Paritalon ilmanvaihdon parantaminen

Harakoille menee...

Asumme pienessä taloyhtiössä, jossa on kolme 1991 rakennettua paritaloa. Nämä grynderien lahjat ihmiskunnalle on varustettu ajan hengen mukaan huippuimurilla, joka imee ilmaa keittiöstä, WC:stä, kylpyhuoneesta ja saunasta.

Korvausilmaa tulee makuuhuoneen, olohuoneen ja kylpyhuoneen raitisilmaventtiileistä mallia "ampuma-aukko". Talot ovat yksikerroksisia ja ilmanvaihdon putket menevät yläpohjassa sentään jollainlailla eristettynä ettei konsensiota tapahdu.

Mutta asiaan: älytönhän tuo ratkaisu on energiankulutuksen kannalta. Lisäksi esim. tälläisillä pakkasilla on asunnoissa jonkinverran vedontunnetta kun huippari imee pakkasilmaa sisään räppänistä.

Näitä tallaisia taloja on Suomi täynnä. Joten onko joku kehitellyt sopivaa saneerauspakettia, jolla saisi ilmanvaihdon kohtuuhintaan laitettua kuntoon. Eli räppänät umpeen, koneellinen ilmanvaihto lämmöntalteenotolla ja huippari jäisi vain keittiön käryjen poistamiseen.

Ihanteellisesti voisi hyödyntää olemassaolevia poistoilmakanavia ja LTO -laitteen voisi sijoittaa kylmään tilaan yläpohjaan. Sitten vain tuloilmalle pitäisi puhkaista kattoon reikä ja samoin viedä makuuhuoneeseen ja olkkariin tuloilmakanavat.

Eli onko joku tehnyt? Osaako joku ehdottaa sopivia laitteita moiseen? Asunnot eivät ole kovin isoja ~70m2, joten suuriin investointeihin ei kannata lähteä jos rahaa aikoo säästää (asumismukavuuden lisäksi).

2

581

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Ainakin Enerventillä taitaa olla malleja, jotka voidaan sijoittaa kylmälle ullakolle. Jos tilaa on, niin putkitukset kunnollisine eristyksineen ei ole ylivoimainen tehtävä. 50 mm ilamstointimattoa putkien ympärille ja päälle reilusti puhallusvilla (paranee katon eristys siinä sivussa)

      Jos ullakko on tehty tolkuttoman matalaksi, niin olen nähnyt mainoksia systeemistä, jossa LTO-koneen jakolaatikolta lähtee jokeiselle venttiilille oma n 70 mm halkaisijainen putki. Noin ohuet putket on helppo piilottaa alaslaskuihin.

    • masokisti-ilm

      Kerran vuoteen olen ottanut ilmastoinnin saneerauksen vanhaan taloon. On näköjään aina unohtunut työn p...skamaisuus.
      Ideahan sinulla oli jo valmiina ja toteutus niin kuin esitit. Valmiiseen taloon puhallusvillojen sekaan on tosiaankin työläs tehtävä. Työssä säästää jonkin verran, jos vanhan poistoilmakanaviston voi jättää uuteen järjestelmään. Hintaa remontille tulee silti taatusti enemmän kuin uuteen taloon tehtävään ilmastointiin. Minä suosittelisin ilmastointikoneen asentamista kodinhoitohuoneeseen yläkaappiin. Pieni kone vie tilaa n. 50x50x50cm.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. IL - Patteriauto syttyi parkkihallissa Tampereella - 50 autoa LUNASTUKSEEN!

      "Palon aikaan parkkihallissa oli 90 autoa, joista noin 50 tuhoutui palossa korjauskelvottomiksi. Lisäksi palo vaurioitti
      Maailman menoa
      295
      46160
    2. Kristillisistä Siionisteista asiallista tietoa Hesarissa.

      KD ja Persut ovat kaiken takana avoimesti!
      Maailman menoa
      55
      11569
    3. Persut JYTKYTTÄÄ ylös, ohi kepun! +2,1 %

      Persut palasi kolmen suurimman joukkoon ja on matkalla kohti kevään 2027 eduskuntavaalivoittoa. Sosialistit ovat syöksy
      Maailman menoa
      276
      11204
    4. Sanna Marin saa ylistystä Hillary Clintonilta

      Jos joku ei tiedä kuka tämä rouva Hillary Clinton on, niin kerrottakoon "fun fact", eli hän on se keneltä Donald Trump
      Maailman menoa
      58
      9966
    5. Ja jälleen uusi latauksessa olleen sähköauton palo! Nyt Keravan Prisman parkkihallissa.

      IS 3.10.2025 Latauksessa ollut sähköauto syttyi yöllä tuleen Keravan Prisman parkkihallissa, Keski-Uudenmaan pelastusla
      Maailman menoa
      95
      8759
    6. Gallup, PS:lle JÄRISYTTÄVÄ nousu, SDP suurin laskija

      https://yle.fi/a/74-20186114 PS kovaa vauhtia nousemassa ennen 2027 vaaleja suurimmaksi puolueeksi. Nyt mennään jo etua
      Maailman menoa
      311
      6867
    7. Pakoputkipörisijä syttyi tuleen kesken ajon

      Kyydissä oli 7 henkilöä, mutta hyvä onni matkassa epäonnistuneesta käyttövoimavalinnasta huolimatta, eikä kukaan loukka
      Maailman menoa
      20
      3921
    8. Borat ärhäkkänä, syyttelee kokoomusta vilpin suojelusta

      Hänen mukaansa kokoomus seuraa ”toimettomana vierestä, kun vilpilliset firmat vievät urakat rehellisten nenän edestä”, j
      Maailman menoa
      7
      3616
    9. Tänään torille

      Tänään kuulema torilla tapahtuu klo.20. Tulkaaha paikalle kattoon.
      Hyrynsalmi
      89
      3540
    10. Kalja-Kristus Kutsuu Luokseen

      Nyt on Oikea Hetki Ottaa Ryppyys Vastaan! Lue Pelastusryyppy ja tee Promillista elämäsi Herra! Pelastusryyppy on teksti
      Maailman menoa
      4
      3529
    Aihe