Eihän teillä ole kaukolentoja eikä aikaerorasituksia, kuten Finnairilla. Onko tää taas niin, että slsy pakotaa pululaisetkin lakkoileen finnairin emojen puolesta?? Muuten olen kyllä sitä mieltä, että vaikka teillä ei ole kaukolentoja, teillä on paljon rankempi duuni kuin finskin emoilla. Siinä missä finskin emot 12 tunnin kaukolennolla tekee pari tuntia duunia ja lepää loput, teillä on samassa ajassa 4-6 lentoa ja työtä koko ajan ja hädin tuskin syödä ehditte.
Nimim. sivusta seurannut Pulun väsyneitä emoja lennoilla
Miks Blue1 emot menossa lakkoon
9
603
Vastaukset
- Jvhc
"Onko tää taas niin, että slsy pakotaa pululaisetkin lakkoileen finnairin emojen puolesta??"
Jep.- Pulun emot
Pulun emot tekee oikeesti töitä koneessa, toisin kuin finskin emot, joilla on aikaa istuskella ja juoruilla kaukolennoilla. Pulun emoilla ei ole työsuhde etuina 5 tähden hotelliyöpymisiä ulkomailla ja töitä pitää jaksaa painaa ilman monen päivän toipumisvapaita. Ja pulun emotkin joutuvat yhtälailla oleen paljon pois kotoa, kotimaan yöpyvillä, joista ei saa muhkeita ulkomaan päivärahoja, aurinkoa, nähtävyyksiä, hienoja shoppailukierroksia (mistä Finskin emo blogissaan kirjoittaa) jne jne...Sympatiani on todellakin Pulun emon puolella. Ja tuliko nyt todellakin Pulun emoille 20 prossaa pienempi kokonaispalkka kuin, mitä finskin emoilla nyt on, vai mitä toi finnairin mies telkussa selitti...
Mun mielestä Pulun emot tekevät niin raskasta työtä, että heidän pitäis tienata enemmän kuin finskin emojen. Pulun emoja on suhteessa vähemmänkin koneessa kuin finskiläisiä. - hyvääjoulua
Pulun emot kirjoitti:
Pulun emot tekee oikeesti töitä koneessa, toisin kuin finskin emot, joilla on aikaa istuskella ja juoruilla kaukolennoilla. Pulun emoilla ei ole työsuhde etuina 5 tähden hotelliyöpymisiä ulkomailla ja töitä pitää jaksaa painaa ilman monen päivän toipumisvapaita. Ja pulun emotkin joutuvat yhtälailla oleen paljon pois kotoa, kotimaan yöpyvillä, joista ei saa muhkeita ulkomaan päivärahoja, aurinkoa, nähtävyyksiä, hienoja shoppailukierroksia (mistä Finskin emo blogissaan kirjoittaa) jne jne...Sympatiani on todellakin Pulun emon puolella. Ja tuliko nyt todellakin Pulun emoille 20 prossaa pienempi kokonaispalkka kuin, mitä finskin emoilla nyt on, vai mitä toi finnairin mies telkussa selitti...
Mun mielestä Pulun emot tekevät niin raskasta työtä, että heidän pitäis tienata enemmän kuin finskin emojen. Pulun emoja on suhteessa vähemmänkin koneessa kuin finskiläisiä.Se, että Bluella on vähemmän emoja koneessa, johtuu vain siitä, että pulu suureksi osaksi lentää pienemmillä koneilla kuin Finnair.
Mutta hienoa että Blue1 pääsi sopuun lentoemäntiensä kanssa, ja että saivat pienen palkankorotuksen. Työniloa pulun emännille vain - miksi miksi
hyvääjoulua kirjoitti:
Se, että Bluella on vähemmän emoja koneessa, johtuu vain siitä, että pulu suureksi osaksi lentää pienemmillä koneilla kuin Finnair.
