Asumme pienessä taloyhtiössä, jossa on kolme 1991 rakennettua paritaloa. Nämä grynderien lahjat ihmiskunnalle on varustettu ajan hengen mukaan huippuimurilla, joka imee ilmaa keittiöstä, WC:stä, kylpyhuoneesta ja saunasta.
Korvausilmaa tulee makuuhuoneen, olohuoneen ja kylpyhuoneen raitisilmaventtiileistä mallia "ampuma-aukko". Talot ovat yksikerroksisia ja ilmanvaihdon putket menevät yläpohjassa sentään jollainlailla eristettynä ettei konsensiota tapahdu.
Mutta asiaan: älytönhän tuo ratkaisu on energiankulutuksen kannalta. Lisäksi esim. tälläisillä pakkasilla on asunnoissa jonkinverran vedontunnetta kun huippari imee pakkasilmaa sisään räppänistä.
Näitä tallaisia taloja on Suomi täynnä. Joten onko joku kehitellyt sopivaa saneerauspakettia, jolla saisi ilmanvaihdon kohtuuhintaan laitettua kuntoon. Eli räppänät umpeen, koneellinen ilmanvaihto lämmöntalteenotolla ja huippari jäisi vain keittiön käryjen poistamiseen.
Ihanteellisesti voisi hyödyntää olemassaolevia poistoilmakanavia ja LTO -laitteen voisi sijoittaa kylmään tilaan yläpohjaan. Sitten vain tuloilmalle pitäisi puhkaista kattoon reikä ja samoin viedä makuuhuoneeseen ja olkkariin tuloilmakanavat.
Eli onko joku tehnyt? Osaako joku ehdottaa sopivia laitteita moiseen? Asunnot eivät ole kovin isoja ~70m2, joten suuriin investointeihin ei kannata lähteä jos rahaa aikoo säästää (asumismukavuuden lisäksi).
Paritalon ilmanvaihdon parantaminen
2
584
Vastaukset
Ainakin Enerventillä taitaa olla malleja, jotka voidaan sijoittaa kylmälle ullakolle. Jos tilaa on, niin putkitukset kunnollisine eristyksineen ei ole ylivoimainen tehtävä. 50 mm ilamstointimattoa putkien ympärille ja päälle reilusti puhallusvilla (paranee katon eristys siinä sivussa)
Jos ullakko on tehty tolkuttoman matalaksi, niin olen nähnyt mainoksia systeemistä, jossa LTO-koneen jakolaatikolta lähtee jokeiselle venttiilille oma n 70 mm halkaisijainen putki. Noin ohuet putket on helppo piilottaa alaslaskuihin.- masokisti-ilm
Kerran vuoteen olen ottanut ilmastoinnin saneerauksen vanhaan taloon. On näköjään aina unohtunut työn p...skamaisuus.
Ideahan sinulla oli jo valmiina ja toteutus niin kuin esitit. Valmiiseen taloon puhallusvillojen sekaan on tosiaankin työläs tehtävä. Työssä säästää jonkin verran, jos vanhan poistoilmakanaviston voi jättää uuteen järjestelmään. Hintaa remontille tulee silti taatusti enemmän kuin uuteen taloon tehtävään ilmastointiin. Minä suosittelisin ilmastointikoneen asentamista kodinhoitohuoneeseen yläkaappiin. Pieni kone vie tilaa n. 50x50x50cm.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka vie Suomen kohta ykköseksi työttömyyskisassa
Espanja: 10,5 % Suomi: 10,3 % Ruotsi: 9,3 % Kisa on tiukkaa, mutta Riikalla hyvä draivi päällä. Vasemmistolaisen päämin1342724Miten juhlitte ensi lauantaina?
Se on kalenteriin merkitty juhlapäiväksi, niin sitä kai kuuluu juhlia.2612307Kumpaan rahat, mummojen vaippoihin vai Nalle WahIroosille?
JOS siis sinä saisit päättää?221413- 1151082
- 971040
Uudestisyntyminen ei tapahdu kasteessa
Tässä Apostolien tekojen kohdassa näemme, että Filippus julisti hoviherralle ensin evankeliumia ja kuulusteli sitten tar2041013Ryöstö Punkaharjulla
Punkaharjun k-market ryöstetty tänään keskellä päivää, ketä lie asialla? Poliiseja ainakin pörrää ympäriisee13932Lasse Lehtonen on yhtä aikaa sairauslomalla ja työmatkalla
Kelan johtaja näyttää vötkyilyn mallia, otti sairaslomaa ja lähti Brysseliin sitten ryyppäämään! 😂 Kelan pääjohtaja La55828Mistä juttelit viimeisen kerran
Mistä juttelitte viimeisen kerran ikävöinnin kohteen kanssa? Irl tai viesteillä.50771Evoluutioon ja alkuräjähdykseen uskominen vaatii todella vahvaa uskoa
Että tyhjästä syntyi ja kehittyi kaikki se mitä näemme ympärillämme.277752