Millä aineella ihminen pidetään unessa sairaalassa? Olin kerran pari vuorokautta "nukkumassa2 eräässä hoitolaitoksessa. Sen jälkeen sieltä lähdettyäni oli uskomaton olo. Niin virkeä levännyt, ei mitään vieroitusoireita. Usein haluaisin kokea tuon saman, siksi heikkoa uneni on johon liittyy päiväväsymys.
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
unettomuuteen voidaan sairaalassa antaa erilaisia lääkkeitä, mitä nyt milloinkin katsotaan parhaaksi.
Olitko saanut jonkun vamman tms. ja sinua pidettiin sitten narkoosissa pari vuorokautta?
Hoitolaitoksessa? Siis sairaalassako?
voit itse lukea mitä lääkityksiä sinulle on hoitoaikana annettu.
Toki voisin kysyä, mutta tuskin antaisaivat ko. ainetta minulle omaa käyttööni kotiin ilman lääkärin jatkuvaa valvontaa!
Olin muistaakesni kolme vrk sairaalassa juomisen takia. Pitivät joko omalla päätöksellään ja/tai pyynnöstäni minua koko ajan unessa. Oli se kokemus poistua sieltä. Miten paljon uni parantaa oloa ja tekee aivotoiminnalle hyvää! Maailma oli muutmassa päivässä muuttunut ihan toiseksi- Ja ajatukset muuttuneet. Ei sitä hirvittävää sisäistä tuskaa vaan toivoa, uusia suunnitelmia. Silläkin oli tarkoituksensa, koska olen en nyt itse tuon, mutta muidenkin asioiden takia raitistunut. Apu, jonka sain, saanut, kantaa!
Eli jos sinut on pidetty unessa, siis ei annattu unilääkkeitä vaan pidetty oikein unessa, niin ei onnistu kotona. Kunnon unessa pitämiseen tarvitaan leikkaussali, teho tai tarkkailuosastoa ja hengityskonetta. Kevyemmässä unessa pitäminen onnistuu niin, että oma hengitys säilyy, mutta hoitaja on koko ajan vieressä koska hengitys voi lakata milloin vain.
Kemiallinen uni ei virkistytä samalla lailla kuin normaali, mutta jos on ollut pahoja vieroitusoireita, niin herätessä elimistön puhdistuttua olo on varmasti paljon parempi.
Suomessa ei kovin paljoa vieroitushoitoon käytetä nukutusta, mutta maailmalla jossakin maissa kyllä.