Lautasten kilinä

kijlj öoihkljug

Voisiko kukaan antaa arviota miten kovaäänisesti (db) lautaset mahtavat kilistä niitä pinotessa suurkeittiöympäristössä jossa on tietenkin runsaasti kovia teräs yms. pintoja?

3

609

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Suojaus kuntoon

      Aiheellinen kysymys!

      http://www.ttl.fi/fi/ratkaisupankki/Sivut/details.aspx?luokka=Ergonomia&item=297

      •Keittiössä tavallisimpia melun aiheuttajia ovat erilaiset koneet ja laitteet. Myös asiakkaiden äänet ruokailussa lisäävät melua. Astianpesussa posliinisten ja metallisten astioiden osuessa toisiinsa syntyy äkillisiä teräviä ääniä, iskumelua.
      •Meluatason mittayksikkö on desibeli (dB). Kuulovaurio voi syntyä, jos oleskellaan jatkuvasti yli 80 desibelin melussa. Keittiössä ei jatkuvasti ole näin kovaa melua, mutta hetkittäin melutaso saattaa nousta yli 90 desibelin.

      • .........

        Kun olin suurkeittiössä tiskissä niin kyllä siellä oli korvatulpat käytössä. Niinkuin pitääkin.


    • Opiskelija90

      Kyllä siinä suurkeittiössä, miisä ite oon töissä käytetään tiskissä korvatulppia tai kuulosuojaimia. Kyllä se lautasten ja metalliastioiden kolina ottaa tosissaan korviin ja kuulon päälle

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. IL - Patteriauto syttyi parkkihallissa Tampereella - 50 autoa LUNASTUKSEEN!

      "Palon aikaan parkkihallissa oli 90 autoa, joista noin 50 tuhoutui palossa korjauskelvottomiksi. Lisäksi palo vaurioitti
      Maailman menoa
      247
      45359
    2. Kristillisistä Siionisteista asiallista tietoa Hesarissa.

      KD ja Persut ovat kaiken takana avoimesti!
      Maailman menoa
      31
      11240
    3. Persut JYTKYTTÄÄ ylös, ohi kepun! +2,1 %

      Persut palasi kolmen suurimman joukkoon ja on matkalla kohti kevään 2027 eduskuntavaalivoittoa. Sosialistit ovat syöksy
      Maailman menoa
      207
      10873
    4. Sanna Marin saa ylistystä Hillary Clintonilta

      Jos joku ei tiedä kuka tämä rouva Hillary Clinton on, niin kerrottakoon "fun fact", eli hän on se keneltä Donald Trump
      Maailman menoa
      36
      9711
    5. Ja jälleen uusi latauksessa olleen sähköauton palo! Nyt Keravan Prisman parkkihallissa.

      IS 3.10.2025 Latauksessa ollut sähköauto syttyi yöllä tuleen Keravan Prisman parkkihallissa, Keski-Uudenmaan pelastusla
      Maailman menoa
      85
      8528
    6. Gallup, PS:lle JÄRISYTTÄVÄ nousu, SDP suurin laskija

      https://yle.fi/a/74-20186114 PS kovaa vauhtia nousemassa ennen 2027 vaaleja suurimmaksi puolueeksi. Nyt mennään jo etua
      Maailman menoa
      223
      6511
    7. Pirjo sanoi Esalle

      Painu sinä Esa hevonvittuun... johon Esa? Laittakaapa ehdotuksia. # ==================== # APUFUNKTIO: satunnainen kok
      Maailman menoa
      0
      3220
    8. Jos mä joisin

      Itteni känniin nyt, voi olla että mä tunnustaisin sulle kuinka ihastunut oon ollu suhun viimeiset 2 vuotta. Eikä mua pys
      Ikävä
      30
      2239
    9. Tänään torille

      Tänään kuulema torilla tapahtuu klo.20. Tulkaaha paikalle kattoon.
      Hyrynsalmi
      38
      1643
    10. Koulu-uhkaus.

      Meinaatteko päästää lapsenne kouluun, niin kauan kun tämä uhkaaja siellä myös on? Tekijä on kaikilla tiedossa.
      Hyrynsalmi
      26
      1520
    Aihe