Interrail, matkustaminen, yöpyminen, budjetti ja ruoka.

SiipiVeikko's cat

Elikkäs ensi kesänä 22pv InterRail kaverin kanssa, molemmat 18v. Suunnitelmissa 6-8 maata, 8-15 kaupunkia. Yöpyminen junissa/teltassa/halvoissa hotelleissa.

1. Suunnitelmissa olisi aluksi lentää mahdollisimman halvalla Saksaan säästäen aikaa ja rahaa. Minkälaisia kokemuksia teillä on halpalentoyhtiöistä (Ryanair tms.)? Jos lentolippu maksaa noin 20-30e niin kuinka paljon "ylimääräisiä" kustannuksia halpalentoyhtiöt veloittavat?

2. Hankimme InterRail Global Pass 22pv kortit. Kuinka paljon joutuu maksamaan "special" junista lisämaksua kuinka suuri mahdollisuus näitä junia on vältellä? Paljonko kannataa varata rahaa ylimääräisiin matkustamis maksuihin? Entä bussimaksut kaupungeissa? Mitään kokemuksia Välimeren laivamatkoista, kannattaako?

3. Yöpymisestä...
Maksaako junissa yöpyminen? Luin jostain että kannattaa hankkia jonkinlainen lukko, jolla saa kiinnitettyä rinkan penkkiin, jos meinaa nukkua junassa. Kuinka turvallista junassa nukkuminen käytännössä on?
Kuinka helppoa on löytää telttailupaikka? Useammassa Euroopan maassa ei vissiin joka-miehen-oikeudet ole käytössä, joten onnistuuko leiriytyminen syrjäisemmällä seudulla esim. pellon/metsän reunalle? Camping-alueita varmaankin löytyy joka maasta.
Minkälaisissa hotelleissa kannattaa yöpyä? Kaupungeissa vai kaupungin ulkopuolella? Kaikenlaisista mukavuuksista voin luopua jos pääsee halvemmalla. Tarkoitushan on vain nukkua ja päästä lämpimään suihkuun.

4. Paljonko ruokaan kannattaa varata rahaa? 20-30e/päivä? Kuinka paljon olette itse käyttäneet rahaa ruokaan ja kuinka säästeliäästi?

5. Kesään mennessä saan kerättyä ehkä 1000e käyttörahaa rahat IR-lippuun, eli noin 40-50e/päivä. Josta parikymppiä ruokaa ja ehkä 5-30e satunnaisiin hotelli/campingalue maksuihin (hinta puoliksi kaverin kanssa). Miltä vaikuttaa? Minkälaisilla budjeteilla olette itse menneet?


Vastaattehan kysymyksiin merkiten numeron vastauksen eteen. :)
Kaikenlainen InterRailaus-vinkkien jakaminen sallittu. :)
Saa kertoa myös omista kokemuksista!

4

2675

    Vastaukset 4

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • eu01

      Kun aiotte Euroopan maissa junissa matkustaa, muistakaa, että interrail-lippu ei olekaan se edullisin vaihtoehto. Riittää jos ostatte lippunne aina tasan 3 kuukautta ennen matkaa (matkavälin alkua) saksalaisten, itävaltalaisten tai ranskalaisten rautateiden sivuston välityksellä.

      Tässä esimerkki maaliskuun alkupäiville (siis jos lähdette kesäkuun alussa, k.o. ostokset on tehtävä maaliskuun alussa, jne.).

      Jos mainitsemallasi Ryanairilla lennätte Bremeniin, niin seuraava askel on lipun osto http://reiseauskunft.bahn.de/bin/query.exe/en osoitteesta.
      Outward journey from Bremen Hbf (28.02.) alk 12:30 to BUDAPEST via(1) Berlin Hbf
      ->stopover (tauko) 38:00 tuntia. → Add another stopover: Praha hl. n. 24:00 tuntia. Sillä tavalla matkustatte Bremenistä Berliinin, vietätte siellä kokonaisen päivän (2 yötä), jatkatte Prahaan, vuorokausi siellä ja sitten Budapestiin (tulo matkan neljäntenä päivänä). Kulut tähän asti 39 euroa.

      Menomatkan aikataulu

      Bremen Hbf Mo, 28.02.11 ME 82015 dep 12:33
      Hamburg Hbf Mo, 28.02.11 arr 13:42
      -------------
      Hamburg Hbf Mo, 28.02.11 dep 14:06 ICE 1105
      Berlin Hbf (tief) Mo, 28.02.11 arr 15:46
      -------------
      Berlin Hbf (tief) We, 02.03.11 dep 06:48 EC 171
      Praha hl.n. We, 02.03.11 arr 11:28
      -------------
      Praha hl.n. Th, 03.03.11 dep 11:39 EC 171
      Budapest-Keleti pu Th, 03.03.11 arr 18:35

      ------ levätkää sitten Budapestissa vähän ----

      Ja esim. maanantaina eteenpäin.
      Outward journey from BUDAPEST to Basel Bad Bf (huom! juuri tähän asemaan, vain tämä kuuluu saksalaisille) via (1) WIEN (tauko 24:00 tuntia) via (2) München (tauko 15 t. 30 min).

