Biopolttoaineiden haitallisuus

katsokaapa

http://areena.yle.fi/video/1475699

"Ulkolinja: Myytti palmuöljystä
Teollisuusmaissa uskotaan biopolttoaineisiin. Palmuöljyviljelmiä raivataan sademetsiin, monen heimon ja uhanalaisen eliölajin asuinseuduille. Samalla ruoan hinta kallistuu, eikä paikallisilla ole varaa edes riisiin."


Hyvä dokumentti. Valitettavasti vain paljastaa palmuöljyn ja jatropan vievän maata ruuantuotannolta, sekä muuttavan luonnonympäristöjä.
Ainoa realistinen ratkaisu energiakysymyksiin on merkittävä kulutuksen järkeistäminen, sekä ihmisten lukumäärän rajoittaminen.

1

440

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • pahajuttu

      http://www.greenpeace.org/raw/content/finland/fi/mediakeskus/dokumentit/protection-money.pdf

      "Greenpeacen uusi raportti osoittaa, kuinka sademetsäalueita laittomasti raivaava sellu- ja metsäteollisuus uhkaa vesittää orastavat toimet Indonesian metsäkadon pysäyttämiseksi.

      Norja on luvannut miljardi dollaria Indonesian metsien suojeluun ja kasvihuonekaasupäästöjen vähentämiseen, mutta sellu- ja palmuöljyteollisuus pyrkii hyödyntämään Indonesian hallituksen tulkinnanvaraisia metsien ja joutomaiden määritelmiäa. Pahimmillaan kansainvälisellä rahoituksella päädytään tukemaan teollisuuden laajenemista sademetsiin ja turvemaille."

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä tahtuu Kasperi Viita/Suviviita

      Poliisia ja ambulanssia iso määrä.
      Seinäjoki
      81
      3137
    2. Mikä on kaivattusi

      ammatti?
      Ikävä
      75
      1281
    3. Kalasataman talossa lienee rakennusvirhe

      Ei pitäisi olla mahdollista parvekkeen kautta tulipalon kiivetä katolle saakka kuin korkeintaan ylimmästä kerroksesta.
      Maailman menoa
      163
      1181
    4. Kristillinen Kaste on syntisten kaste, ei itsensä uskoviksi julistaneiden kaste

      Raamatun mukaan vain syntisyyden vuoksi kastetut saavat kasteen hyödyn, syntien anteeksisaamisen ja Pyhän Hengen lahjan
      Kaste
      240
      1030
    5. Kaipaatko nainen

      Semmoista tosi hankalaa ja arkaa miestä? Pitäisitkö hänet aina omanasi jos saisit hänet? Miten huomioisit hänen herkkyyd
      Ikävä
      103
      961
    6. Venäjä teki mahtavan iskun Kiovaan?

      Miksi Ukraina ei kykene tekemään Moskovaan yhtä mahtavia iskuja.
      Maailman menoa
      310
      932
    7. Onko kaivattusi ulkonäkö

      tarpeeksi miellyttävä? 🥕
      Ikävä
      43
      839
    8. Milloin ymmärsit

      Milloin tunnistit, että sinulle kirjoitetaan ja kuka kirjoittaa? Tarkka päivämäärä ja kellonaika 😉 Önnönnöö, jos ei os
      Ikävä
      78
      825
    9. Nojatuoli !

      Uutta kehiin, kun edellinen pikavauhtia täyttyi, pitäisikö kiittää näitä asian jouduttaneita? Pilvet leijaa, sadetta en
      80 plus
      124
      815
    10. Mökille pariksi viikoksi hänen kanssaan

      Ei teknologialaitteita. Niin ❤️
      Ikävä
      92
      794
    Aihe