Mutta hienoa että Blue1 pääsi sopuun lentoemäntiensä kanssa, ja että saivat pienen palkankorotuksen. Työniloa pulun emännille vainMiksi Bluen emot menitte hyväksymään 20 prossaa huonomman sopparin kuin finnairin emot vaatii. Tehän raadatte koneissa ihan hulluna verrattuna Finnairin emoihin, eikä teillä ole edes mahdollista nähdä maailmaa, jos ei Oulua ja Vaasaa lasketa...
- ihmettelijä!
miksi miksi kirjoitti:
Miksi Bluen emot menitte hyväksymään 20 prossaa huonomman sopparin kuin finnairin emot vaatii. Tehän raadatte koneissa ihan hulluna verrattuna Finnairin emoihin, eikä teillä ole edes mahdollista nähdä maailmaa, jos ei Oulua ja Vaasaa lasketa...
Suhteessa Bluen emothan saivat sopparin joka oli melkein identtinen verrattuna vanhaan, ja saivat jopa pienen palkankorotuksen. Luulen että siinä on ihan tarpeeksi syytä olla tyytyväinen. Pitäisi Finnairinkin lentoemot ymmärtää, ettei voi tällaisessa taloudellisessa paikassa vaatia parempaa ja parempaa.
Ja edelliselle kirjoittelijalle, että lentäähän Blue1 moneen muuhunkin kohteeseen, Lontooseen, Pariisiin.... - lentää ja lentää
ihmettelijä! kirjoitti:
Suhteessa Bluen emothan saivat sopparin joka oli melkein identtinen verrattuna vanhaan, ja saivat jopa pienen palkankorotuksen. Luulen että siinä on ihan tarpeeksi syytä olla tyytyväinen. Pitäisi Finnairinkin lentoemot ymmärtää, ettei voi tällaisessa taloudellisessa paikassa vaatia parempaa ja parempaa.
Ja edelliselle kirjoittelijalle, että lentäähän Blue1 moneen muuhunkin kohteeseen, Lontooseen, Pariisiin....Voihan sitä lentää vaikka minne, mutta se on eri asia, missä ne yöpyvät on. Pulun Euroopan lennothan on sellaisia, joista paluu samantien takas, joten maailmaa ei pääse näkeen, paitsi joskus harvoin Lontoon miniyöpyvä.
Samaa mieltä, että Finnairin emoilla ei ole yhtään suhteellisuudentajua, mutta olishan Pulunkin emot tasapuolisuuden nimissä voineet olla vähän vaativampia. Pulun emot tekee niin raskasta pitkää päivää välillä, yötyötä, aikaisia aamuherätyksiä, joten kyllä nekin kropassa tuntuu varmasti, eikä voi istuskella tuntitolkulla ja nukkua työaikana, toisin kuin Finskin emot kaukolennoilla. - Ffgvdtkj
lentää ja lentää kirjoitti:
Voihan sitä lentää vaikka minne, mutta se on eri asia, missä ne yöpyvät on. Pulun Euroopan lennothan on sellaisia, joista paluu samantien takas, joten maailmaa ei pääse näkeen, paitsi joskus harvoin Lontoon miniyöpyvä.
Samaa mieltä, että Finnairin emoilla ei ole yhtään suhteellisuudentajua, mutta olishan Pulunkin emot tasapuolisuuden nimissä voineet olla vähän vaativampia. Pulun emot tekee niin raskasta pitkää päivää välillä, yötyötä, aikaisia aamuherätyksiä, joten kyllä nekin kropassa tuntuu varmasti, eikä voi istuskella tuntitolkulla ja nukkua työaikana, toisin kuin Finskin emot kaukolennoilla.Eli tasapuolisuuden nimissä voi yrittää viedä molemmat firmat nurin? :) Ehkä tätä kannattaa yrittää sitten siinä vaiheessa kun lentomatkailu on oikeasti kunnolla elpynyt, eikä vielä tässä vaiheessa kun matkustajat alkaa palaamaan, mutta talous ei ole vielä kunnolla normalisoitunut. Polkemiseen ei pidä suostua, mutta Blue1 emoilla tuntuu olevan pelisilmää.
