Kerjäänkö verta nenästäni, kun olemme lähdössä päivälennolla Phuketiin. Mukana ovat 3 aikuista ja kaksi lasta 4v 2v. Onko kokemuksia lasten kanssa???? Ja syy, miksi näin niin matka oli 1300€ halvempi
Päivälennolla Phuketiin
lapinakka77
281323
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 28
Vanhimmat
massia.fi
Lainaa myös prepaid liittymistä! 70 ja 140 euroa tilillesi.
www.massia.fi
Pikavippi
Vaivattomasti vippejä 50-300e Tekstaa ja hae heti!
SA.Sopulaina.fi/Pikavippi
Matkana VELAKSI. Hullu mies Huittisista syö enemmäbn kuin tienaa.
lento ole Oulusta...15 tuntia kidutusta yhdellä välilaskulla pienelle koneella. Eläimiä ei saisi lennolla kuljettaa noin kauan mutta turisteja kyllä Aivan hirveä kokemus.
Kyllä tuolla säästöllä kannattaa ottaa päivälento. Sinulla on sen ikäiset lapset, että nukkuvat varmaan päiväunet kuitenkin. Eiköhän siellä koneessakin nukuta ainakin osan aikaa. Kannattaa varata lapsille tekemistä ja evästä kun nuo koneruuat ei aina välttämättä maistu, eikä tarvi herätellä mahdollisesti nukkuvaa lasta syömään. Hyvää matkaa vaan!
niin pitkä matka että loppu matkasta on yö vaikka aloittaa päivällä. Itään päin mennessä yö tulee vastaan ja samoin aamu...riippuen milloin on lähtenyt mutta mikään lento ei ole pelkkä päivä...mahdoton ajatus.
viedä lentokoneeseen .....etkö tiennyt sitä.
Kyllä saa viedä pientä naposteltavaa kuten esim. sipsejä, keksejä, hedelmäsoseita, juomaa, joka on ostettu turvatarkastuksen jälkeen (Hki- Vantaalla limsa-automaatteja, joissa 0,5l limsaa kierrekorkilla, joka kätevämpi kuin tölkit koneesta ostaen ja heti saatavilla kun jano yllättää) Ja minulla on tästä kokemusta viime ja edellistalven Phuketin matkalta sekä kesän Krekan matkalta. Jopa suosittelivat matkatoimistossa pitkälle lennolle. Että näin.
kielletään omat eväät
Niin lukee, mutta käytännössä eivät kiellä ainakaan lapsiperheiltä pikkunaposteltavien vientiä koneeseen. En nyt tietenkää tarkoita mitään aterioita. Aikuisten kanssa on eri asia, he kyllä jaksavat odottaa kiltisti ruoka-annoksiansa, eikö niin?
Mikähän meihin mukaviin suomalaisiin oikein menee liikeenteessä.
Minusta tuin sivulla aika selvästi kerrottu mitä saa viedä ja mitä ei.
Mut aina joku kokee että tämä nyt ei itseasiassa minua koske. Ja jos kerta vielä kiellosta huolimatta vie ja koneen henkilökunta ei siitä erikseen huomauta, niin se on sitten sallittua.
No ehkä me ei olla niin mukavia, vaan ihan kuten nämä thai sivutkin osoittaa.
No jos muuten käyttäytyy fiksusti, niin mitä se sinua hiertää jos joku ottaa parivuotiaalle naperolle sipsipurkin. Tarkoitin todellakin lapsille sitä evästä. Voi hyvä luoja, kun sielä näkee paljon suurempiakin syntejä. Esim. edessäm
me isutunut mieshenkilö vetäisi taxfreesta ostamansa konjamiinipullon napaansa lennon aikana, eikä piru edes nukahtanut vaan höpisi kovalla äänellä. Silloin olisi tehnyt mieli vähän puuttua. Sitä paitsi, sehän on vain kanssamatkustajien etu, että lapset viihtyvät ja sen vuoksi näitä viihdykkeitä otetaan mukaan. Mutta ei kai nyt näin pienistä viitsi vikistä, eihän?
oli todennäköisesti tarkoitettu unilääkkeeksi, koska "suloiset pikku enkelisi" mölysivät.
Todellakin, ketä se haittaa jos ottaa lapselleen yhden sipsipurkin mukaan, ettei se lapsi itke koko lentoa ja valita, että on nälkä. Idiootti saa olla, muttei tartte.
Miten muuten menkun ollaan lähdössä Finnairilla nyt Phukettiin niin saako sinne ottaa omia eväitä?
Finnairin lennolle voi viedä jotain pikkupurtavaa. Sitä ei ole säännöissä kielletty toisin kuin Thomas cook ja Tui. Ne muistaakseni on kieltäneet omat eväät. Tuossa joku kirjoittikin jo naposteltavista. Olen samaa mieltä että lapsille kannattaa ottaa mukaan sellaista syömistä että saa pidettyä pikkuväen tyytyväisenä. Noita suunsoittajia ei kannata noteerata. Toivottavasti osaavat itse käyttäytyä lennolla - jos nyt matkustavatkaan oikeasti!
suosittelivat...matkatoimistossa...ostaako joku matkan vielä matkatoimistosta? Ei kai voi olla totta. Siis menee jonnekkin toimstoon ja tilaa sieltä mattkan...miksi?
kiellä jos viet koneeseen omaa juomaa, hedelmiä jne vaikka olisi mitkä säännöt. Näillä säännöillä vaan pyritään että saavat myytyä omia tuotteita...vesipullo maksoi 2,5 euroa jne. Mukana aina pikku syömistä oli sitten mikä yhtiö vain. Tuo Finnair on vaan jatkossa kuvioista pois kun pilaavat ihmisten lomat....LAKOILLA.
