ZX TD:ssä on kaksi puhallinta syylärin etupuolella. Käynnistyvätkö ne oikein toimiessaan vaiheittain vai yhtä aikaa ?
Vaihdoin nimittäin termostaatin ja sitä testatessani havaitsin, että vain toinen lähti pyörimään kun autoa paikallaan käytteli.
Vaihdoin nimittäin termostaatin ja sitä testatessani havaitsin, että vain toinen lähti pyörimään kun autoa paikallaan käytteli.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Laita ilmastointi päälle, niin pitäsi piakkoin pyrähtää käyntiin se toinenkin.
Ei ole zx:ssäni ilmastointia.
Eli toinen lähtee pyörii josai 90 lämmöis ja toine sit vast jos lämmöt pääsee nousee johonki 110 tai siihe paikkeil näin on ainakin josai 306 pösöis
Nyt selvisi tämäkin homma. Aloin tutkia nokalla olevia releitä, ne oli aivan kunnossa, mutta havaitsin että toinen puhallin on jumissa. Kun sitä väkisellä väänsin, niin se lähti pyörimään ja pieni kivi putosin jostakin sen sisuksista. Nyt se pyörii kuten toinenkin, mutta käsin pyöritellen se on jotenkin kankeampi ja pitää kovempaa ääntä kun toinen. Olisiko ottanut itseensä "kivikiilasta" vai onko näistä taipumus hajota laakereita. Auto on 97-malli ja ajettu yli 300 tuhatta.