      Ja taas aikataulu:
      Budapest-Keleti pu Mo, dep 09:10 RJ 62
      Wien Westbahnhof Mo, arr 12:00
      ----------------------------
      Wien Westbahnhof Tu, dep 12:14 RJ 62
      Salzburg Hbf Tu, arr 14:59
      ----------------------------
      Salzburg Hbf Tu, dep 15:09 RE 79032
      München Hbf Tu, arr 17:17
      ----------------------------
      München Hbf We, dep 08:41 IC 2264
      Karlsruhe Hbf We, arr 11:53
      ----------------------------
      Karlsruhe Hbf We, dep 12:00 ICE 375
      Basel Bad Bf We, arr 13:36


      Baselissa vietetään ehkä vain vähän aikaa (Sveitsi on melko kallis maa) ja sitten Pariisiin. Lippu ranskalaisilta, osoite: http://www.tgv-europe.com/en/
      Ja myös ehdottomasti tasan 3 kuukautta ennen lähtöpäivää (Sveitsistä), tällöin hinnaksi tulee vaatimattomat 20 euroa (aina joku sen hintainen lähtö löytyy, ainakin keskellä viikkoa).
      Esim.
      Departing at: 16h02 From (station): BASEL SBB Arrivée à :19h34 PARIS EAST
      PICCOLISSIMO : 20 €.

      Pariisi ei ole kallis, siellä muutama päivä.

      Sitten taas ranskalaisilta lippu esim. Luksemburgiin
      Departing at: 14h09 From (station): PARIS EAST
      Arrivée à :16h17 LUXEMBURG
      Luksemburgissa yötä ja bussilla Hahnin lentokentälle, paluu Suomeen.

      Kaikkien lippujen kustannukset per henkilö:
      Bremen – Berliini – Praha – Budapest 39 euroa
      Budapest – Wien – München – Basel 39 euroa
      Basel – Pariisi 20 euroa
      Pariisi – Luksemburg 25 euroa.
      Yhteensä 123 euroa. Onhan se paljon halvempaa kuin Interrail?!

      • SiipiVeikko's cat

        *shocked*
        En osannut edes ajatella, että noinkin voisi tehdä... :o
        Pitää vakavasti harkita lippujen hankintaa etukäteen!
        Ainut huono puoli on vain, että sitten on sitoutunut valikoituihin reitteihin. Toki jos pääsee 200e halvemmalla niin jää rahaa kaikkeen muuhun kivaan. :)


      • loraam
        SiipiVeikko's cat kirjoitti:

        *shocked*
        En osannut edes ajatella, että noinkin voisi tehdä... :o
        Pitää vakavasti harkita lippujen hankintaa etukäteen!
        Ainut huono puoli on vain, että sitten on sitoutunut valikoituihin reitteihin. Toki jos pääsee 200e halvemmalla niin jää rahaa kaikkeen muuhun kivaan. :)

        Kiitos vastanneelle. Tosta oli paljon apua myös meille muille vaikka ei ihan samaa reittiä ole tulossa. Lähinnä Lontoo-ranska-amsterdam välillä... Mutta otan vinkeistäsi vaarin ja alan tutkimaan muitakin vaihtoehtoja kuin inrereil passia. (:


      • talvicamino
        loraam kirjoitti:

        Kiitos vastanneelle. Tosta oli paljon apua myös meille muille vaikka ei ihan samaa reittiä ole tulossa. Lähinnä Lontoo-ranska-amsterdam välillä... Mutta otan vinkeistäsi vaarin ja alan tutkimaan muitakin vaihtoehtoja kuin inrereil passia. (:

        ... jos suuntaatte Lontoo – Saksa-reiteille, kannattaa harkita yhdensuuntaisia lentoja halpalentofirmoilla. Esimerkiksi Tampereelta Stanstediin Lontooseen, junalla pientä kiertelyä ja takaisin vaikkapa Bremenistä Ryanairilla. Tai Berliinistä Air Berlinillä.

        Alkuperäinen kysyjä pohti "Kuinka helppoa on löytää telttailupaikka?". Junamatkat Euroopassa ovat usein kaupunkilomia, joten sellaisilla olen suosinut edullisia hostelleja. Jos aikoo telttailla, täytyy kantaa mukanaan teltta, makuupussi ja mahdollisesti makuualusta, mitkä kaikki vievät tilaa, lisäävät painoa ja ovat lisäksi joskus sen verran arvokkaita, että niitä täytyy vahtia. Camping-alue ovat yleensä kaukana keskustan ulkopuolella, joten eestaas kulkemiseen kuluu aika ja rahaa.

        Hostelleja on koottu useille sivustoille. Esimerkiksi Lontoon matkoja varten hostelli kannattaa varata etukäteen.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä on ollut

      Ihanin kohtaamisemme?
      Ikävä
      39
      665
    2. Mikä on suurin syy

      Ettet halunnut minua?
      Ikävä
      86
      638
    3. Sinä mies olisit

      ollut se kenet haluan. Edelleen pidän sinua kaikkein ihanimpana ja tärkeimpänä. Kukaan muu ei ole niinkuin sinä. Mutta s
      Ikävä
      31
      580
    4. Poliisin potkija

      Kukahan oman elämänsä sankari oli potkaissut poliisia? Iltalehdessä oli juttua.
      Haapavesi
      16
      578
    5. Miksi jätit minut

      Epätietoisuuteen? Tiedän että pelkäsit mitä siitä seuraa jos asiat tulevat mutta silti. Miksen merkinnyt tarpeeksi?
      Ikävä
      38
      537
    6. Tykkäisitköhän todellisuudessa jutella

      Minun kanssa kahdestaan, vai onko tämä palstailu enemmän sinun juttu minun suhteen?
      Ikävä
      49
      511
    7. kehtaisitko esitellä kaivattusi

      läheisillesi? 🤔
      Ikävä
      34
      502
    8. Kun et ota yhteyttä, tarkoittaako se

      Että olet menny elämässä eteenpäin ja et myös toivo minulta naiselta viestiä enää?
      Ikävä
      62
      495
    9. Mitä haluaisit

      Sanoa itsellesi juuri nyt?
      Ikävä
      63
      491
    10. Kaipaatko vielä exää?

      Jos olet ihan rehellinen
      Ikävä
      68
      479
    Aihe