Ja mitäköhän ne sitten tekevät, jos viet omia syötäviä? Heittävät pois koneesta. Eihän tuolla kiellolla ole muuta tarkoitusta kuin, että saavat myytyä omia sikahintaisia tuotteitaan.
Kyllä kaikenlainen kansalaistottelemattomuus on paikallaan, kun tämänlaisia sääntöjä esitetään. Suomalaiset ovat vain niin lampaita ja yleensä noudattavat mitä ylemmältä taholta sanotaan.
Ja niinkuin joku totesi, kielto on perimmiltään tarkoitettu omia viinapulloja kohtaan ja sen minäkin ymmärrän, mutta en sitä, että vesipulloa tai pähkinäpussia ei saa viedä. Ennenkuin tarjoilut alkavat niin siinä usein vierähtää tunti jos toinenkin ennenkuin jotain saa suuhunsa.
Finskillä ei ole kukaan koskaan huomauttanut omista välipaloista. Suosin heitä jatkossakin.
huh huh. No Finnairin reittilennolla Thaimaahan oluet siiderit, limut, vedet ja viinit ILMAISIA. Kyllä tulee pakettimatkalle lisähintaa kun peruspalveluistakin kuten viihdekeskuksen käyttökin maksaa.Nin ja ne torkkupeitteetkin ja tyyny kuuluu hintaan. Mutta noi "omat eväät kuten hedelmät ei kyllä mene turvatarkastuksen läpi eli ne täytyy ostaa turvatarkastuksen jälkeen tunnetusti kalliista Helsinki-Vantaa lentokentältä.
Matkatoimistoon voi SOITTAA PUHELIMELLA (matka/lanka) ja kysellä matkaan liiityvistä asioista. Sitä tietoa ei tarvinnut ostaa. Sieltä voi aivan rauhassa kysellä matkaan liittyen mieltä askarruttavista asioista ja parempi vaihtoehto se onkin kun täällä saa "paskaa niskaan" kun yrittää keskustella matkustamisesta.
Olen muuten siitä lähtien ostanut matkat netin kautta, kun se tapa yleistyi. Opettele edes kirjoittamaan tai lue ainakin kerran läpi ennen kuin lähettelet noita typeriä kommentteja joka osiossa.
No vaikkapa siksi jos haluaa päästä suoraan Phuketiin 10 tunnissa eikä mennä bangkokin kautta ja matkaan menee paljon enemmän aikaa, siinä yksi syy. Toinen, että on suomenkieliset oppaat ja kaikki bussikuljetukset sun muut. Jos haluaa palvelua kannattaa mennämatkatoistomatkoilla.
"Mutta noi "omat eväät kuten hedelmät ei kyllä mene turvatarkastuksen läpi eli ne täytyy ostaa turvatarkastuksen jälkeen tunnetusti kalliista Helsinki-Vantaa lentokentältä."
HAH! Viime kerralla laitoin mandariinit ja pari pientä rusinarasiaa läpinäkyvään pussiin ja pussi tarkastushihnalle. Kun oli napero kainalossa niin minkäänlaista mainintaa ko. tuotteista ei tullut ja tämä oli vajaa vuosi sitten.
ja olivat ilmaisia...ei ihme että Finnair antoi tänään tulosvaroituksen...
lentoyhtiö mutta ei tiedä että on juuri menossa lakkoon...muut lentää...siis ei ole minun yhtiö enää ikinä.Kyllä välipalan saa viedä mille yhtiölle vaan...kukaan ei sitä voi kieltää mutta minulle on tärkeintä että koneet lentää.Syön sitten perillä.
että ovat mielissään kun kyselet heiltä kohteista puhelimella ja tilaat matkan sitten netistä...mistä se matkatoimisto nyt vetää....mieti nyt helvetissä ennenkuin alat rääkymään...tyhmä olet ja käytät ihmisten aikaa väärin...sinut varmaan tunnetaan ko toimistoissa "NYT SE TAAS KYSELEE"
takia tarvita mennä matkatoimistoon...ei edes soittaa vaan kaikki hoituu netissä. eihän niitä matkatoimistoja juurikaan enää ole...teitä varten ei kannata edes pitää...Jos menee Thaimaahan niin en edes käytä mitään bussikuljetuksia sillä takseja on ja lähes ilmaisia.
soittaa. Jos ostat matkan vaikkapa Aurinkomatkojen nettisivuilta niin voit soita heidän puhelinpalvelunumeroon ja kysellä lisää asioista. Olet silloin heidän maksava asiakas.
Poistu nyt täältä huutamasta. Sinulla ei ole mitään järkevää antia. Olen sivusta seurannut sinun kommettejasi milloin mistäkin asiasta, joka osiossa. Näyttää siltä että olet turhautunut ressukka, joka vain haaveilee Thaimaanmatkoista. Katkeruuksissas purat sitä matkailukeskustelufoorumeissa.
On ihan jo oman edun mukaista ettet rääkkää itseäsi lukemalla toisten matkasuunnitelmista. Ehkä joskus - jonain päivänä sinäkin pääset tuulettumaan etelän lämpöön. Kaikkea hyvää silti sinullekin!
sillä jos käyt oman kaupungin matkatoimistossa joka myy esim. aurinkomatkoja ja tilaat netistä matkan niin kyselyt menevät Aurinkomatkojen Helsingin toimistoon...ei siis esim. Oulun jne...tässä on se juttu. Ei kukaan nykyään tarviste oikeasti matkatoimistoa matkan tilaamiseen ja neuvoja saa sitten itse matkanjärjestejältä tai lentoyhtilöltä.
1,20 € minuutti pvm