Onko teitä?

Olen lueskellut ahkerasti niin kasvikirjoja kuin palstoja, mutta mikään ei vakuuta. Kysynkin onko todella niin kuin kirjat väittävät että flamingonkukkaa ei ole helppo kasvattaa tavallisessa asuinhuoneistossa?

En nyt pyydä ohjeita vaan haluan tietää onko niitä jotka ovat saaneet kasvinsa viihtymään pidempäänkin?
4209
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Minullakin kuoli 6 kuukauden kuluttua, voi kumpa joku voisi neuvoa miten sen saa hengissä pysymään.

Minusta se on ihana kasvi

Äänestä

mulla toi flamingonkukka tuntuu kasvavan vähän
liiankin kanssa....sitä aina välillä kyllä
leikkelenkin...eli otan noi isoimmat lehdet pois...(tietenkin hyötykäytän ne:) )
mulla on toi kasvi aika valoisassa paikassa.
jokaisella kastelukerralla olen antanut sille
kukkaravinnetta...paitsi jokatoisella kun annan
sille akvaariovettä!....josko se siinä olikin se taika:))))))...kokeileppa hapettaa se kasteluvesi:)
olen muuten kuullut että veden laatukin vaikuttaa...meillä on hyvä vesi:)(vissiin:))) )
niin ja kastelen muuten säännöllisesti kukkani....meillä kukat saa ruokaa:)lauantaisin:)

Äänestä
  • Eli antaa sitä vettä mikä olisi menossa akvaarioon ei tulossa sieltä?

    Olipas mukava kuulla että joku on saanut kasvin pysymään hengissä. Tiedosta innostuneena taidan käydä huomenna kukkakaupassa. Kiitos sinulle ja hyvää kesää.

    Äänestä

  • Esko kirjoitti:

    Eli antaa sitä vettä mikä olisi menossa akvaarioon ei tulossa sieltä?

    Olipas mukava kuulla että joku on saanut kasvin pysymään hengissä. Tiedosta innostuneena taidan käydä huomenna kukkakaupassa. Kiitos sinulle ja hyvää kesää.

    sitä vettä akvaariosta olen antanut mikä on tulossa sieltä pois...onpa lannoitteetkin jo
    valmiina:)
    mutta jollei ole akvaarioo niin kannattaa
    hapettaa kasteluvesi ennen kukille antamista....
    eli laittaa vaikka jo edellisenä päivänä
    vesi kannuun.
    niin joo ja kastelen muuten kukkani aina
    lämpimällä vedellä(lannoitteet tietty mukana)..
    paitsi kun laitan sitä akvaario vettä:)
    hyvää kesää sullekkin:)ja onnea flamingon kanssa:)

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Falmingonkukkaomistajat kirjoitti:

Olen lueskellut ahkerasti niin kasvikirjoja kuin palstoja, mutta mikään ei vakuuta. Kysynkin onko todella niin kuin kirjat väittävät että flamingonkukkaa ei ole helppo kasvattaa tavallisessa asuinhuoneistossa?

En nyt pyydä ohjeita vaan haluan tietää onko niitä jotka ovat saaneet kasvinsa viihtymään pidempäänkin?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu