervejärkinen koira näkee ettei muu auta kun ruveta etsimään omin neuvoin.
      Jos tuon ikäinen ei ala ruveta itse työsketelemään niin seuraava on sitten vihtavuorensertti.
      On sen verran jo kokemusta,vaikkei olekkaan tällähetkellä koiraa.Kuoli viikko sitten syliin suomenajokoiranarttu reilun 5vuon ikäisenä.

      • joo.o

        5v uros. keuhkoödemä ja sydämen laajentuma. kyllä suomalainen ajaa jos terveenä säilyy, vaan alkaa harvinaisia olla terveinä 10v säilyneet ajokoirat. sen siitä saa kun kaikki suomenajokoirat on sukua keskenään..


      • joo.o kirjoitti:

        5v uros. keuhkoödemä ja sydämen laajentuma. kyllä suomalainen ajaa jos terveenä säilyy, vaan alkaa harvinaisia olla terveinä 10v säilyneet ajokoirat. sen siitä saa kun kaikki suomenajokoirat on sukua keskenään..

        Tuo on valitettavasti totta.En ole enää aikoihin kuullu kellään olevan tervettä varsinkaan yli 10 vuotiasta suomenajokoiraa.Mulle tämä oli jo toinen,edellisestä oli viisi vuotta ja kaksi vuorokautta väliä.
        Alkaa jo tuntua, että en taida enää ottaa koiraa ollenkaan.On niin pilattu jalostuksella nekin jo,saati sitten muut.


    • hölömistynyt

      jo vain rupes homma toimimaa. tälle syksylle jo kuus kaatoo että terveiset vaan kangasniemelle hyvin pyyhkii

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Gallup: Kansalaiset eivät usko velkajarruun

      Puolet suomalaisista ei usko velkajarrun vaatimien sopeutusten toteutuvan, kertoo Iro Researchin kyselytutkimus. Kokoom
      Maailman menoa
      119
      1285
    2. Mä oon kallistumassa

      Rikosilmoitukseen!
      Suhteet
      226
      1048
    3. Ethän mies vielä

      luovu meistä? Haluaisin jo sun syliin.
      Ikävä
      67
      980
    4. Haaveilen edelleen

      Sinusta aika ajoin
      Ikävä
      58
      942
    5. Sinulle nainen

      En ehkä koskaan osannut sanoa tätä oikein. Minun vaikeuteni luottaa liittyi ennen kaikkea menettämisen pelkoon. Siihen
      Ikävä
      66
      906
    6. Martsusta tuli leuhka

      Ja ylimielinen. Hän ei nosta persettäkään ilmaseksi . Luulempa et nämä ei tee hyvää hyvinvointivalmennuksille.... Nannal
      Kotimaiset julkkisjuorut
      250
      850
    7. Kuisla Group Oy jättänyt yrityssaneeraushakemuksen

      Samalla yrityssaneeraukseen on hakeutunut Kuisla henkilökohtaisesti ja Seinäjoen Motelli Oy, joka omistaa Sorsanpesän ki
      Seinäjoki
      36
      788
    8. Hei rakkaani.

      Kohtaaminen lähestyy. Miten teemme sen? Kumpi ottaa yhteyttä vai törmäämmekö jossain sattumalta? Tuleva vaimosi
      Ikävä
      70
      775
    9. Ethän voinut nainen tietää, että rikot rikotun

      Omaa elämää taas mietin aamuyön tunteina. En vieläkään löytänyt muistin sokkeloista ainuttakaan onnen hetkeä. Kaipuu on
      Ikävä
      72
      762
    10. Tiedätkö sitä

      Että sinun äänesi on ihanan pehmeä
      Ikävä
      42
      726
    11. Uskallanko laittaa sulle viestiä?

      Se viesti on tossa valmiina ja lähettämistä vaille valmis. Kun ei kauhee sti tunneta niin eipä sillä olisi niin väliä. S
      Ikävä
      58
      690
    12. On paha olla

      Kun olen käyttäytynyt aiemmin kaivattua kohtaan kuin joku narsisti.
      Ikävä
      65
      668
    13. Kiulu myynnissä!

      Kiulu hakee taas uutta yrittäjää. https://www.yritysporssi.fi/etela-pohjanmaa-lansi-suomi-finland/myytavat/yritykset/ma
      Ähtäri
      26
      608
    14. Tulisiko naisille asettaa korkeammat eläkemaksut

      Tämä tuli mieleeni kun luin aamun lööppejä. Japanissa alkaa olla "uutta nuorisoa" ihan urakalla, ikä alkaa sadan jälkeen
      Sinkut
      181
      513
    15. Et pysty peittämään minulta

      Sinä olet hyvä peittämään asioita niin halutessasi. Pystyt pitkiäkin aikoja salaamaan juttuja. Juuri mietin tuossa, olet
      Ikävä
      47
      504
    16. Mikä tekee kaivatustasi

      Haluttavan?
      Ikävä
      18
      488
    17. Mies joka on oikeasti kiinnostunut

      Ja näkee sut pitkäaikaisena kumppanina, siirtää vaikka vuoria selvittääkseen asiat eikä ota pienintäkään riskiä menettää
      Ikävä
      103
      487
    18. Onko nyt kaikki asiat käyty läpi?

      Mun mielestä on👍
      Ikävä
      69
      487
    19. Vieläkin saat

      Sydämen tykyttämään. Vaikka emme näe
      Ikävä
      24
      484
    20. Mitä oikein tapahtui? Maajussi-Jetta sai tylyt pakit - Sulhoehdokas selittää: "Ei lentänyt kipinät"

      Maajussille morsian -sarjassa etsitään rakkautta ja rinnalle kumppania. Yksi maajusseista on Jetta - liikunnallinen ja
      Maajussille morsian
      12
      477
    Aihe