Olenko ainoa, josta tuntuu, että avioliitto ei ole enää rakkaudensa virallistaminen toista henkilöä kohtaan, vaan kahden yrityksen tarkoin harkittu yhteistyö? Heti alusta alkaen pidetään puolisoa uhkana omille rahoilleen ja mietitään omia korvauksia "työstä", mutta aloitanpa alusta.
Ennen avioliittoon astumista tai sen aikana aletaan miettiä eroa. Todella "hyvä" pohja on liitolla, jos heti alkuun mietitään loppua.
Kun huomataankin, että itsellään on vaikka mitä omaisuutta ja perintökin (en verran off-topic, että minusta on aivan kauheaa miettiä mitään perintöjä. En minä autoja ja taloja tarvitse, ihminen on tärkeämpi.) tulossa, mutta puolisolla rähjänen vekotin, niin ahneuskärpänen puree. Apua, mitä jos puoliso tavoitteleekin jotain? Ei tietenkään oteta huomioon, että puolisokin asuu ja hoitaa sinun asuntoasi, osallistuu autokuluihin ja mökin hoitoon. Minun talo ja auto ja mökki, eikä kukaan niihin kajoa. Todella tyhmää ja lapsellista touhua! Yhdessä asutaan, käytetään ja osallistutaan molemmat ylläpitoon, mutta silti jaetaan minun ja sinun -omaisuudeksi.
Joku jossain keskustelussa tällä palstalla vaati avioeron sattuessa mieheltään korvausta kodin hoidosta. Siis mitä hitsiä? Avioliitto on kahden ihmisen rakkauden virallistamista toista kohtaan, eikä työntekijä-työnantaja -suhde. Avioliitto lähtee tunnepohjalta. Jokainen jakaa taakat ja ilot toisen kanssa. On aivan tolkuttoman typerää vaatia jotain korvausta kodinhoidosta ja puolison lasten hoidosta. Se on vapaaehtoista!
Yhteistyösopimus
waemo
0
751
Vastaukset
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lataus pakkaskelissä
En olisi koskaan ostanut sähköautoa jos olisin tajunnut että ne eivät lataa pakkasissa suurteholatauksella vaan istut tu1214550Kun väestö ikääntyy ja veronmaksajat vähenee, mitä sitten vasemmistolaiset?
Maahanmuutto ei vaan ole ratkaisu väestön ikääntymiseen. Maahanmuutto lykkää ja hidastaa väestön ikääntymistä ja työv692632Miksei Trump ole kiinnostunut Suomen valloittamisesta?
Täällähän on enemmän turvetta kuin Norjalla öljyä. Eikö Ttump ole turvenuija?801665Kyllä mä suren
Sitä että mikään ei ole kuten ennen. Ei niitä hetkiä ja katseita. Toisaalta keho lepää eikä enää tarvitse sitä tuskaa ko91146- 66872
- 21853
- 41845
Olet mies aika ailahteleva luonteeltasi
Olen nähnyt kuinka olet iloinen, sosiaalinen ja osallistuva. Autat ja kannustat muita. Ja sitten olen nähnyt kuinka istu120833Yhteen hiileen velanottoveljet V P K
Tytäryhtiöissä palaa julkista rahaa ja vastuuttomuuden takia -ei pakollisten -kuntalain edellyttämien asioiden takia! N67807Olisin valmis tutustumaan uudelleen
En menneisyyden kautta vaan haluaisin tutustua ihmiseen, jollaiseksi olet kasvanut.50789