Tapani Kansa on yksi miehekkäimmistä miesjulkimoistamme. On aina herrasmiesmäisen miehekäästi ja tyylikkäästi pukeutunut kun on esiintymässä. En ole häntä lavalla koskaan rehjuvaatteissa nähnyt (vrt. Danny, Frederik, Simo Silmu, Topi Sorsakoski, jne...)
Miehekkyys on ennenkaikkea myös asennetta. Tapanissa näen sellaista suoraselkäisyyttä ja rehellistä rohkeutta olla oma itsensä ja vastuuta kantaa omien tekemistensä ja sanomistensa seuraukset. Tapani ei ole mikään selittelijiä eikä liioin nöyristele. Tapanilla on ollut omat vaikeutensa, mutta hänessä on peräänantamatonta sisua. Kykyä selvitä koettelemuksista.
Erottuaan vaimostaan Tapani ei ole sortunut siihen akkamaiseen piirteeseen jota monet eronneet julkismiehet ovat osoittaneet Tauski Peltosesta ja Nykäsen Matista lähtien, eli Tapsa ei ole sortunut mollaamaan ex- vaimoaan eikä syyllistämään tätä erosta lehtienpalstoilla.
Miehekäs tyyppi
8
247
Vastaukset
- Arvuuttelija vain
Näittekö lehdissä mainoksen Georg Ots konsertista. Kysymys: minkä etikettivirheen Tapsa oli tehnyt pukeutumisessaan kyseisessä mainoksessa?
- Lorujaje
Jaa-a...eipä tule nyt äkkiseltään mieleen.
- görgyj
Lorujaje kirjoitti:
Jaa-a...eipä tule nyt äkkiseltään mieleen.
miehekäs väline, ja Tapsukkahan muistuttaa erehdyttävästi sitä.
- ???????????????
Oli puku muttei kravattia. Sekö se oli se etikettivirhe ?
- ********************
En muista sitä mainosta tarkkaan, mutta olikohan Tapsallasiinä kuvassa taas smokki tai frakki ja rannekello kädessä ? Kellohan ei etikettien mukaan kuulu pitää ranteessa smokin tai frakin kanssa.
- Arvuuttelija vain
******************** kirjoitti:
En muista sitä mainosta tarkkaan, mutta olikohan Tapsallasiinä kuvassa taas smokki tai frakki ja rannekello kädessä ? Kellohan ei etikettien mukaan kuulu pitää ranteessa smokin tai frakin kanssa.
Tapsalla oli kravatti, mutta se oli samanvärinen kuin paita ja niin ei saa olla.
Mutta Tapsahan on työväenluokasta lähtöisin eikä sivistys ole tarttunut. - oukkidoukki!
Arvuuttelija vain kirjoitti:
Tapsalla oli kravatti, mutta se oli samanvärinen kuin paita ja niin ei saa olla.
Mutta Tapsahan on työväenluokasta lähtöisin eikä sivistys ole tarttunut.Joo, ei saisikaan. Jostain olen aina lukenut , että kravatin pitäisi olla voimakkaamman värinen kuin paita on. (Esim harmaan paidan kanssa olisi oltava vaikkapa musta kravatti, ei valkoista tai muuta vaaleaa väriä.)
Tapani pukeutuu keikoilleen huolitellusti, mutta tuskimpa hän tosiaankaan noista kaikista pukeutumisen etiketeistä perillä on ja niihin niin perehtynytkään. Arvuuttelija vain kirjoitti:
Tapsalla oli kravatti, mutta se oli samanvärinen kuin paita ja niin ei saa olla.
Mutta Tapsahan on työväenluokasta lähtöisin eikä sivistys ole tarttunut."Mutta Tapsahan on työväenluokasta lähtöisin eikä sivistys ole tarttunut"
Toi onkin yks niistä monista asioista minkätakia mä Tapsasta tykkään. En mä pitemmän päälle jaksais semmosta artistia joka aina ja joka tilanteessa pukeutuis ja käyttäytyis kaikkien hienostuneimpien ohjesääntöjen ja etikettien mukaan.
Tapsa pukeutuu siististi ja tyylikkäästi, mutta jos esim. se taskuliina puvun takin taskussa sattuu olemaan erivärinen kuin kravatti, niin ei se maata kaada.
Tapsahan valittiin kerran suomen parhaiten pukeutuvaksi mieheksi. Tapsa antoi sille tittelille piutpaut ja jossain lehtijutussa kertoi nauraneensa ja ihmetelleensä , että millä perustella hän sen nimityksen sai.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 30511706
- 1447156
- 1045972
Vanhempi mies
Jos yritän ajatella sinut pois sydämestäni, ikävä ja surullinen kaipuu tulee kaksin verroin kovempana. Olit mun unessa425329- 534409
Minne sä aina välillä joudut
Kun pitää hakemalla hakea sut sieltä ja sitten oot hetken aikaa esillä kunnes taas menet piiloon, en ymmärrä 🤔❤️ Oot ta304319- 623628
On niin vaikea olla lähelläsi
En saa ottaa kädestäsi kiinni, en saa halata. En saa silittää hiuksiasi. Enkä saa sinua koskaan omakseni. ☔ Miehelle na323621- 833248
Nyt peukut pystyyn
Nyt kaikki peukut pystyyn, siirtopersu on aikeissa muuttaa Kannuksesta pois. Facebookissa haukkui tänään Kannuksen peru223165