paha

Kyllä kun minä asuin Iisalmessa niin en tiedä , opiskeluaikana kaikki oli ihan kivaa ,muutenkin reilua meininkiä . Sitten kun muutin asumaan Iisalmeen huomasin omituisten naapureitten kyttäävän ,vaanivan ja tarkkailevan. Kysyin vielä tuttavaltani jotka kävivät kylässä vahvistusta asiaan. He sanoivat että se on normaalia Iisalmelaista . Naapuri haluaa tietää asiasi.----Muutin pois mutten kerro minne niin ette tule perässä.
5384
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

kaikki iisalmelaiset ovat just tuollaisia, iiden on koko junttisavon ryppyreikä

Äänestä

Minä muutin Jyväskylään. Tossa naapurissa on yksi sinkkuna asuva, aika nuori mies. Tuli aina ennen kytättyä sitä, kun sillä oli aina silloin tällöin uus nainen kainalossa ja vähän juoneelta muutenkin tuntui. Sitten mä tajusin, ettei se ketään muuta kiinnostanut. Vähän aikaa mua nolotti, mutta oon alkanu sopeutuun...

Äänestä

Sinänsä se voi tuntua joskus pahalta, jos huomaa jonkun tarkailevan jokaisen oman liikkeen (lähdön ja tulon). Toisaalta jonkinlainen tarkkailu on hyväksikin, ettei naapurit tekisi ihan mitä sattuu, laitontakin. Nykyisin on paljon rattijuoppoja, huumeidenkäyttäjiä, ilkivallatekijöitä jne. Kyllä jonkun on pakko pitää heitä silmällä, koska ei poliisilla ole mahdollisuutta kaikkea valvoa.

Ajatellaanpa jos ei puututtaisi koskaan naapurista kuuluvaan tappeluun ja mekastukseen, niin monet pahoinpitelyt ja heikompien sortaminen jäisi tulematta ilmi. Kaikella on myös se toinenpuoli. Teet niin tai näin, niin aina väärinpäin.

Äänestä
  • ai tarkkaulu ? tarkoitat varmaan sairasta kyttäämistä kun muuta tekemistä ole.

    Äänestä

  • awRtyseu kirjoitti:

    ai tarkkaulu ? tarkoitat varmaan sairasta kyttäämistä kun muuta tekemistä ole.

    Tarkoitan ihan normaalia pihalle katselua, vaikkapa ajankuluksi. Kyllä sitä saa olla kiinnostunut ihmisten menemisistä ja tulemisista, kun ei tee siitä mitään juoruilun aihetta. Itsestä se on kiinni mikä haittaa. Minulle on ainakin ihan sama jos tarkkailevat, koska en tee mitään laitonta. Jos kuitenkin seurailu häiritsee omaa käyttäytymistä, niin se vain pitäisi itse oppia olemaan välittämättä siitä.

    Tulee ajatus esim. niin yksinkertaisesta asiasta kuin kumpaa puolta kävellä kevyenliikenteenväylällä. Senhän saa jalalkulkija vapaasti valita. On kuitenkin ihmisiä jotka tuhoaa "päivänpaisteen" ajattelemalla, että tämä minun valitsemani puoli on se ainut oikea.

    Onkin hyvä kysyä itseltään onko jostakin tekemisestä huono omatunto. Jos ei ole, niin silloin voi mennä ja tulla vapaasti, eikä naapureiden katseet ja tarkailut vaikuta tekemisiin mitään. Silloin voisi kuvitella ihmisten katseiden haittaavan, jos aina ajatuksissa pyörii se Suomalaisten ns. pahe, eli mitähän nuo toiset minusta nyt ajattelevat.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


olkaa mitevaa kirjoitti:

Kyllä kun minä asuin Iisalmessa niin en tiedä , opiskeluaikana kaikki oli ihan kivaa ,muutenkin reilua meininkiä . Sitten kun muutin asumaan Iisalmeen huomasin omituisten naapureitten kyttäävän ,vaanivan ja tarkkailevan. Kysyin vielä tuttavaltani jotka kävivät kylässä vahvistusta asiaan. He sanoivat että se on normaalia Iisalmelaista . Naapuri haluaa tietää asiasi.----Muutin pois mutten kerro minne niin ette tule perässä.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu