Ahvenanmaa on onnellisten ihmisten paikka asua

Uskottava se on

Ahvenanmaa on onnellisten ja rohkeitten ihmisten maa

Ahvenanmaa on paras ihmismyönteisin maakunta Suomessa Tätä voi perustella monella järkevällä argumentilla:
1. Ahvenanmaalla asuu pelkästään suvaitsevaisuudestaan kärsiviä ruotsinkielisiä.
2. Ahvenanmaa on hyvien liikenneyhteyksien päässä. Sinne on helppo tulla esim. Veneellä, kanootilla, itsetehdyllä tukkilautalla ja hyväuimarikin selviää matkasta jos ei huku matkalla.
3. Ahvenanmaan ilmasto on selvästi lämpimämpi mitä junttilandiassa, mikä taas sopii erinomaisesti etelästä tuleville kerjäläisille eikä heitä tarvitse lähettää takaisin Romaniaan.
4. Hallituksessa tämä asia on jo huomioitu Ahvenanmaan oman ministerin Astrid Thorsin arvovallalla.
Samalla Ahvenanmaalaiset voivat näyttää pitkää nenää niille suomalaisille junteille, jotka eivät millään eivätkä pakollakaan opi ymmärtämään monikulttuurisuuden ja monikielisyyden tuomaa ihanuutta.

2

877

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Näinköhän?

      Etpä ole tainnut itse asua siellä jos ollenkaan niin et tarpeeks kauan. Ahvenanmaalla asuu aika tiukkapipoista porukkaa...kuten kaikissa pikkukylissä....?? Ei millään pahalla mutta "äras den som äras bör".

      • huumorimiehiidff

        Aloitus taitaa olla lähinnä provo.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Minkähän takia ns. persuille ei tunnu työ maistuvan?

      Vaikuttavat olevan joutoväkeä syystä tai toisesta  – työttömiä tai työeläkeloisia. Muiden rahoilla pötköttelevää väkeä,
      Maailman menoa
      46
      2257
    2. Suomen veroaste 5 %-yks liian matala

      Palauttamalla kokonaisveroaste 1990-luvun tasolle saadaan hyvinvointivaltion palvelut rahoitettua ilman velan ottoa.
      Maailman menoa
      92
      2005
    3. Kolme neljästä suomalaisesta kannattaa miljonääriveroa

      Kertoo vasemmistoliiton teettämä kysely. Veron ulkopuolelle jätettäisiin asunto. "Puolet vastaajista oli sitä mieltä, e
      Maailman menoa
      89
      1986
    4. Olit ihan

      Kiihkona silloin. Sen näki ja lähes tunsi. Ei tainnut olla kaukana et olisit vetänyt lähellesi jos siihen olisi hetki tu
      Ikävä
      24
      1707
    5. MTV: Harvinainen haastattelu! Vappu Pimiä kommentoi vihdoinkin uutta TTK-juontajaa

      TTK-juontajaspekuloinnit käyvät edelleen kuumana. Kenet sinä haluaisit uudeksi TTK-juontajaksi? Kommentoi alle! Lue,
      Suomalaiset julkkikset
      13
      1701
    6. Evoluutioon ja alkuräjähdykseen uskominen vaatii todella vahvaa uskoa

      Että tyhjästä syntyi ja kehittyi kaikki se mitä näemme ympärillämme.
      Luterilaisuus
      492
      1552
    7. Yleveron tuotto siirrettävä S-ryhmälle

      Yleisradio on mukana kansanmurhassa. Tuollaista ei voi tukea verovaroin. S-ryhmä on ainoa selkärankainen iso toimija S
      Maailman menoa
      2
      1530
    8. Mikä ihme teitä lieksalaisia tuossa

      p*rs*reiässä niin kiinnostelee? Että siitä pitää päntönnään huutaa?
      Lieksa
      49
      1350
    9. Mistä juttelit viimeisen kerran

      Mistä juttelitte viimeisen kerran ikävöinnin kohteen kanssa? Irl tai viesteillä.
      Ikävä
      76
      1258
    10. Kemet lomautukset

      Onkohan tuo oikein lain mukaista toimintaa jatkaa jo lomautettuina olevien uudelleen lomautusta yhdenvertaisuuden ja tas
      Suomussalmi
      36
      1246
    Aihe