Keliakia ja tulehdusarvot

jokueräs

Minulla on vuosia etsitty syytä nivelkipuihin. Nyt törmäsin tietoon, että keliakia voi löytyä epämääräisten nivelkipujen taustalta. Seuraavalla lääkärikäynnilläni aion pyytää keliakiaverikokeita tai ainaki kysyä lääkärin mielipidettä asiaan. Siihen on kuitenkin aikaa vielä pari viikkoa, joten kysyn täältä.

Eli voiko hoitamaton keliakia nostaa tulehdusarvoja vai onko syitä niihin parempi etsiä muualta?

4

6799

    Vastaukset 4

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Keliakia since -01

      Jos sinulla on usein vatsavaivoja ja juuri noita nivelkipuja, voithan kysyä lääkärin mielipidettä asiaan laboratoriokokeista. Eihän niistä haittaakaan ole.

      Omalla ammattitaidolla ja järkeilyllä en uskoisi hoitamattoman keliakian nostavan crp-arvoa. Koska crp:hän on tulehdusarvo ja siten määrittelee mahdolliset infektiot tai tulehdukset kehossa ja keliakiahan on sairaus. Toisaalta jos ohutsuoli on mennyt niin huonoon kuntoon, että se on tulehtunut totta kai silloin crp nousee.

      Harmi kun en osaa paremmin autta, mutta siinä mielipiteeni asiaan.

    • gluein-free

      Mulla oli tulehdusarvot koholla ja keliakia löytyi. Ruokavaliomuutoksen jälkeen CRP palasi normaaliksi ja ainakin lääkärin mukaan se voi johtua myös keliakiasta. Tietysti CRP:n kohoamisen taustalla voi olla moni muukin asia, joten lääkäri osaa arvioida toimenpiteet parhaiten.

      • jokueräs

        Oli sitä mieltä, että vatsan löysyyden aiheuttaa lääkitys eikä oireisto kuulemma muutenkaan oikein sovi keliakiaan. Ei siis laittanut edes verikokeisiin.


      • trhrhrh
        jokueräs kirjoitti:

        Oli sitä mieltä, että vatsan löysyyden aiheuttaa lääkitys eikä oireisto kuulemma muutenkaan oikein sovi keliakiaan. Ei siis laittanut edes verikokeisiin.

        Olispa ollu joku toinen lekuri niin olis saattanu laittaa kokeisiinkin,ei kannattas jättää tohon tota hommaa vaa hakea toisen lekurin mielipide,nehän ei tiedä esim kilpirauhasen vajaa tai ylitoiminnasta mitään,sunki oireet sopis siihenkin siinä kun on kymmeniä eri oireita


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomalaisten pinna paloi - Ärsytys iskee uudesta TTK-juontajasta "Eihän tälle voi kun nauraa"

      Oliko Veronica Verho hyvä valinta TTK-juontajaksi? Uuden TTK-juontajan henkilöllisyyttä on arvailtu siitä asti, kun Va
      Suomalaiset julkkikset
      109
      2300
    2. Mitä tapahtuu?

      Mitä tapahtuu Humalojalla? Poliiseja talon ympärillä ja paljon ihmisiä pitkin pihoja???
      Haapavesi
      26
      954
    3. T rakastan sua

      vaikket sitä usko
      Ikävä
      71
      902
    4. Mitäpä luulet että tykkääkö

      kukaan kaivatustasi ?
      Ikävä
      103
      896
    5. Varmaan aika moni

      Haluaisi sinut enemmän kuin mielellään
      Ikävä
      48
      845
    6. Suomi on viittä vaille sodassa Venäjän kanssa...

      ...syynä tähän on kokoomuslainen presidenttimme Stubb. Hän on ainoa eurooppalaisen maan johtaja, joka kärkkäästi ja taha
      Maailman menoa
      568
      830
    7. Miksi et lähesty minua

      Jos kerran kaipaat, mies? Mitä pelkäät?
      Ikävä
      82
      728
    8. Olen vähän epävarma siitä, oletko kiltti

      Nainen, ensivaikutelma oli, että olet tosi hyväsydäminen eli siinä mielessä harvinaisuus. Eli et mene virran mukana, etk
      Ikävä
      76
      670
    9. Herkkä, hellä, aurinkoinen, kaunis upea, valonsäde on hän nainen

      Ja myös fiksu, älykäs ja luonnonläheinen. Erittäin mielenkiintoinen ja kiltti ihminen. Haluan tuntea hänet, koska kaik
      Ikävä
      25
      624
    10. Kai sä olet

      Luovuttanut mun suhteen.
      Ikävä
      64
      606
    Aihe