Peukalon kohta lapasissa?? Apua!

neulojaaaa

Joka paikassa lukee että lapasiin peukalon oikea kohta on vasemman käden lapasessa toisella puikolla ja oikean käden lapasessa kolmannella puikolla. Mutta ei kerrota tehdäänkö reikä puikon alkuun vai loppuun? Voisiko joku auttaa?

4

3895

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Vanttuilija

      Laita se lapasentekele pöydälle ja paina tasaiseksi, niin että puikot työssä ovat järjestyksessä ykkösestä neljään. Kuvittele peukalon paikka. Laita vaikka oma kätesi siihen päälle. Vastaus löytyi. Toiseen tulee puikon alkuun ja toiseen käteen puikon loppuun. Sillä varmistat, että peukku tulee reunaan, eikä keskelle kämmentä. En vastannut suoraan kysymykseen, vaan annan sinun itse konkreettisesti löytää sen peukalon paikan.

      Opettele tekemään kiilapeukalo, se on varsinkin ohuemmasta langasta tehdyissä lapasissa istuvampi.

    • .

      Onko tuttavapiirissä neulojia? Itselleni ainakin alkuun lehtien ja netin ohjekaaviot ja neuvot olivat täyttä hepreaa, kunnes niitä oppi viisaamman avustuksella lukemaan. :)
      Jos ei, niin Novitan sivuilla nyt ainakin on suht selkeät ohjeet. Myös kiilapeukaloon, joka kyllä on parempi :)

    • ..

      Vasemmassa tumpussa vasempaan äärilaitaan, oikeassa oikeaan. Itse laitan 9 silmukkaa apulangalla.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Upea peppuisella naisella

      Upea peppuisella naisella on upea peppu.
      Ikävä
      90
      6352
    2. Nikkalassa vauhdilla nokka kohti taivasta

      Mitähän Darwin sanoisi näistä 4 suomalaisesta, jotka kävivät Haparandan puolella näyttämässä, kuinka Suomi auto kulkee t
      Tornio ja Haaparanta
      30
      3803
    3. törniöläiset kaaharit haaparannassa

      isäpapan autolla kaahatta 270 km/h metsään https://www.lapinkansa.fi/nsd-kaksi-suomalaista-kuoli-kolarissa-haaparannall/
      Tornio ja Haaparanta
      28
      3170
    4. Sitä saa mitä tilaa Perussuomalaiset!

      https://yle.fi/a/74-20160212 SDP:n kannatus se vain nousee ja Keskusta on kolmantena. Kokoomus saanut pienen osan persu
      Maailman menoa
      370
      1726
    5. Mihin se sysipska hävisi?

      Katso Frida Kahlo elämäkerta ja opi.
      Ikävä
      33
      1398
    6. Upea peppuisella miehellä

      Upea peppuisella miehellä on upea peppu.
      Ikävä
      27
      1330
    7. Eelin, 20, itsemurhakirje - Suomalaisen terveydenhuollon virhe maksoi nuoren elämän

      Yksikin mielenterveysongelmien takia menetetty nuori on liikaa. Masennusta sairastava Eeli Syrjälä, 20, ehti asua ensi
      Maailman menoa
      46
      959
    8. Anteeksi kulta

      En oo jaksanut pahemmin kirjoitella, kun oo ollut tosi väsynyt. Mut ikävä on mieletön ja haluisin kuiskata korvaasi, hyv
      Ikävä
      11
      956
    9. Perttu Sirviö laukoo täydestä tuutista - Farmi Suomi -kisaajista kovaa tekstiä "Pari mätää munaa..."

      Ohhoh, Farmilla tunteet alkaa käydä kuumana, kun julkkiksia tippuu jaksosta toiseen! Varo sisältöpaljastuksia: https:
      Tv-sarjat
      11
      880
    10. Tykkään susta todella

      Paljon. Olet ihana ❤️
      Ikävä
      42
      859
    Aihe