S60 moottorinlämmitin

Kalevi Halli

S60 2001 bensamallin moottorinlämmitin polttaa sulakkeen tolpasta kun laittaa johdon kiinni. Moottoritilasta kuului poksaus ja samalla sulake meni. Käsittääkseni siinä on säteilylämmitin. Verkkojohdon liittimessä lukee calix. Se on siististi upotettu etupuskurin mustaan listaan. Onkohan joku Volvon oma järjestelmä kuitenkin.
Onko jollain parempaa tietoa voiko johtua esim. liittimistä moottoritilassa vai onko vastus mennyt.. entä hinta?

3

1558

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • volvon miäts.

      Minulta on yhdestä autosta vuosien varrella lohkolämmitin hajonnut sillä tavalla että vastus paloi oikosulkuun, se teki kaikki samat poksahdukset ja sulakkeen poltot kuin sinunkin autosi.

    • frangröbbä

      vastus paskana vaihda uuteen

      • Sattuisi olemaan

        Peräti letkulämmitin ja sinne vesitilaan on jäänyt/päässyt vesikuplia eli ilmaus epäonnistunut jolloinka myös tekee tuota.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Laitetaas nyt kirjaimet tänne

      kuka kaipaa ja ketä ?
      Ikävä
      114
      10165
    2. Pieni häivähdys sinusta

      Olet niin totinen
      Ikävä
      52
      4970
    3. Taas ryssittiin oikein kunnolla

      r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html
      NATO
      42
      2161
    4. Lähetä terveisesi kaipaamallesi henkilölle

      Vauva-palstalta tuttua kaipaamista uudessa ympäristössä. Kaipuu jatkukoon 💘
      Ikävä
      105
      2038
    5. Missä olet ollut tänään kaivattuni?

      Ikävä sai yliotteen ❤️ En nähnyt sua tänään söpö mies
      Ikävä
      26
      1874
    6. Vanha Suola janottaa Iivarilla

      Vanha suola janottaa Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivaria. Mies kiertää Kemijärven kyläjuhlia ja kulttuuritapahtumia
      Kemijärvi
      13
      1551
    7. Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin

      Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,
      Nurmes
      41
      1382
    8. Känniläiset veneessä?

      Siinä taas päästiin näyttämään miten tyhmiä känniläiset on. Heh heh "Kaikki osalliset ovat täysi-ikäisiä ja alkoholin v
      Nurmes
      31
      961
    9. Rakastuminenhan on psykoosi

      Ei ihme että olen täysin vailla järkeä sen asian suhteen. Eipä olis aikoinaan arvannut, että tossa se tyyppi menee, jonk
      Ikävä
      54
      957
    10. Olisinko mä voinut käsittää sut väärin

      Nyt mä kelaan päässäni kaikkea meidän välillä tapahtunutta. Jos mä sit kuitenkin tulkitsin sut väärin? Se, miten sä käyt
      Ikävä
      31
      932
    Aihe