- ei voi kuin ihmetell
Ffgvdtkj kirjoitti:
Eli tasapuolisuuden nimissä voi yrittää viedä molemmat firmat nurin? :) Ehkä tätä kannattaa yrittää sitten siinä vaiheessa kun lentomatkailu on oikeasti kunnolla elpynyt, eikä vielä tässä vaiheessa kun matkustajat alkaa palaamaan, mutta talous ei ole vielä kunnolla normalisoitunut. Polkemiseen ei pidä suostua, mutta Blue1 emoilla tuntuu olevan pelisilmää.
todella naurettavan sopimuksen saivat. Heistä oli kiireesti päästävä eroon neuvotteluissa jotta päästiin puimaan lakon oikeaa aihetta. En tiedä kenen puolia liitto pitää mutta ei ainakaan työntekijöiden. Reserviläisillä ei ole enää asiaa töihin; miksi ottaa lisää liiton porukkaa kun maailmalta saa vuokratyöntekijöitä jotka eivät valita.
- Obrojbdojv
ei voi kuin ihmetell kirjoitti:
todella naurettavan sopimuksen saivat. Heistä oli kiireesti päästävä eroon neuvotteluissa jotta päästiin puimaan lakon oikeaa aihetta. En tiedä kenen puolia liitto pitää mutta ei ainakaan työntekijöiden. Reserviläisillä ei ole enää asiaa töihin; miksi ottaa lisää liiton porukkaa kun maailmalta saa vuokratyöntekijöitä jotka eivät valita.
"heistä oli kiireesti päästävä eroon että päästiin puimaan lakon oikeaa aihetta"
Hahaha, upeeta päättelykykyä. :D Sirkuksessahan on nimenomaan huudeltu kaikki kynnellekykenevät mukaan. Blue1 on muutenkin pelannut aina omalla sopimuksellaan ja näin he tekivät myös nyt. Hyvä niin. Jos se että he näkevät hieman omaa nenäänsä pidemmälle yrittämättä viedä firmaa nurin hinnalla millä hyvänsä on pelinappulana olemista niin olkoon sitten niin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
IL - Patteriauto syttyi parkkihallissa Tampereella - 50 autoa LUNASTUKSEEN!
"Palon aikaan parkkihallissa oli 90 autoa, joista noin 50 tuhoutui palossa korjauskelvottomiksi. Lisäksi palo vaurioitti25245482Kristillisistä Siionisteista asiallista tietoa Hesarissa.
KD ja Persut ovat kaiken takana avoimesti!3911300Persut JYTKYTTÄÄ ylös, ohi kepun! +2,1 %
Persut palasi kolmen suurimman joukkoon ja on matkalla kohti kevään 2027 eduskuntavaalivoittoa. Sosialistit ovat syöksy21910936Sanna Marin saa ylistystä Hillary Clintonilta
Jos joku ei tiedä kuka tämä rouva Hillary Clinton on, niin kerrottakoon "fun fact", eli hän on se keneltä Donald Trump389755Ja jälleen uusi latauksessa olleen sähköauton palo! Nyt Keravan Prisman parkkihallissa.
IS 3.10.2025 Latauksessa ollut sähköauto syttyi yöllä tuleen Keravan Prisman parkkihallissa, Keski-Uudenmaan pelastusla858568Gallup, PS:lle JÄRISYTTÄVÄ nousu, SDP suurin laskija
https://yle.fi/a/74-20186114 PS kovaa vauhtia nousemassa ennen 2027 vaaleja suurimmaksi puolueeksi. Nyt mennään jo etua2636610Pirjo sanoi Esalle
Painu sinä Esa hevonvittuun... johon Esa? Laittakaapa ehdotuksia. # ==================== # APUFUNKTIO: satunnainen kok03240Jos mä joisin
Itteni känniin nyt, voi olla että mä tunnustaisin sulle kuinka ihastunut oon ollu suhun viimeiset 2 vuotta. Eikä mua pys302279- 401912
Koulu-uhkaus.
Meinaatteko päästää lapsenne kouluun, niin kauan kun tämä uhkaaja siellä myös on? Tekijä on kaikilla tiedossa.261580