Puuveneen tervaus?

fiskari

Vanha fiskarini pitäisi kyllästää sisältä uudestaan.
Millaisia kokemuksia muilla on kaupoissa myytävästä venetervasta?

4

1367

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Ei puuta tuppeen

      Puufiskarisi on varmaan joko tervattu, maalattu tai lakattu ulkopuolelta? - Melko varmaa on, että venettä ei pidä käsitellä niin, että puu jää "tuppeen". - Käsittele vene sisäpuolelta maaliöljyllä (vernissa), tai sitten seoksella, jossa on tervaa, maaliöljyä ja tärpättiä, kutakin noin yksi kolmasosa. - Itse olen käsitellyt jo 10 vuotta soutuveneeni sisältä ja ulkoa ko. seuksella - ja on hyvä.

    • puuveneen omistaja

      Itse olen ostanut puuveneen(7.20m) n.viisi vuotta sitten... Kyseinen vene oli lojut maissa n.kolme vuotta, kun siitä oli köli haljennut takaa. Uuusisin kölin ja poistin pinnasta paalin, kun vene oli maalattu valkoiseksi ja sen jälkeen olen imeyttänyt siihen pellavaöljyä niin paljon, kun siihen menee sisälle ja se on toiminut hyvin. Pintaan olen laittanut viimeisillä kerroilla puoliksi pellavaöljyä ja lakaa jottaa saadaan pinta, jos haluaa kiiltävän pinnan niin tämän jälkeen voi vetää vielä pelkkää lakkaa pintaan. Mutta käsittääkseni sinulla on jo valmis pinta. Imuroi vene sisältä huolella, ettei lautojen rakoon jää mitään kiviä tai mitään mutakaan ylinmääräistä. Tämän jälkeen alat vain levittämään pellavaöljyä sisääle vaikka pensselillä. On myös toinen vaihtoehto. Olen itse käyttänyt moottoriöljyä, kun olen saanut hommat veneessä muuten kondikseen.. HUOM! Ehdotomasti puhdastta moottriöljyä. ei mitään jäteöljyä. Kysy lisää, niin kerron kokemuksistani.

      • Fiskari

        Eikö myös kaupoissa myytävä veneterva ole hengittävä.Ulkopuolelta vene on maalattu ja sisäpuoli on käsitelty 3 vuotta sitten hengittävällä puunsuoja-aineella.Ajattelin tervan olevan ominaisuuksiltaan enemmän suojaava ja onhan siinä nostalgian tuoksu.


    • Jykä

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ihana on nähdä edes ohimennen

      Mitenköhän mies sua voisi lähestyä❤️? Oon lääpälläni suhun mutta en uskalla lähestyä vaikka vilkuilet ja huomaan että su
      Ikävä
      176
      10910
    2. ymmärrätkö miksi minua sattui?

      Vinkki, jätit tekemättä jotain.
      Ikävä
      78
      5495
    3. Mies, mua jotenkin kiinnostaa

      Että osaatko sä ollenkaan höllätä? Ootko aina kuin persiille ammuttu karhu. Pohtimassa muiden vikoja?
      Ikävä
      149
      5062
    4. Aamu on aina iltaa viisaampi.

      Hyvää huomenta rakas. Ajattelen sinua taas ja yritän keksiä keinoja luoksesi. Satuttaa, kun unohdan sinua joka päivä ene
      Ikävä
      23
      4212
    5. Moi kuumis.

      Just ajattelin sua. Oot mun rauha, turva ja lämpö. Olet monia muitakin asioita, mut noita tartten eniten. Pus.
      Ikävä
      43
      4042
    6. Juuri sinut kainaloon haluaisin nyt

      Sydän sykkii vain sinulle Sinä olet se jota kaipaan Sinä olet se josta uneksin Jos sinun rinnallesi jäädä saan Tän koko
      Ikävä
      36
      3883
    7. Saattaisimme olla yhdessä

      Vaarallinen yhdistelmä. Käsitin, että meillä molemmilla on samanlaista historiaa... Siitä huolimatta haluaisin kokeilla
      Ikävä
      38
      3678
    8. Miten hyvin tunnet kaivattusi?

      Mikä hänessä kiehtoo? Asiallisia vastauksia kiitos. 🙋🏻‍♂️
      Ikävä
      53
      3499
    9. Milloin olisi sinun ja kaivattusi

      Kaunein päivä? Kamalin hetki? Miksi? Kumpaa pyrit muistelemaan? Kumpi hallitsee mieltäsi?
      Ikävä
      47
      3379
    10. Ootko nainen jotenkin

      Epävarma ulkonäöstäsi
      Ikävä
      76
      3314
    Aihe