vantaan rauhanyhdistyksellä syntyi toissaviikolla eripuraa ilmeisesti rahanjaosta tms.
rauhanyhdistýksen kirjoista eronnut rouva tuohtuneena sanoi, ettei suurinkaan osa vantaan rauhanyhdistyksen väestä ole uskovaisia laisinkaa. eronnut rouva on miehensä kanssa tukenut taloudellisesti hyvinkin paljon ry:n toimintaa, heidän taloudellinen tilanne on ollut erinomaisissa kantamissa, ja ilmeisesti eripurat johtuivat rahankäytöstä tms.
tapauksen johdosta ry:llä' järjestettiin kriisi kokous, jossa kuunneltiin puheenvuoroja. onko jollakin yksityiskohtaista tietoa asiasta?
ilmeisesti eroon ei ollut syynä ainoastaan taloudelliset kysymykset.
eronnut henkilö on siis ollut joissain määrin merkittävä henkilö jopa vantaan rauhanyhdistyksen synnyn kannalta.
tappelu vantaan ry:llä
8
4099
Vastaukset
- Joujoumies
Ry.sta eronnut rouva ei ollut itse paikalla, vaan hanen miehensa puhui siella. Mies ei ole eronnut tietaakseni. Tapauksia on kaksi, joista jalkimmainen seurakuntailta asian tiimoilta. Rahankaytto on vain yksi asia, toinen on vantaan ry.n johtohenkiloiden valta taikka vallanhimo. Rouva esitti miehensa valityksella esim. julkista anteeksipyyntoa 70luvun sitomisen uhreille. Tahan ei tietenkaa (yllatys yllatys!!) suostuttu vaan asia kuitattiin sanomalla etta anteeksi on jo pyydelty, eika julkinen anteeksianto ole laisinkaan tarpeen. (sehan tarkoittaisi etta ns. Jumalan valtakunta onkin erehtyva, etta tavallisia ihmisia siella johtokunnassakin istuu!)
- Aiheuttanut paljon turmiota
ja jopa traumoja toisille ihmisille.
- erehtyy
Jumala ei.
Seurakuntien johdot ovat ihmisiä, ja samalla tavalla erehtyväiisä kuin Eeva aikoinaan.
Lukekaa raamattuja niin näette kyllä kuinka erehtyväisiä Johtohenkilöt ovatkaan es; David jopa harkittuun murhaan syyllistuyi, ja luuli ettei sitä taivaassa havaita.
Niin on myös tänään, MONIA asioita pidetään
pimeydessä ajatellen ettei valkeus niitä huomaa. - es. ynnä kirj.virh.
erehtyy kirjoitti:
Jumala ei.
Seurakuntien johdot ovat ihmisiä, ja samalla tavalla erehtyväiisä kuin Eeva aikoinaan.
Lukekaa raamattuja niin näette kyllä kuinka erehtyväisiä Johtohenkilöt ovatkaan es; David jopa harkittuun murhaan syyllistuyi, ja luuli ettei sitä taivaassa havaita.
Niin on myös tänään, MONIA asioita pidetään
pimeydessä ajatellen ettei valkeus niitä huomaa.Oletko vakas?
- velllu
Minkälaisten asioiden takia 70-luvulla on ihmisiä "sidottu?" Kiinnostaa tietää. En ole kuullut omana elinaikanani yhdestäkään sitomisesta! Tapahtuukokaan sellaista nykyisin???
- mitä
es. ynnä kirj.virh. kirjoitti:
Oletko vakas?
se sulle kuuluu?
- Artsi
Olen ollut yli 30 vuotta vanhoillislestadiolainen Uudellamaalla, ja minusta Vantaan rauhanyhdistyksellä on aina ollut aika kivaa.
Yhdistystoiminta on vähän toista kuin Jumalan valtakunta; yhdistystoiminnassa kunnioitetaan Suomen yhdistyslakeja, ja raha- ym. asiat käsitellään enemmistön päätöksin. Jäsenillä on oikeus puuttua asioihin esim. vuosikokouksissa, joissa tosin nuija kolahtaa pöytään jos vähänkään empii pitäisikö puheenvuoron vai eikö.
Minkä ihminen on lahjaksi antanut rahoistaan, sen hän on lahjaksi antanut. Jos hän ei ole lahjoittaessaan sanonut, mihin tarkoitukseen hän haluaa lahjoituksensa käytettäväksi, se asia on sitten lahjan vastaanottajien päätettävissä.
Yhdistyksistä on oikeus erota, paha että tässä tapausessa on syntynyt riitaa, tai toisaalta hyvä, että puidaan asioita, jotka ovat hampaankolossa. Uskovaisten tulisi kuitenkin kilvoitella hengessä, ei taloudellisilla lahjoituksilla. Väsymys kohtaa kenet tahansa. Epäuskon aiheuttaa synti, ynseydet ja vastahakoisuudet.- peur
niinhän sen tietysti ymmärtääkin, ei siinä ollut mitään sensaatiota, jota avaaja kenties tavoitteli
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 854578
Haleja ja pusuja
Päivääsi kulta 🤗🤗💋❤️❤️❤️ kaipaan sinua Tänäänkin.. Miksikäs se tästä muuttuisi kun näin kauan jatkunut 🥺864416Onko mukava nähdä minua töissä?
Onko mukava nähdä minua töissä vai ei? Itse ainakin haluan nähdä sinut 🤭433759Oi mun haniseni
Mul on ihan törkee ikävä sua. En jaksais tätä enää. Oon odottanut niin kauan, mutta vielä pitää sitä tehdä. Tekis mieli173572Hei rakas sinä
Vaikka käyn täällä vähemmän, niin ikäväni on pahempaa. Pelkään että olen ihan hukassa😔 mitä sinä ajattelet? naiselle402977Kyllä mulla on sua ikävä
Teen muita juttuja, mutta kannan sua mielessäni mukana. Oot ensimmäinen ajatus aamulla ja viimeinen illalla. Välissä läm102784En kirjoita sulle tänne
Enään nainen. Olen kyllä kiltisti enkä ala mihinkään kuin tosirakkaudesta. Kanssasi sitten jos se on mahdollista ja pidä212711IS:n tiedot: Toni Immonen irtisanottiin MTV:ltä Toni Immonen työskenteli pitkään MTV:llä.
IS:n tiedot: Toni Immonen irtisanottiin MTV:ltä Toni Immonen työskenteli pitkään MTV:llä. IS uutisoi torstaina Toni Imm392113Nainen, tunnusta että olet varattu ja tyytymätön suhteeseesi
Ja siksi pyörit täällä ikävä palstalla etsien sitä jotain jota elämääsi kaipaat. ehkäpä olet hieman surullinen, koska ta1581758Savon murteella viäntäminen asiakaspalvelussa?
Olin äsken tekemisissä puhelimitse rahoitusalan firman asiakasneuvonnassa. Tyyppi väänsi leveää savoa oikein perusteelli1101316