Ihan vaan ajattelin...

...että jos minä ostan webbikameran ja kuulokkeet, niin millä ohjelmalla ne toimii ubuntussa, kun nettiyhteys on 1Mb/sek. Skype se oli windowsin puolella vai onko ensinkään käyttöjärjestelmäkohtainen?
Riittääkö tuo tiedonsiirtonopeus?
4219
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

juu skypen saa ubuntullekin...

Nopeus riittää puheluun hyvin, videon kanssa saattaa olla niin ja näin, riippuen siitä onko yhteys mokkulalla vai adsl linjalla...

Äänestä
  • Onko se niin, että näkyy, mutta enemmän niinku dia-esityksenä eli se kuva jäisi välillä pysähdyksiin tms?
    Näin mä oletan.

    Äänestä

  • enolekokeillut kirjoitti:

    Onko se niin, että näkyy, mutta enemmän niinku dia-esityksenä eli se kuva jäisi välillä pysähdyksiin tms?
    Näin mä oletan.

    Se riippuu verkon kuormituksesta. Joskus toimii sujuvasti, joskus taas juuri "dia-esityksenä"

    Äänestä

En muista oliko videokuvaa tehty Ubuntussa olevalle Skype käännökselle. En ole perehtynyt muihin protokolliin kunnolla.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


enolekokeillut kirjoitti:

...että jos minä ostan webbikameran ja kuulokkeet, niin millä ohjelmalla ne toimii ubuntussa, kun nettiyhteys on 1Mb/sek. Skype se oli windowsin puolella vai onko ensinkään käyttöjärjestelmäkohtainen?
Riittääkö tuo tiedonsiirtonopeus?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu