Käsijarru vaijeri Mondeo 2001-07

Kertokaas joku miten Käsijarruvaijeria pystyy löyhdyttämään Mondeossa vm2001 porrasperäisessä kun minulla on jäänyt käsijarruvaijeri jumiin kuskinpuolen takarenkaan luota ei palauta kunnolla ja vanne oli aivan tulikuuma kun tulin töistä äsken oli niin kuuma että vois vaikka paistaa siinä päällä jotain. miten sen saa löyhdytettyä?? ja minkälainen se on vaihtaa?? pistäkääs vastauksia?????
82922
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

taitaa olla vaijeri jäässä joten lämmitä niin varmaan aukeaa,aika helppo hommeli vaihtaa,mutta tuskin se sinulta onnistuu ja jos viet jonnekin firmaan niin aika kallista tulee laske itse hinta jos työhön menisi parituntia osat katso motonetistä hinnat,niinjuu siinä kasijarrukahvan juuressa on säätöruuvi

Äänestä

Ulkomuistista takapään rumpujarrun herkitely voisi mennä näin. Takapäässä on y-pala, joka jakaa sen käsijarruvaijerin vedon molemmille rummuille. Se on suurinpiirtein auton keskiviivalla auton alla takana alumiinisen pellin alla. Ne takapään jarruvaijerit on lyhyitä pätkiä ja todennäköisesti sinulla on toinen niistä pätkistä joko ruostunut tai rispaantunut.
* takapää ilmaa, rengas pois
* jarrurumpu pois ja käsijarrun herkut näkyy jarrurummun puolella.
* Pönkkää se auto pukin tai parrujen päälle, koska se lyhyt vaijeri irtoaa vain auton alta siitä y-haarukasta ja nyt on uitava auton alle
* vaijeri irti y-haarukasta. Tutkintaa ja herkistelyä crc:llä tai millä vaan keksit. Tai sitten uusi vaijerinpätkä sinne. Varaosa taitaa olla kympin luokkaa.
* hyvällä säkällä vaijeri on kunnossa ja pelkkä käsijarrumekanismin puhdistus ja herkistely rummun sisällä riittää

Ne vaijerit on kaikki tiukalla, koska käsijarrukahvassa on automaattikiristin ja toisaalta myös käsijarrumekanismissa rummun sisällä on kiristin, joka ottaa tyhjät pois. Niinpä niiden vaijereiden irroittaminen vaatii tiukaa vetoa, jotta saat tarvittavat löysät ensin. Minä huiskin lukkopihtien ja ison meisselin kanssa alla.



Jaa, että minkälainen se on vaihtaa? Paskamaista. Jos et ole umpimasokisti, niin vie kosla korjaamoon. Ne tekee työn suotsait ja ja asia hoituu pelkällä rahalla.

Äänestä
  • on levyt takana.
    Ite olen aina renkaanvaihdon yhteydessä herkistellyt ja voidellut käsijarruvaijerit -> no problems talvella.

    Äänestä

  • löytyä: itselläni löytyy mutta on senverran vanhempi.

    Äänestä

Itsellä oli aikoinaan samaa ongelmaa mk2 koppaisessa. Kerran oli mennyt aivan jumiin, piti meisselillä tökkiä satula auki, sitten hajotti satulan. Minusta syy näihin ongelmiin on kuiva jarruvaijeri. Varaosavaijerit on enemmän tai vähemmän kuivia heti asennettaessa ja asentajat ei viitsi rasvata niitä silloin. Tilalle pääsee vesi ja talvella sitten jäätyy. Itse olen liottanu pari päivä paksua öljyä vaijeriin ennen asennusta. Nyt on toiminut jo kaksi talvea ilman mitään ongelmia satulan ja vaijerin vaihdon jälkeen.

Äänestä
  • Mun autossa on levyt takana ja se on MK3 korimallinen jo

    Äänestä

Koko satsi uusiks. Käsijarrumekanismi satulassa on syöpynyt ja jumittunut kuravedestä. Vaihtosatulaa kehiin ja vaijeri uusi. Vaijeri pitää olla juuri saman mittainen kuin vanha (älä usko myyjien juttuja). Takapyörän laakerikin kannattasi vaihtaa samalla. Kokemusta on.

Äänestä

Pitkä ruuvimeisseli tai ohut rautatanko satulan ulokkeiden väliin auton takaa katsottuna ja väännät vipumekanismia jousen suuntaan (kyseisen renkaan pyörimissuunta) niin aukeaa. Onnistuu vaikka ilman tunkkia kun hoksaa mitä pitää tehdä. Sitten CRC:t väliin ja eestaas liikuttelua paljon.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


HANDE88 kirjoitti:

Kertokaas joku miten Käsijarruvaijeria pystyy löyhdyttämään Mondeossa vm2001 porrasperäisessä kun minulla on jäänyt käsijarruvaijeri jumiin kuskinpuolen takarenkaan luota ei palauta kunnolla ja vanne oli aivan tulikuuma kun tulin töistä äsken oli niin kuuma että vois vaikka paistaa siinä päällä jotain. miten sen saa löyhdytettyä?? ja minkälainen se on vaihtaa?? pistäkääs vastauksia?????

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu