Onko sinulla kokemusta kommuuniasumisesta?

yhteisöllisyys

Onko suomessa ylipäätään kyseistä asumismuotoa? Kiinnostaisi tulevaisuudessa. Hyvin toimivassa kommuunissa olisi varmaan edullisempaa asua kuin yksinään omassa -tai vuokra-asunnossa.

1

333

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kettux

      Kyllähän Suomessa kommuuniasumista harrastetaan. Se kuitenkin on aika uskomattoman harvinaista. Ihan toista kuin vaikkapa briteissä opiskelijoiden keskuudessa.

      Itse opiskielen Lapin yliopistossa ja yksi opiskelukaveri asuu viiden entuudesta tuntemattoman ihmisen kanssa. Heillä on yhteinen TV-huone ja keittiö ja jokaisella omat lukittavat huoneet. Heillä ei ole ollut mitään ongelmia niin tiskien, siivouksen tai metelin kanssa. Kaikki tulee tosi hyvin toimeen keskenään. Ja asuminenhan on halpaa.

      Se on kummallista, kuinka melkein kaikille ensimmäiseen kämppään muuttaville tuntuu olevan niin itsestäänselvyys, että muutetaan yksiöön. Onko suomalaiset niin epäsosiaalista porukkaa, ettei yhdessä asuminen onnistu? :D Kun ihan oikeasti, jo lapsena henkisen kehityksen edellytyksenä on muut ihmiset ja ihmissuhteet. Jotenkin niiden tärkeys vaan tuntuu häviävän aikuistuttaessa.

      Itse asun nyt solussa tosi mukavan kaverin kanssa ja musta se on hauskaa, että on joku jota moikata aamulla. Solukämppikseen ei tietysti yleensä voi vaikuttaa joten on ehkä vaikea löytyä oikeasti hyvää kämpistä muuttamalla soluun.

      Itse ainakin haaveilen, että kun muutan ensi vuonna Helsinkiin, pystyisin muuttaa jollain n. 4 hengen porukalla yhteen isoon kämppään. Minulle se ei ole siksi, että asuminen olisi halpaa, vaan siksi, että tykkään olla ihmisten ympäröimänä. Olisi kiva, että jos on tylsää, ei tarvitsisi kävellä kuin olkkariin ja todennäköisesti siellä olisi joku katsomassa telkkaria. Ja kommuunissa olisi aina kuitenkin se oma huone, mihin voi sulkeutua kun kaipaa omaa rauhaa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nainen näytät mummolta. :D

      Siks sua ei huoli kukaan.
      Ikävä
      172
      1984
    2. Kompostointitarkastaja tuli tarkastukselle!

      En ole ikinä kompostoinnut ja eilen kävi kompostointitarkastaja kylässä. Tosi hianoa byrokratiaa taas: "Laki edellyttää,
      82
      1450
    3. Varattais lähihotellista

      🥰 huone viikoksi. Oltais vaan ja tilattais huonepalvelusta herkkuja! Viikonloppukin käy jos et viikoksi ehdi ❤ Hyvää
      Ikävä
      182
      1394
    4. Nyt jäi velat perimättä

      Mikä idea se talo oli polttaa ja velalliset sisällä nyt jäi rahat saamatta
      Jämsänkoski
      10
      1127
    5. Ellen Jokikunnas muistelee Reino-koiraa - Ralph-poika koskettavalla tavalla esiin: "Kiitos, että..."

      RIP Reino. Lämmin osanotto suureen suruunne Ellen, Jari ja Ralph. Reino tuli tutuksi monelle suomalaiselle Unelmia Ita
      Tv-sarjat
      39
      1046
    6. Martinan aussikulta, missä?

      Mihin katosi Martina Aitolehden aussikulta kyselee Seiska!
      Kotimaiset julkkisjuorut
      210
      973
    7. Mitä tekisit jos kaivattusi olisi

      humalassa, kun tapaat hänet jossain seuraavalla kerralla?
      Ikävä
      94
      824
    8. Haluaisin sun kanssa yhteisen

      Elämän. Haluun sut.
      Ikävä
      38
      815
    9. Rakkauden kesä 2025

      Oletko valmis? 🥰
      Ikävä
      85
      805
    10. Meneekö eläinpuiston johto vaihtoon vaalien jälkeen?

      Ähtärissä kuhistaan ja kuiskitaan, että perussuomalaiset esittävät vaalien jälkeen, että eläinpuiston hallitus uusitaan
      Ähtäri
      49
      765
    Aihe