Analyysi!

Tutktija

Abba oli suosittu yhtye aikoinaan ja on sellaisena pysynyt. Syitä menestyksen jatkumiselle on systemaattisesti etsitty laadukkaista lauluista. Jopa dokumentoivana esiintyvään kirjallisuuteen asti on myös riittänyt kiinnostusta Abban arvostuksen vaihteluihin eri aikoina - käytännössä kiinnostusta arvostuksen tasaiseen nousuun, mitä Abban hajoamisesta asti yhtyeen suppeahko tuotanto on kohdannut.

Analyysini yhtyeestä, musiikistaan ja siihen liittyvistä oheisilmiöistä sivuaa sosiaalipsykologiaa ja ehkä muitakin tieteenaloja. Jos nämä piirteet eivät yllä havaintokenttääsi, älä huoli - et ole eksynyt pahasti, sillä piilosisällytettyjen tieteellisten ainesten rinnalla määräävä osa tätä kirjoitusta on puhdasta musiikista kiinnostunutta analyysia.

Abba julkaisi 70-luvun alussa ensimmäistä julkaisujaan, ja viimeisiään 80-luvun alussa. Heidän roolinsa 10 vuoden aikana massapopulaarimusiikissa oli yleisen käsityksen mukaan paitsi "narrin rooli" myös eräänlaisen klassikkopopmusiikin säveltäjän rooli. Soittaja- ja lauluyhtyeenä Abba lienee yksi lahjakkaimista alansa (kevyt musiikki viime vuosisadan puolivälistä tähän päivään) konteksteissa.
Taustatekijät yhtyeessä olivat erityisen edulliset, samoin ryhmän taipaleen alkupuolella yhtyeen sisäinen dynamiikka. Nämä erinomaisen managerin ohella olivat omiaan tekemään yhtyeestä menestystarinan. Abban jokaisella jäsenellä oli pitkähkö tausta viihdemusiikin esittäjänä tai säveltäjänä, ja yhtyeen neljän jäsenen jakautuminen kahteen parisuhteeseen, on mielenkiintoinen ja monessa suhteessa ainoakertainen tilanne.

Eurooppalaisen folkin, yhdysvaltalaisen rockin ja suhteellisen vähän, mutta joskus ilmeisemmin myös eurooppalaisen klassisen musiikin perinne olivat viihdenikkareiden (joiden ensi kertaa mainitseminen kirjoitukseni tässä heidän työtänsä puivassa kappaleessa on paikallaan), Benny Anderssonin ja Björn Ulvauksen säveltämisen lähtökohta. Laulut edustavat parhaimmillaan korkeaa poplaulutasoa, mikä lienee palautettavissa osin taannoiseen ammattiuraan, kokemukseen, myönteiseen synergian edistymiseen (johon liittynee myös "paremmat puoliskot" sosiaalidynamiikassa) sekä täsmälliseen työhön mökkimatkoilla, joiden aikana Abban suosituimmat laulut ovat enimmät tulleet sävelletyiksi. Abban melodiikassa täkäläinen (jolla viittaan pohjoismaiseen alueeseen) kansanmusiikkiperinne sekä soinnutuksessa populaarimusiikin aiemmin vakiintuneet normit ovat keskeisiä, mutta kokonaisuuteen sulautuu myös amerikkalaisen rockin aineksia (joskaan ei blues-musiikin aineksia) sekä klassisen pianonsoiton tausta Bennyllä. Laulajien merkitys suosiossa on keskeinen, eritoten attraktiivisena vaaleaverikkönä koetun Agnethan merkitys.

Toisaalta Abba jäi kulttuurisesti oman aikansa hengen vangiksi, mistä on johdettu turhankin yleistäviä marttyyrimaisia tulkintoja vielä propagoivassa Abba-kirjallisuudessa, joka voidaan mieltää aikansa tuotteeksi ja pitkään jatkuneen kielteisen Abba-ilmapiirin traumatisoineen fanaatikkosukupolven ääneksi. Nyt Abban ja aikalaisbändit voi ehkä säntillisemmin faktisuuteen pyrkien asettaa kontekstiin omissa imagollisissa ja kulttuurillisissa tavoitteissaan, ja arvioida musiikkiaan ilman mihinkään suuntaan värittyneitä puitteita.

1

345

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Mick McUlvaeus

      Abba oli 70-luvun Beatles: kymmenittäin massoihin tarttuvia kappaleita.
      Eikä maailman pophistoriassa muita vastaavia orkestereita olekaan. Joku ehkä haluaisi Queenin tai U2:n tähän porukkaan, mutta ne jäävät määrällisesti ja suosiollisesti kakkossarjaan, mikä sekin on kova sarja.
      Ja siihen väliin tulee Rolling Stones, mutta se on "too rock to many", jotta ihan vauvasta vaariin massoja innostaisi, kuten Beatles ja Abba.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kalajoen hukkuneet pojat olivat tummaihoisia

      Jälleen kerran, hukkuneet tai heikon uimataidon vuoksi vaaraan joutuneet olivat muita kuin suomalaisia. Turha viisastell
      Maailman menoa
      315
      6817
    2. Kysymys muille miehille

      Onko teille varattu nainen ongelma? Mikään muu naisessa ei töki kun se että hän on varattu. Kamppailen houkutuksen kanss
      Ikävä
      69
      3906
    3. Sinä eräs, pyydän......

      AUTA mua ole kiltti. Ei mun takia vaan.... Miten saan sut kiinni?
      Ikävä
      207
      3106
    4. Kohta katson sun kuvaasi

      ja päästän ajatukseni liitämään. Jo kuvasi näkeminen rauhoittaa, ja pistää hyrräämään vähän muutakin. Ihanan kaunista sa
      Ikävä
      24
      2807
    5. Nimikirjaimet

      Kuka kaipaa ketä 🥰
      Ikävä
      74
      1932
    6. Ahneus iski Fazeriin, suklaalevy kutistuu 180 grammaan

      Kun mikään ei riitä. Shrinkflaatio. Mitä isot (Marabou) edellä, sitä pienet (Fazer) perässä. Pienikin voi siis olla a
      Maailman menoa
      210
      1682
    7. VOI TÄTÄ ILON

      JA ONNEN PÄIVÄÄ 😂
      Tuusniemi
      146
      1682
    8. Minkä asian haluaisit muuttaa kaivatussasi?

      Mikä kaivattusi luonteessa tai ulkonäössä ärsyttää sua?
      Ikävä
      120
      1528
    9. Jos kaivattusi on perääntynyt lähestyessäsi

      jossain tilanteessa, ymmärrätkö miksi hän saattoi tehdä sen?
      Ikävä
      163
      1521
    10. Mies, ajattelemmekohan toisiamme juuri nyt?

      Olet mielessäni, vanhempi mies
      Ikävä
      89
      1408
    Aihe